Arteterapia dla dzieci – co to jest?

Arteterapia dla dzieci i dorosłych jest działaniem opartym na dwóch współrzędnych elementach. To połączenie sztuki (ang. „art”) i procesu uzdrawiania, a jego celem jest wspieranie człowieka w rozwoju i radzeniu sobie z przeciwnościami. Brytyjskie Stowarzyszenie Arteterapeutów uznaje swoją dziedzinę za formę psychoterapii, która wykorzystuje różnorodne media artystyczne do komunikacji. Jakie zastosowanie ma arteterapia w pracy z najmłodszymi? Czy warto zapisać dziecko na takie zajęcia?

Arteterapia dla dzieci jako sposób komunikacji

Mimo rosnącej świadomości na temat psychoterapii jako narzędzia do szeroko pojętej pracy nad sobą, wiele osób wciąż zastanawia się, dla kogo przeznaczone są tego rodzaju działania. Z arteterapii może korzystać każdy, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Takie zajęcia to przede wszystkim sposób na znalezienie nowej formy komunikacji, która ułatwia wyrażanie myśli i uczuć.

Dzieje się tak za sprawą wyjątkowej relacji, jaką w trakcie tworzenia uczestnik nawiązuje nie tylko z prowadzącym, ale też z własnym dziełem sztuki. Co więcej, arteterapia dla dzieci stanowi kreatywny trening i zapewnia atrakcyjnie spędzony czas. Na zajęciach najmłodsi otrzymują pełne wsparcia i akceptacji środowisko, w którym mają szansę na wyzbycie się swoich problemów poprzez artystyczną ekspresję. To także sposób na wyciszenie się i oczyszczenie z negatywnych emocji, dzięki czemu dzieci mogą poczuć wewnętrzną lekkość.

Wpływ arteterapii na rozwój dzieci

Uznanie dla twórczości artystycznej jako działania o leczniczym charakterze nie jest niczym nowym. O korzystnym wpływie sztuki na człowieka wiadomo od wieków. Badania dowodzą, że zaangażowanie w twórczość może stać się przyczyną zmian w zachowaniu, odczuwaniu i myśleniu uczestników arteterapii. Co ważne, cele zajęć są zbieżne z celami stawianymi przed pedagogiką, dlatego taka forma aktywności sprawdza się dobrze w przypadku najmłodszych uczestników.

Arteterapia dzieci ma zapewniać wszechstronny rozwój, podnosić jakość życia, kształtować pozytywną samoocenę i uczyć relacji z otoczeniem.

Jej efekty to między innymi:

  • umiejętność radzenia sobie z emocjami;
  • odporność na porażki;
  • optymistyczne podejście do problemów;
  • pokonanie nieśmiałości;
  • wiara we własne możliwości.

Arteterapia jako sposób na pozytywne wzmocnienie dziecka

Wspomniane wcześniej cele można osiągnąć dzięki komfortowej i bezpiecznej atmosferze, jaka panuje na zajęciach. Arteterapeuta wspiera dzieci w odczytywaniu i rozumieniu emocji – nie tylko własnych, ale też innych ludzi. Twórczy trening umożliwia przepracowanie traumy i pomaga rozwiązywać problemy behawioralne. Takie procesy muszą odbywać się we współpracy z rodzicami, których obowiązkiem jest otoczenie dziecka aurą opieki i zrozumienia.

Jednym z pośrednich, mało oczywistych działań na rzecz wspierania pociechy podczas terapii, jest zapewnienie jej swobody działania na zajęciach. Arteterapia przybiera różne formy, jednak często wiąże się ryzykiem ubrudzenia czy spocenia się, dlatego warto ubierać szkraba w odzież wysokiej jakości. Bluzki dla dzieci Endo są wykonane w 100% z naturalnej bawełny, która nie krępuje ruchów i jest odporna na działanie wysokich temperatur. Dzięki temu koszulki nie niszczą się w praniu, a maluch może uczestniczyć w zajęciach z pełnym zaangażowaniem.

Arteterapia dla dzieci to nie tylko malowanie

Metody arteterapii dla dzieci są różnorodne, dlatego można dość łatwo dostosować rodzaj zajęć do zainteresowań swojej pociechy. Pierwszym skojarzeniem z takimi zajęciami są zazwyczaj prace plastyczne – nie tylko malowanie, ale też rzeźbienie czy lepienie. Sztuka jest na szczęście rozległą dziedziną i oferuje znacznie więcej możliwości wykorzystania procesu twórczego w terapii i pedagogice.

Popularnością cieszy się więc także muzykoterapia, w ramach której farby i płótno są zastępowane instrumentami, różnymi dźwiękami, a nawet własnym głosem. Muzykę stosuje się również w choreoterapii, polecanej szczególnie aktywnym dzieciom. Zabawy ruchowe i taniec są dla nich dobrym sposobem na rozładowanie energii i wyrażenie siebie. Do mniej oczywistych zajęć z arteterapii dla dzieci należą teatroterapia oraz biblioterapia. Polegają one odpowiednio na odgrywaniu ról i ćwiczeniach z wyrażania ekspresji oraz na czytaniu, a potem tworzeniu własnych utworów literackich.

Dlaczego warto zapisać dziecko na arteterapię?

Korzystny wpływ arteterapii dla dzieci wynika z ról, jakie odgrywa ten rodzaj psychoterapii. Jest to na przykład funkcja rekreacyjna, która polega na stworzeniu dobrych warunków do odpoczynku i regeneracji sił, tak potrzebnych do walki z życiowymi problemami. Tworzenie sztuki wzbudza pozytywne emocje i poprawia samopoczucie, a ponadto ułatwia rozwiązywanie wewnętrznych konfliktów. Arteterapia służy również przekształcaniu szkodliwych zachowań i schematów myślenia na swoją korzyść. Warto pamiętać także o funkcji edukacyjnej, czyli dostarczaniu uczestnikom zajęć narzędzi potrzebnych do rozważań nad własnymi celami.