Ciecz nienewtonowska – zabawa sensoryczna dla dzieci
Ciecz nienewtonowska zachwyca swoimi fizycznymi właściwościami nie tylko dzieci. Jeśli poddamy ja naciskowi zachowa się jak ciało stałe, pozostawiona swobodnie „zmieni się” w ciecz. Można ją wykonać za pomocą jedynie dwóch składników dostępnych w każdym domu. Jest to bardzo fajny pomysł na zabawę sensoryczną w upalne dni. Przed zabawą warto ubrać dzieci w przewiewne, luźne ubrania, które potem łatwo i szybko można wyprać!
Ciecz nienewtonowska - składniki
- Duża miska lub kuweta
- Mąką ziemniaczana
- Woda
- Barwniki spożywcze
- Dodatkowo – naturalne skarby, jak muszle, kamienie lub figurki, sitka, foremki
Jak zrobić ciecz nienewtonowską?
KROK 1
Wykonaj ciecz nienewtonowską mieszając mąkę ziemniaczaną z wodą w proporcjach 1 kg mąki na ok. 0,6-0,7 litra wody. Wodę dodawaj małymi porcjami, by uzyskać pożądaną konsystencję.
KROK 2
Dodaj do cieczy niebieski barwnik spożywczy zamieniając ją w tajemniczy ocean o niespotykanych w naturze właściwościach. Całość uzupełnij sensoskarbami takimi jak duże muszelki. Po wrzuceniu ich do pojemnika obserwujcie jak powoli się zatapiają.
KROK 3
Teraz zachęć dziecko do szukania skarbów i swobodnej zabawy w cieczy. Nie musicie ograniczać się tylko do rąk, dziecko może pochodzić w cieczy również na bosaka.
Po eksperymencie porozmawiajcie o zachowaniu cieczy nienewtonowskiej. Starsze dzieci mogą same spróbować zaobserwować jej działanie i określić co wpływa na zmianę jej właściwości.
Co daje dziecku taka zabawa?
Zabawa angażuje zmysł dotyku, propriocepcji, wzroku oraz ćwiczy motoryką małą i koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonana z naturalnych składników masa jest bezpieczna dla najmłodszych, w wersji dla przedszkolaków można dodać dowolne barwniki oraz brokat.
Zobacz podobne projekty
Nie znaleziono żadnych wyników
Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.