5 pomysłów na zabawy z dzieckiem w samochodzie

kw. 30, 2020 | Dziecko, Edukacja, Psychologia, Rodzina, Slajder, Wychowanie | 0 komentarzy

Święta, weekendowy wyjazd z całą rodziną, a może przedłużająca się droga do domu przez zakorkowane miasto? Długa podróż samochodem z dzieckiem, może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Jeśli książeczka i zabawki już nie pomagają zniecierpliwionemu maluchowi, pora wykazać się sprytem i zaproponować mu wspólną zabawę!

W życiu każdego rodzica zdarzają się takie chwile, że nic, dosłownie nic (!) nie jest w stanie uspokoić dziecka. Jednym z większych wyzwań, jest np. podróż samochodem, która często bywa uciążliwa dla całej rodziny. W takiej sytuacji możesz spróbować starych, sprawdzonych sposobów – daj zabawkę, pokaż kolorową książeczkę, włącz jego ulubione piosenki albo audiobooki z ciekawymi bajkami do słuchania. Niemniej jednak może zdarzyć się tak, że nawet dotychczas stosowane metody zawiodą. Wtedy warto przekonać się, jakie cuda mogą zdziałać zabawy dla dzieci w samochodzie! Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na rozrywkę z maluchami podczas podróży.

Dzięki nim świetnie się zintegrujecie, zabijecie nudę, rozbudzicie swoją wyobraźnię, ale też się pośmiejecie.

Zabawy dla dzieci w samochodzie: rodzinne śpiewanie

Rodzinna zabawa podczas jazdy samochodem, może polegać na wspólnym śpiewaniu! Przyjemna atmosfera i szybciej upływający czas to więcej niż pewne w przypadku tego typu rozrywki. Śpiewajcie więc razem piosenki z bajek albo te, zasłyszane w przedszkolu czy w szkole Twojej pociechy. Aby urozmaicić zabawę, możecie śpiewać po zdaniu, zwrotce lub jednym słowie. Co ciekawe, wspólne śpiewanie pozwoli Wam również zapomnieć o chorobie lokomocyjnej, która może skutecznie zepsuć przyjemność z podróżowania. Dla ułatwienia, skorzystajcie z podkładu na płycie.

Zabawa podczas jazdy samochodem: kto pierwszy znajdzie …?

Nasza kolejna propozycja to prosta i bardzo przyjemna zabawa, w którą może zaangażować się cała rodzina. Jedna osoba (w kolejnej turze wybierzcie kogoś innego) mówi, co pozostałe osoby muszą znaleźć za oknem lub w aucie. Wygrywa ten, kto pierwszy zauważy poszukiwany obiekt. Dla przykładu, możecie szukać żółtego domu, czerwonego samochodu, krowy, rowerzysty, kobiety w okularach lub człowieka spacerującego z psem. Możliwości jest wiele, a zabawa rozbudzi Was i skutecznie poprawi Wam humor.

Zabawa dla dzieci w samochodzie: o kim myślę?

Kolejna zabawa, która świetnie sprawdzi się w przypadku dłuższych podróży, polega na wymyślaniu osoby, postaci lub zabawki i pozwoleniu, by pozostali uczestnicy ją odgadli. Przykładowo, pomyśl o jakimś bohaterze z bajki, filmu o superbohaterach, naszym Misiu Endo z pokoju Twojego dziecka lub o kimś, kogo osobiście znacie. Następnie wszyscy uczestnicy muszą zadawać Ci pytania zamknięte, które naprowadzą ich na poprawną odpowiedź. Twoim zadaniem jest udzielanie wyłącznie odpowiedzi: „tak” lub „nie”. Wygrywa ten, kto pierwszy zgadnie, o kogo chodziło.

Zabawa dla dzieci w samochodzie: słowo na literę…

Jedna z najpopularniejszych rozrywek dla dzieci, która zawsze dobrze sprawdza się w trakcie podróży. Podczas tej zabawy wybierz kategorię (np. zwierzęta, zabawki, owoce, kolory, ubrania) i literę, na którą mają zaczynać się słowa. Przykładowo: ustal, by uczestnicy zabawy kolejno wymieniali po jednym słowie z kategorii „ubrania” zaczynające się na literę „B”. W ten sposób wygenerujecie długą listę wyrazów, np. buty, bluzka dziecięca, bluza z kapturem itd. Gdy zabraknie Wam pomysłów, wybierzcie inną literę z alfabetu i bawcie się dalej. Dzięki tej zabawie, podczas podróży samochodem Twoje dziecko może poznać wiele nowych słów. Przyjemne z pożytecznym – o to właśnie chodzi!

Zabawa podczas jazdy samochodem: zagadki

Długa podróż samochodem z dzieckiem może być dobrą okazją do rozbudzenia fantazji i główkowania. Naszą ostatnią propozycją na zabawę z maluchem są zagadki. Pomyśl o czymś i daj krótką, niezbyt łatwą podpowiedź, która nieco naprowadzi Twoją pociechę na poprawną odpowiedź.

Powiedz na przykład: „jest czerwone, smaczne i pełne witamin” – poprawnych odpowiedzi może być więcej niż jedna. Ta gra jest jednocześnie idealną okazją do tego, by opowiedzieć dziecku o rzeczach, związanych z zagadkami. Możesz w ten sposób poszerzyć jego wiedzę o dobrych nawykach żywieniowych (zwłaszcza o owocach i warzywach), zwierzętach, zawodach itd.

Szerokiej podróży i udanej zabawy! 🙂