Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak przetrwać przygotowania do świąt i nie zwariować? Praktyczne porady dla mam i nie tylko!

Zaczyna się już w listopadzie, z każdym dniem jest coraz bardziej intensywna i trwa aż do 24 grudnia. O czym mowa? Oczywiście o przedświątecznej gorączce, która potrafi nieźle zdezorganizować ten magiczny czas! Oto kilka praktycznych porad, które pomogą przetrwać przygotowania do świąt i pozwolą cieszyć się ze świątecznego klimatu!

Sztuka odpuszczania

Perfekcjonizm na bok! Przed świętami mamy mnóstwo obowiązków, a dodatkowo sami generujemy kolejne i każdy z nich chcemy wykonać jak najlepiej. Ponadto, wiadomo – najlepiej wszystkiego dopilnować samemu. Czy aby na pewno jest to dobra droga? Nie bójmy się prosić o pomoc i nie brońmy się przed jej przyjmowaniem. Zaangażuj do pomocy domowników – oddeleguj męża na zakupy, dzieci mogą zająć się ubieraniem choinki. Zastanów się, które obowiązki można odpuścić lub przełożyć na późniejszy czas. Czy naprawdę przed świętami trzeba umyć wszystkie okna? Czy wszystkie potrawy musisz zrobić sama i czy musi być ich aż tyle? W przedświątecznej gorączce dobra organizacja i odłożenie mniej priorytetowych zadań na później, to klucz do sukcesu!

Chwila dla Ciebie

Pamiętaj, aby w ferworze świątecznych obowiązków nie zapomnieć o swoich potrzebach. W zależności od możliwości znajdź czas tylko dla siebie. Potraktuj to jako inwestycję w swoje zdrowie psychiczne. Pomyśl o tym co sprawia Ci największą przyjemność: może to być ciepła kąpiel, wieczór z ulubioną książką czy wyjście z przyjaciółkami do kina czy na jogę. Zapamiętaj jedno – nie wyszukuj sobie obowiązków. W domu zawsze znajdzie się coś do zrobienia – zaległe prasowanie czy sprzątanie szafek w kuchni może poczekać. Nie szukaj wymówek, które powstrzymają Cię od wyjścia na miasto, a jeśli lubisz spędzać czas w domu pamiętaj, że relaks przy muzyce czy ulubionym, nawet mało ambitnym serialu nie jest stratą czasu. Każdy potrzebuje odskoczni i małych przyjemności – przestrzeganie tej zasady pomoże Ci zachować spokój i równowagę.

Przygotowania do świąt – Nie na ostatnią chwilę

Wiele spraw związanych ze świętami możesz załatwić wcześniej. Brzmi banalnie? Może tak, ale warto o tym systematycznie przypominać. Pomyśl tylko o tłumach w galeriach handlowych, czy przepełnionych paczkomatach w ostatnich dniach przed świętami. Prezenty zamówione z wyprzedzeniem, to szereg korzyści: omija cię zmartwienie i poddenerwowanie czy kurier dotrze na czas lub stanie w kolejce, która ciągnie się przez cały sklep. W tej sytuacji nie pomoże nawet świąteczna muzyka lecąca ze sklepowych głośników. Zamów prezenty już dziś, aby mieć pewność, że wszystkie paczki dojdą na czas.

Sprawdź – Pomysły na prezent dla dziecka

Nie porównuj się do innych!

Przeglądając profile influencerów, czy nawet swoich znajomych w social mediach pewnie często myślisz, że te osoby mają perfekcyjne życie. Koleżanka pokazuje piękne wnętrza swojego domu z ogrodem? Choć wygląda to idealnie, to nie wiesz o tym, że rosnąca rata kredytu spędza jej sen z powiek i zastanawia się skąd weźmie pieniądze na jego spłatę. Takie przykłady można mnożyć. Podobnie jest ze świętami – zdjęcia idealnie ubranej choinki, a pod nią symetrycznie ustawione pudełka z prezentami, uśmiechnięci członkowie rodziny, suto zastawiony stół – pamiętaj, że to tylko wycinek rzeczywistości.

Wielu stresujących sytuacji można uniknąć

Przygotowania do świąt należy dobrze rozplanować. Zrób listę zadań lub sytuacji związanych ze świętami, które wywołują u Ciebie niepokój, a następnie zastanów się, jak ich uniknąć oraz jak rozwiązać te, które są nieuniknione. Jak już wspominaliśmy wiele zadań (zakupy, wybór prezentów) można zaplanować wcześniej, co pomoże, jeśli stresuje Cię nadmiar obowiązków. Wiele osób nie lubi Świąt, również ze względu na niewygodne pytania od bliższych lub dalszych członków rodziny. Tu nie ma idealnego rozwiązania, ale z pewnością może pomóc odpowiednie przygotowanie do tej sytuacji. Pamiętaj, że w większości przypadków, pytający nie mają złych intencji – ich dociekliwość kierowana jest troską. Warto więc podejść do tej sytuacji z dystansem, jeśli już wiesz jakiego typu będą to pytania, można wcześniej zastanowić się nad odpowiedzią, a może dobrą ripostą? 😉