Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Najlepsze pomysły na zabawy andrzejkowe dla dzieci

Zgodnie z tradycją, pod koniec listopada obchodzimy Andrzejki. Tajemniczy andrzejkowy wieczór to czas pełen magii, wróżb i odgadywania przyszłości. Mimo rosnącej popularności Halloween, warto podtrzymywać tę rodzimą, ludową tradycję i zapoznać z nią najmłodszych. Poznaj sprawdzone pomysły na wróżby i zabawy andrzejkowe dla dzieci!

Zobacz także Jak zrobić lampion DIY w kształcie magicznej kuli?

Najpopularniejsze zabawy andrzejkowe dla dzieci

Lanie wosku

To najbardziej znana i wyczekiwana andrzejkowa wróżba, która budzi wiele emocji u wszystkich dzieci. Przed zabawą należy przygotować miskę z wodą oraz roztopiony wosk – można wykorzystać do tego np. wkład do świec. Następnie wylewamy trochę wosku do wody. Tradycyjnie wosk był przelewany przez dziurkę od klucza. Jeśli nie mamy dużego klucza, możemy wyciąć go z kartonu lub bloku technicznego. Oprócz wróżby, mamy tu interesujący eksperyment. Dzieci mogą zaobserwować jak gorący wosk zmienia w chłodnej wodzie swój stan skupienia i z płynnego staje się stały. Czas na interpretację uzyskanych kształtów. Wyjmujemy je z wody, oświetlamy latarką i z cienia staramy się wyczytać co uzyskaliśmy.

Wyścig butów

Wszyscy uczestnicy zabawy biorą swoje buty. Następnie stawiają je naprzemiennie jeden za drugim. Wyścig odbywa się z najodleglejszego miejsca w mieszkaniu w kierunku drzwi. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg mieszkania, jako pierwsza wyprowadzi się z domu.

Wróżba z obierek jabłek

Do wykonania tej wróżby potrzebujemy jedynie jabłko, najlepiej jak największe i obieraczkę. Jabłko staramy się obrać tak by uzyskana obierka była jak najdłuższa. Następnie rzucamy ją za siebie przez lewe ramię. Oglądamy uzyskany kształt i staramy się odgadnąć jaką literę alfabetu przypomina. Będzie to pierwsza litera imienia przyszłego męża lub żony.

Tajemniczy worek – Kim będę w przyszłości?

Do worka lub dowolnego pudełka chowamy przedmioty symbolizujące różne zawody. Dzieci losują kolejno po jednym przedmiocie. Wylosowany atrybut oznacza zawód, który będą wykonywać w przyszłości. Ciekawym wariantem tej zabawy jest by dzieci nie zdradzały od razu wylosowanego zawodu, a zamiast tego pokazały go reszcie grupy w formie kalamburów.

Przykładowe atrybuty, które mogą znaleźć się w worku:

  • szczotka/grzebień – fryzjer
  • stetoskop – lekarz
  • strzykawka – pielęgniarka
  • kluczyki do samochodu – kierowca
  • mikrofon – piosenkarz
  • pędzel – malarz
  • długopis – pisarz
  • gazeta – dziennikarz
  • linijka – architekt
  • piłka – piłkarz

Balonowa wróżba

Przygotowanie balonów z ukrytymi wróżbami to sprawdzony patent na wszystkie dziecięce imprezy. Przebijanie balonów zawsze budzi dużo emocji i zachwyca wszystkich uczestników zabawy. Co możemy ukryć w balonie? Mogą być to śmieszne imiona/ksywki dla dzieci, które będą obowiązywać w trakcie imprezy np. Hermiona, Zgredek. Mogą to być również imiona przyszłego męża lub żony. W balonach można umieścić też śmieszne hasła czy przepowiednie dotyczące przyszłych zajęć np. będziesz cerował skarpety. 😉

Zabawy andrzejkowe dla dzieci – zadania plastyczne

Tajemnicze kleksy

To proste zadanie do przygotowania w kilka minut. Potrzebujemy czyste kartki papieru oraz tusz lub czarną farbę w tubce (lub inny, dowolny kolor). Składamy kartkę na pół, po jednej stronie nakładamy grubszą warstwę farby, następnie odciskamy nasz wzór na drugiej stronie. Rozkładamy kartkę i oglądamy powstały kleks. Analogicznie, jak przy laniu wosku każdy stara się zinterpretować co przypomina mu uzyskany, tajemniczy kształt.

Łódeczki przyjaźni

Do tej zabawy potrzebujemy miskę z wodą oraz łupiny po orzechach włoskich, które będa naszymi łódeczkami. Dzieci puszczają łupiny na wodę i obserwują. Jeśli jakieś łódeczki spotkają się, czyli dotkną oznacza to, że właściciele tych łódeczek bardzo się lubią lub będą żyli ze sobą długo w przyjaźni. Inny wariant zabawy to wyścig łódeczek. Dzieci dmuchaja na swoje łupiny by jak najszybciej dopłynęły do drugiego brzegu. Osobę, która najszybciej dobije do brzegu, spotka miła niespodzianka. Przed rozpoczęciem zabawy, dzieci mogą ozdobić swoje łódeczki – pomalować łupinę flamastrami, wykleić w środku plasteliną lub dodać żagiel z wykałaczki i kolorowego papieru.