Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak najlepiej rozwijać zainteresowania dziecka?- Sprawdź!

Maluchy już od urodzenia przejawiają zainteresowanie otaczającym je światem. Z ciekawością podążają wzrokiem za zabawkami i chętnie badają ich faktury. Wraz z upływem czasu zainteresowania dziecka zaczynają się ukonkretniać, a w szkole przeradzają się w prawdziwą pasję. Jak wspomóc pociechę w rozwijaniu hobby?

Wyprawka do szkoły

Zainteresowania dziecka – o czym warto pamiętać?

Narodziny dziecka to spore wydarzenie w życiu każdego rodzica. Zarówno mama, jak i tata muszą zatroszczyć się o bezpieczeństwo bobasa i zapewnić mu właściwe warunki do rozwoju zainteresowań. Warto pamiętać, że na początku nie są one dość skomplikowane. Małe dziecko jest zaciekawione w głównej mierze swoim otoczeniem, które bada za pomocą dotyku i wzroku. Wraz z rozwojem umiejętności motorycznych zaczyna interesować się coraz bardziej skomplikowanymi czynnościami, takimi jak rysowanie czy układanie puzzli.

O czym warto pamiętać podczas rozwijania zainteresowań pociechy? Przede wszystkim o cierpliwości i zaangażowaniu, gdyż dzieci dorastają w różnym tempie. Niektóre kilkulatki z chęcią odwiedzają nowe miejsca i szybko nabywają nowe zdolności. Inne, w przeciwieństwie do rówieśników, wolą poświęcić jednej aktywności zdecydowanie więcej czasu. Wspierając je oraz zachęcając do używania nowych zabawek, sprawisz, że ochoczo podejdą do nowych zadań, tym samym znajdując pasję na lata.

Ciekawostka:

Małe dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Gdy tylko zauważysz, że maluch z przejęciem kopiuje Twoje ruchy, wykorzystaj jego zaangażowanie podczas dopełniania domowych obowiązków. Dzięki temu mały pomocnik poćwiczy umiejętności motoryczne i o wiele lepiej pozna swoje otoczenie.

Jakie mogą być zainteresowania? Rozmaite!

Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to okres kształtowania się gustu oraz psychiki pociechy. Dziecko coraz częściej odczuwa inspirację i jeszcze chętniej sięga po nowości. Największym zainteresowaniem wśród kilkulatków cieszy się szeroko pojęty sport i aktywność fizyczna. Jazda na rowerze, zabawy w ganianego, pływanie czy gra w piłkę nożną rozwija ich kondycję i motorykę, a także uczą zasad zdrowego współzawodnictwa. Wśród najczęstszych hobby pojawiają się także zainteresowania związane z:

  • przyrodą – począwszy od fascynacji dinozaurami, skończywszy na samodzielnych poszukiwaniach ciekawych owadów i roślin;
  • kosmosem – wieczorne patrzenie przez teleskop i śledzenie ruchów gwiazd niekiedy przeradza się w pasję na całe życie;
  • rysowaniem – niezgrabne bazgroły przestają być chaotyczne, a tworzone kompozycje stają się coraz bardziej skomplikowane;
  • muzyką i filmem – częste seanse i odtwarzanie tych samych utworów inspiruje dziecko do poszukiwania informacji, odnajdywania nowych dzieł, a także śpiewu i tańca;
  • łamigłówkami logicznymi – łatwe układanki, puzzle i zagadki dostarczają dużo radości i przy okazji uczą kreatywności oraz wytrwałości.

Pamiętaj, że zainteresowania dziecka mogą zmieniać się niezwykle szybko. Jednego dnia może poświęcać czas jedynie rysowaniu, a następnego polubić obserwowanie ptaków czy chmur. Dlatego wspieraj je w poszukiwaniu hobby i nie zaburzaj jego rozwoju, przymuszając do aktywności, które budzą sprzeciw czy złość.

Wyprawka do szkoły

 

Rozwijanie zainteresowań a zajęcia pozalekcyjne

Czy warto zapisywać pociechę na zajęcia pozalekcyjne? Oczywiście, że tak – dzięki nim dziecko nie tylko rozwinie zainteresowania, ale także pozna nowych przyjaciół oraz nabierze odwagi w podejmowaniu różnych decyzji. Pamiętaj jednak, że niektóre warsztaty czy ćwiczenia wymagają odpowiedniego przygotowania m.in. zakupu stroju sportowego lub akcesoriów plastycznych. W ich przechowywaniu pomogą Ci np. poręczne worki na plecy, dzięki którym nic nie zginie, a pociecha będzie przygotowana na kolejne zajęcia.

Jakie zainteresowania mogą być rozwijane za pomocą lekcji dodatkowych? Przede wszystkim umiejętności związane z językami obcymi, ale też z kreatywnością czy wyobraźnią. Sporym zaciekawieniem wśród dzieci cieszą się szkolne teatrzyki, w których muszą wykazać się dobrą pamięcią i pomysłowością oraz kółka matematyczne, przygotowujące młodych badaczy do olimpiad czy konkursów. Jeżeli potrzebujesz wskazówek, czym kierować się przy wyborze zajęć dodatkowych, sprawdź nasz poradnik rodzica – dzięki niemu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań kursów i warsztatów.

Wyprawka do szkoły

 

Zainteresowania dziecka – jak zorganizować czas zgodnie z nimi?

Pamiętaj, że w prawidłowym rozwoju dziecka niezwykle dużą rolę odgrywa odpoczynek oraz sen. Nagromadzenie obowiązków i zadań może przytłoczyć je, prowadząc do wyczerpania czy spadku motywacji. Dlatego podczas poszukiwań lekcji pozaszkolnych nie zapominaj o równowadze pomiędzy relaksem a nauką. Dzięki temu dziecko o wiele chętniej odda się zainteresowaniom. Będzie miało też więcej siły na spotkania z przyjaciółmi czy naukę na sprawdziany i klasówki.

Zajęcia dodatkowe są dobrym sposobem na rozwijanie zainteresowań. Nie tylko utrwalają dotychczas nabytą wiedzę, ale też poszerzają światopogląd dziecka i uczą nowych umiejętności. Dlatego wraz z rozpoczęciem roku szkolnego sprawdź plan lekcji pociechy i zadecyduj z nią o zapisaniu się np. na warsztaty z lepienia w glinie czy treningi koszykarskie.