Co daje dziecku przebywanie na łonie natury? – Fabryka Wyobraźni

Paź 31, 2019 | Dziecko, Rodzina, Slajder | 0 komentarzy

Przyroda jest dla Nas wszystkich miejscem wyjątkowym. Przestrzenią, która daje nam wolność. Nie bez powodu wolne dni chętnie spędzamy właśnie na łonie natury. Może być to wyjście do pobliskiego lasu, wyjazd nad jezioro, krótki spacer po parku czy daleka górska wyprawa. Każdy rodzaj bycia z naturą staje się wyjątkowy.

Chcesz przeżyć przygodę? Dbaj o przyrodę!

Wyprawa do lasu, górska wycieczka czy zwykły spacer dają dziecku szansę zanurzyć się w naturalnym środowisku, które je otacza. Budzi się w nich miłość do przyrody i radość z obcowania z nią, która jest w naturze każdego człowieka. Decydując się na spędzanie wolnego czasu, wybierając aktywny wypoczynek z dziećmi na łonie natury, pozwalamy im gromadzić cudowne wspomnienia i budzimy w nich chęć do powtarzania takich doświadczeń w przyszłości. Zakorzeniamy w nich entuzjazm do natury a także uczymy ich szacunku do środowiska. Pokazujemy jak ono jest istotne, warte opieki i uwagi. Dziecko i natura są jednością, to więź bardzo silna, którą musimy pielęgnować, nie dopuścić do tego by została zerwana.

Dziecko i natura są jednością, to więź bardzo silna, którą musimy pielęgnować, nie dopuścić do tego by została zerwana.

Chłonięcie natury rozwija wszystkie zmysły i wyobraźnię

Będąc w otoczeniu naturalnego środowiska dziecko nie czuje ograniczenia. Może chłonąć je, doświadczać, dotykać, oddychać, cieszyć się. Dzieci chłoną świat wszystkimi zmysłami – dotykają mchu by poczuć jak jest miękki, kory drzewa by poznać jej fakturę, wąchają zapach wilgotnego lasu, dostrzegają piękno otaczającego nas świata. Budzi się w nich zachwyt, poczucie przynależności i ogromna więź z naturą.

Zabawy na łonie natury pobudzają dziecięcą wyobraźnię, a jej bezpośrednie doświadczanie rozwija ich kreatywność, ciekawość świata, szacunek dla piękna. Czas spędzony aktywnie na łonie natury doskonale wpływa na dziecko, na jego samopoczucie i rozwój. Przebywając w lesie dzieci zachwycają się każdą drobnostką. Zatrzymują się przy każdym motylku, małym chrabąszczu czy mrówce. Dostrzegają ślady zwierząt, ich obecność i życie w lesie. To doskonały sposób na rozwój zmysłu obserwacji, umiejętności dostrzegania i analizowania.

Aktywny wypoczynek – zdrowie i regeneracja

Podczas wędrówki dzieci wymyślają sobie rozmaite zabawy. Tak nieskończonej przestrzeni do zabawy w chowanego nie ma nigdzie! A berek ? Idealny podczas dalekiej wędrówki pozwala się na chwilę zapomnieć, a droga umyka o wiele szybciej. Nie czujemy ani odrobiny zmęczenia! No może troszeczkę, więc chwila przerwy ? Oczywiście! Ale tylko na złapanie oddechu i mały posiłek by zregenerować siły.

Spacer z dzieckiem w lesie wyzwala fantazję

Las to zupełnie inne środowisko niż to, które dziecko ma na co dzień. Zamieszkują go zwierzęta, których życie jest zupełnie inne niż życie człowieka. Mają inne „mieszkania”, inne zwyczaje i inne zasady panujące w lesie. Zachęć dziecko do zastanowienia się jak wygląda życie leśnych zwierząt, zachęć do odegrania roli, któregoś z nich. W tej zabawie każde dziecko (a może i dorosły) wciela się w inne zwierzątko i wyobraża sobie jak teraz wygląda jego życie, jak powinno się zachowywać, w jaki sposób zdobywa jedzenie, gdzie buduje swoje mieszkanie.

Wspólny czas na łonie natury uczy i buduje relacje społeczne

Dzieci podczas wspólnych zabaw mają szansę się bardziej zintegrować, uczą się odgrywania ról społecznych, budują między sobą relacje, poczucie przynależności do grupy i wzajemny szacunek. Jest to świetna zabawa i nauka w jednym. Wspólne wędrówki dają ogrom radości, rodzą prawdziwe przyjaźnie i ciepłe relacje.

Podczas takich wypraw poznajemy swoje możliwości, pokonujemy własne słabości, a co za tym idzie wzmacniamy dobre myślenie o sobie. Na końcu wędrówki czeka więc ogromna nagroda – wiara w siebie i swoje możliwości, gdy u szczytu góry okazuje się, że dotarliśmy tam o własnych siłach!