Aktywnie i kolorowo. Zabawy edukacyjne dla dzieci w domu

Cztery ściany własnego mieszkania to jaskinia pełna skarbów, które można wykorzystać do zabaw edukacyjnych z dzieckiem. Przydadzą się kartony po przesyłkach, soda oczyszczona, pianka do golenia, a nawet sucha fasola i zużyta szczoteczka do zębów. Mamy dla was kilka propozycji rozwojowych zabaw dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.

Jeśli jeszcze nie macie w mieszkaniu szafki albo kartonu na “przydasie”, proponujemy nadrobić to niedopatrzenie. “Przydasiami” może być wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć specjalnego zastosowania, ale po chwili zastanowienia okazuje się rewelacyjnym materiałem na interaktywną albo sensoryczną zabawkę dla dziecka. Są to rzeczy, które często wyrzucamy, jak rolki po papierze toaletowym, wytłoczki na jajka, słoiki, stare szczoteczki do zębów, patyczki po lodach, stare skarpetki czy resztki świątecznych wstążek. Dla dziecka możliwość zrobienia zabawki samodzielnie to nie tylko niesamowita frajda, ale też ćwiczenie rozwijające kreatywność, cierpliwość, dające szansę na wyrażenie własnej ekspresji. Do tego satysfakcja z zabawy własnoręcznie wykonanym przedmiotem jest ogromna. Podobnie jak duma, gdy można pokazać go np. rodzinie albo przyjaciołom.

Dziurawa skarpetka? To cudownie!

Do tej zabawy najlepsze będą grube, wełniane skarpety – przez ich oczka można przeciągnąć wstążki. Oprócz tych satynowych i szyfonowych, które zostały po rozpakowywaniu prezentów, sprawdzą się też wełniane włóczki i sznurówki. Wystarczy przeciągnąć je przez dziurę w skarpecie i na obu końcach zawiązać pętelki, aby wstążki nie wysunęły się ze skarpety podczas pociągania ich. Wstążki powinny mieć ok. 10-20 cm długości. Teraz wystarczy wszystkie wstążki przeciągnąć do środka skarpety, a malucha poprosić o pociąganie za pętelki i wyciąganie ich na zewnątrz.

Zabawką najbardziej zainteresowane będą maluszki ok. roku, dwóch, dla których poznanie nowej funkcji skarpetki będzie niezwykłym doświadczeniem. Dziecko będzie też miało okazję dotykać materiałów o różnych fakturach, co świetnie wpłynie na rozwój zmysłu dotyku.

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…

Na kartce albo kawałku kartonu rysujemy głowę z bardzo szeroko otwartą buzią. Następnie dziecko może pokolorować włosy, twarz, wnętrze ust czy koszulkę rysunkowego bohatera. Kolejny krok należy do osoby dorosłej: za pomocą kleju na gorąco w miejscu zębów powinna przykleić ziarna białej fasoli. Oczywiście może ich być więcej niż faktycznie ząbków w buzi malucha. Gdy klej wyschnie i zęby będą się dobrze trzymały, dajemy dziecku szczoteczkę i prosimy o wyczyszczenie zębów narysowanemu koledze/koleżance.

W bardziej zaawansowanej wersji potrzeba dwóch kartek albo kartonów. Na jednym rysujemy głowę hipopotama, na drugim – który złożymy na pół – szeroko otwartą paszczę, która będzie się zamykała. W paszczy naklejamy fasolowe zęby. Przecież hipopotamy też powinny dbać o higienę jamy ustnej! Ta interaktywna zabawa dla przedszkolaków to świetny wstęp do pierwszych samodzielnych prób mycia własnych zębów.

Edukacja przez zabawę: malowanie 3D

Do tej zabawy potrzeba kleju (najlepiej introligatorskiego), pianki do golenia, farb lub barwnika spożywczego, pędzla i kartonu bądź papieru. Zanim przystąpimy do mieszania składników puchnącej farby, na papierze narysujmy szablon tego, co będziemy chcieli pokryć kolorami. Mogą to być ulubione motywy, jak zwierzęta, dinozaury czy postaci z bajek, ale jeśli zabawa ma nabrać bardziej edukacyjnego charakteru i być odpowiednia dla dzieci w wieku szkolnym, polecamy kształty liter, cyfr czy Ziemi z zaznaczonymi kontynentami. Następnie mieszamy klej z pianką do golenia, powinna powstać jednolita masa. Dodajemy barwniki i puchate farby są gotowe do malowania. Dziecko przenosi je na przygotowane wcześniej szablony i zamiast płaskich malunków, otrzymuje wypukłe obrazki.

Młodsze dzieci z pewnością będą miały dużo radości z malowania palcami. Miękka, pachnąca, a do tego kolorowa pianka daje ogrom wrażeń sensorycznych. Jeśli jednak dziecko jest małe i ma tendencję do smakowania niekoniecznie jadalnych substancji, sugerujemy malowanie pędzlem pod czujnym okiem rodzica lub opiekuna.

Opcja dla odważnych: pozwólmy dziecku malować po ubraniach. Zarówno dziewczęce, jak i chłopięce bluzki i t-shirty w Endo są wykonane z naturalnych materiałów, które można prać w wyższych temperaturach. Wiele z nich ma też wzory, które wyglądają jak ręcznie malowane. Dlaczego nie ozdobić ich bardziej?

InterAKTYWNE ćwiczenia dla dzieci

Same plastyczne zabawy edukacyjne mogą po jakimś czasie okazać się nudne. Przecież dzieci potrzebują ruchu! Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ćwiczenia fizyczne wpleść też elementy nauki. Przygotujmy więc 30 kartek w pięciu różnych kolorach (np. zielone, żółte, niebieskie, czerwone i pomarańczowe). Na 25 z nich namalujmy albo naklejmy czarne kształty: koła, trójkąty, kwadraty, okręgi, serca. 5 zostawiamy pustych. Te same kształty namalujmy też na pojedynczych białych kartkach.

Wszystkie kartki układamy na podłodze, kolorowe z kształtami w kratkę w jednym miejscu, białe w linii nieco ponad nimi. Na kształcie na białej kartce kładziemy piłkę albo maskotkę i prosimy dziecko, żeby doszło do niej poruszając się tylko po wskazanym przez zabawkę kształcie. Białe kartki z kształtami możemy zamienić na kolorowe puste kartki i prosić o poruszanie się tylko po wskazanym kolorze. Można też wybrać wersję najtrudniejszą, czyli chodzić wyłącznie po jednym kolorze i jednym kształcie. Nie zapomnijmy tylko, że do ćwiczeń fizycznych w przeciwieństwie do siedzenia przy biurku, dziecko potrzebuje wygodnego, luźnego stroju. W Endo mamy szeroki wybór fasonów bluzek i t-shirtów dla dziewczynek oraz chłopięcych koszulek i longsleevów.