Dzień pozytywnego myślenia – o czym przypominać dzieciom?

lut 2, 2021 | Dziecko, Edukacja, Psychologia, Rodzina, Slajder, Wychowanie | 0 komentarzy

„To się nie może udać”, „ciągle mam pecha”, „nie dam rady tego zrobić” – zdarzają Ci się podobne myśli? Czas porzucić je raz na zawsze i zacząć patrzeć na świat przez różowe okulary! Dlaczego powinnaś spróbować postrzegać świat wokół w bardziej pozytywnych barwach? Przede wszystkim dlatego, że to, jak myślisz, wpływa na to, jak myśli i postrzega świat Twoje dziecko.

Kiedy przypada Dzień Pozytywnego Myślenia?

Dzień Pozytywnego Myślenia obchodzony jest 2 lutego. Powstał z inicjatywy amerykańskiej psycholog, Kirsten Harrell, która zawodowo bada wpływ pozytywnego myślenia na zdrowie oraz proces leczenia ludzi. Harrell doszła do wniosku, że optymiści są nie tylko mniej narażeni np. na choroby serca czy depresję, ale też z reguły prowadzą zdrowszy tryb życia niż pesymiści. Co więcej, nasze nastawienie do świata jest czymś, czego uczymy się przez całe życie i na co mamy – choćby nieświadomie – wpływ każdego dnia. Dobre wzorce i pozytywny stosunek do siebie i otoczenia, warto więc wpajać dziecku już od najmłodszych lat. W ten sposób będziesz wzmacniać w swoich pociechach pewność siebie oraz bezcenne poczucie własnej wartości.

 

Dzień Pozytywnego Myślenia – dlaczego jest potrzebny?

Pozytywne myślenie jest niezwykle ważne w codziennym życiu. Przede wszystkim pomaga łatwiej przebrnąć przez problemy i trudności napotykane na drodze. Optymiści z reguły wyróżniają się wiarą w siebie i swoje możliwości, więc ich życie – w porównaniu do pesymistów – wydaje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dobre, optymistyczne nastawienie ma pozytywny wpływ także na efektywność. Zamiast szukać problemów i przeszkód na drodze do celu, optymiści są nakierowani na sukces i skupiają się na realizacji zadań, traktując je jak wyzwania, a nie jak przytłaczającą konieczność.

Często optymiści to również ludzie uśmiechnięci, którzy szybko zdobywają sympatię otoczenia, czerpią z życia pełnymi garściami i zarażają pozytywnym myśleniem wszystkich wokół. Co więcej, osoby, które codziennie celebrują Dzień Pozytywnego Myślenia, lepiej radzą sobie ze stresem i nie poddają się w trudnych sytuacjach. Zacznij więc pozytywnie myśleć i zaszczep pierwiastek optymistycznej duszy również w swoim dziecku!

Tata i syn w koszulkach Endo przytulający się radośnie.

Dzień Pozytywnego Myślenia – rodzinne celebrowanie

Jak świętować Dzień Pozytywnego Myślenia razem z dzieckiem?

  • Pamiętaj o uśmiechu

Przede wszystkim – zacznijcie od uśmiechu. Bez niego nie wychowasz prawdziwego optymisty. Pamiętajcie, by każdego dnia szukać okazji do śmiania się. Róbcie to po przebudzeniu, podczas zabawy, wspólnego spożywania posiłków czy wieczornej kąpieli.

  • Bluzki i T-shirty z zabawnymi hasłami

Wasze samopoczucie poprawią również np. bluzki i T-shirty z humorystycznymi hasłami, które będą Wam towarzyszyć przez cały dzień przypominając, że warto patrzeć na świat, szukając w nim pozytywów,

Im częściej dziecko będzie widzieć zabawne hasła i grafiki oraz motywujące cytaty, tym lepiej je zapamięta i wdroży w życie.

Fotografia czerwonej tuniki dla dziewczynki z napisem szczęście.
  • Nie narzekaj

Chcesz wprowadzić do swojego życia więcej pozytywnych emocji i myślenia o tym, że uda Ci się osiągnąć wszystko co zaplanowałaś? Przestań narzekać! Niektórzy narzekają nawet kilkanaście razy dziennie, zarażając innych pesymizmem i poczuciem beznadziei. Pada deszcz? Nie narzekaj – tym milej i przyjemniej będzie spędzić czas w domu, z rodziną, np. grając w planszówki. Ucz w ten sposób swoją pociechę dostrzegać dobre strony w codziennych, prozaicznych sytuacjach.

  • Ciesz się chwilą

Naucz dziecko doceniać każdą wspólną chwilę i dostrzegać w niej coś wyjątkowego i dobrego. Szukajcie pozytywnych stron tam, gdzie inni tego nie robią. Na spacerze (spójrzcie tylko, jak piękny jest park i zachód słońca) czy podczas śniadania (to świetna okazja do opowiadania zabawnych historii) – chwile są ulotne, ale jednocześnie piękne i wyjątkowe, zwłaszcza gdy przeżywa się je razem z ukochanymi ludźmi.

  • Nie, nie nie!

„Nie ruszaj tego”, „nie rób tak”, „nie wolno” – te słowa często padają z Twoich ust? Czas to zmienić i negatywne komunikaty zastąpić pozytywnymi. „Nie przeszkadzaj” zamień na: „Skarbie, muszę skończyć pracę i za pół godziny się pobawimy”, zaś „Nie dotykaj tego” zastąp krótkim: „Jeśli to dotkniesz, poparzysz się i będzie Cię boleć paluszek”. Te same komunikaty przedstawione w inny sposób mogą brzmieć lepiej i o wiele pozytywniej niż te, poprzedzone krótkim, kategorycznym „NIE”.

  • Motywuj

Motywuj dziecko każdego dnia, a nie tylko w Dzień Pozytywnego Myślenia. Wzmacniaj jego pewność siebie i wiarę we własne siły. „Wierzę w Ciebie!”, „wiem, że dasz radę!”, „nie przejmuj się, następnym razem pójdzie lepiej” czy „byłeś dzielny i naprawdę na to zasłużyłeś” to słowa, które są niezwykle potrzebne małemu człowiekowi. Nie pozwalaj także, by źle o sobie mówił, a gdy usłyszysz „jestem najgorszy”, „to moja wina” lub „wszystko zepsułem” natychmiast reaguj i uświadamiaj, że nie ma na świecie człowieka, który byłby świetny we wszystkim co robi. Niedoskonałości są bowiem czymś normalnym i każdy jakieś ma.