Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Wady postawy u dzieci – jak rozpoznać i co powinno zaniepokoić rodzica?

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają czas zupełnie inaczej niż jeszcze 20 lat temu. Obecnie technologia zajmuje dużą część ich życia, poświęcaną na naukę czy zabawę. Dzieci bardzo dobrze czują się w środowisku cyfrowym, potrafią korzystać z urządzeń mobilnych, takich jak smartphony, tablety czy laptopy. Wiadomo, że spędzają mniej czasu na podwórku z rówieśnikami i rzadziej uczestniczą w różnych formach aktywności fizycznej. Z tego powodu mają lepiej rozwinięte umiejętności manualne związane z używaniem kciuka i palców, niż zdolności motoryczne takie jak siła, wytrzymałość, gibkość czy skoczność. Długi czas przebywania w pozycji siedzącej w szkole czy domu też niesie za sobą konsekwencje i może odpowiadać za różne wady postawy u dzieci. Sprawdź co powinno zanipokoić i kiedy udać się na konsultację do specjalisty.

Styl życia dzieci, w którym aktywność fizyczna nie jest na odpowiednim poziomie może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju fizycznego i zwiększać ryzyko występowania nieprawidłwości. Aby nie dopuścić do rozwoju wady postawy u dzieci, należy korzystać z zalecanych wizyt u specjalistów – pediatrów i ortopedów. Trzeba także zapewnić najmłodszym odpowiednią dawkę ruchu oraz systematycznie obserwować ich rozwój fizyczny.

Wyprawka do szkoły

W jaki sposób samodzielnie badać postawę dziecka?

Można ocenić postawę dziecka, patrząc na nie z przodu, z tyłu i z boku. Zdrowa sylwetka to taka, w której poszczególne segmenty tułowia i kończyn ustawione są symetrycznie i harmonijnie. Tylko poprawna postawa zapewni ekonomiczny i estetyczny ruch ciała.

Wyprawka do szkoły

Wady postawy u dzieci – na co dokładnie zwrócić uwagę oceniając postawę dziecka?

  • Popatrz na dziecko od przodu – zwróć uwagę na ustawienie uszu. Uszy powinny być na tym samym poziomie.
  • Zwróć uwagę na odległość między prawym uchem a prawym ramieniem. Następnie sprawdź odległość między lewym uchem a lewym ramieniem. Zauważ, czy szyja jest prosta, czy przechyla się bardziej w kierunku jednego z ramion.
  • Sprawdź, czy nos jest pośrodku, gdy dziecko patrzy bezpośrednio na ciebie, czy głowa jest lekko obrócona w jedną ze stron.
  • Oceń czy oba ramiona są na tym samym poziomie, czy jedno ramię jest niżej od drugiego? Czy jedna kość obojczyka wystaje bardziej niż druga?
  • Kiedy dziecko stoi z rozluźnionymi rękami ułożonymi wzdłuż tułowia, sprawdź, czy jedna ręka nie jest niżej niż druga. Taka różnica może wskazywać na asymetrię.
  • Niech dziecko położy ręce na biodrach. Sprawdź, czy oba biodra są ustawione na jednakowym poziomie. Jeśli jedno biodro jest wyżej niż drugie, to oznacza, że miednica nie jest ustawiona prawidłowo.
  • Sprawdź, czy obie rzepki są na tym samym poziomie.
  • Popatrz na stopy dziecka i zauważ czy jedna stopa jest bardziej zwrócona na zewnątrz lub wewnątrz niż druga.
  • Patrząc na dziecko z boku, zwróć uwagę na konkretne części ciała, które powinny być ustawione w jednej linii – patrząc od góry do dołu. Jeśli miałbyś narysować linię od środka ucha dziecka do podłogi, to powinna ona przechodzić przez: środek barku, środek bioder, środek kolana i środek kostki.

Jeśli, w którymś z punktów zauważysz coś niepokojącego, skontaktuj się ze specjalistą (lekarzem lub fizjoterapeutą) aby dokonać dokładnej oceny postawy.

Wyprawka do szkoły

Ocena sylwetki dziecka – Jak wykorzystać do tego ubranie?

Także ubranie może być pomocne w wychwyceniu nieprawidłowej postawy u dzieci. Zwróć uwagę na to:

  • Jak ubranie układa się na dziecku?
  • Czy dekolt w T-shircie zawsze przesuwa się na bok?
  • Czy kołnierzyk koszuli ustawia się symetrycznie czy jedna strona jest niżej a druga wyżej?
  • Kiedy dziecko nosi torebkę lub torbę na ramieniu, czy pasek ciągle zsuwa się z jego ramienia?
Wyprawka do szkoły

Skolioza – najbardziej typowe wady postawy u dzieci

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, a dokładnie skrzywienie w jego trzech płaszczyznach. Pamiętaj, aby uważnie obserwować swoje dziecko, począwszy od około 10 roku życia, pod kątem wszelkich zmian w kręgosłupie. Regularnie obserwując postawę i plecy dziecka, rodzice mogą bardzo szybko określić, czy nastąpiła zmiana w ich kręgosłupie i zauważyć wady posatwy u dziecka.

Tak zwany test Adamsa pozwala rodzicom bardzo skutecznie określić, czy ich dzieci rozwijają skoliozę. Jednym z najczęstszych objawów skoliozy jest wypukłość jednej łopatki i tak zwany garb żebrowy. Inne oznaki to nierównomiernie ustawione ramiona lub miednica przesunięta w jedną ze stron.

Sposób wykonania testu Adamsa:

  • Niech Twoje dziecko zdejmie koszulkę i stanie plecami do Ciebie.
  • Kiedy Twoje dziecko stoi prosto, szukaj widocznych oznak skoliozy – czy jego ramiona, żebra, szyja, talia i biodra wyglądają symetrycznie? A może wydają się być przekrzywione w jedną stronę?
  • Poproś dziecko, aby pochyliło się do przodu.
  • Gdy Twoje dziecko jest w pozycji zgiętej do przodu, spójrz na jego plecy. Czy jedna strona klatki piersiowej układa się wyżej niż druga?

Chociaż ciało każdego człowieka nie jest idealnie symetryczne, wszelkie nierówności, które są widoczne gołym okiem, mogą być potencjalną oznaką skoliozy. W takim wypadku zalecana jest wizyta u lekarza, która pozwoli w dokładniejszy sposób ocenić postawę dziecka.