Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub zieloną szkołę

Wyjazd na kolonie, obóz lub na zieloną szkołę to dla wielu dzieci pierwsze doświadczenie z dłuższym pobytem poza domem bez swoich rodziców i opiekunów. Nic więc dziwnego, że zarówno dziecko jak i rodzic może mieć obawy przed samodzielnym wyjazdem. Zarówno młodsze dzieci udające się na zorganizowaną kilkudniową wycieczkę jak i starszaki mogą wymagać odpowiedniego wsparcia i przygotowania. 

Zapewnij dziecko, że będzie bezpieczne

Samodzielny wyjazd dziecka to przede wszystkim wyjątkowe przeżycie, które daje szansę na poznanie nowych miejsc i zwiedzanie ciekawych atrakcji, ale także na spędzenie czasu z rówieśnikami i nauczycielami poza klasą. Ma ono również aspekt wychowawczy. Dziecko uczy się funkcjonowania w grupie bez domowników, dzięki czemu rozwija swoją samodzielność i pewność siebie. 

Jednak pierwsze tego typu doświadczenia mogą być stresujące zarówno dla dzieci jak i rodziców. Przed podjęciem decyzji o samodzielnym wyjeździe dziecka upewnij się, że jest ono gotowe na ten krok. Jak to zrobić? Prostym testem jest np. nocowanie u koleżanki lub krótsze wycieczki bez udziału rodziców, np. pod opieką babci i dziadka. 

Poczucie bezpieczeństwa jest ważne zwłaszcza u maluchów. Rozmawiaj z dzieckiem i zapewnij, że będzie miało dobrą opiekę dorosłych oraz towarzystwo znajomych już koleżanek i kolegów. Dziecko powinno wiedzieć do kogo się zwrócić w razie kłopotów lub smutku. Młodsze dzieci mogą także oczekiwać od rodziców kontaktu telefonicznego podczas wyjazdu.

Dobre nastawienie rodzica i oswojenie malucha z warunkami wyjazdu

Rozmowa to podstawa dobrego samopoczucia dziecka. Maluchom warto wytłumaczyć jak może wyglądać zorganizowany wyjazd dla dzieci i jakie mogą panować na nim zasady. Ważne, aby rodzic postarał zarazić pociechę entuzjazmem. Rodzice mogą na przykład opowiedzieć zabawne historie z własnego dzieciństwa i pierwszych kolonii. Zapoznaj także malca z atrakcjami, które będą czekały go na miejscu. Możecie wspólnie obejrzeć zdjęcia z danej miejscowości i ośrodka turystycznego i pomarzyć jak Twoja pociecha spędzi tam czas. Warto też zapytać dziecko, jakie ma oczekiwania i obawy związane z wyjazdem i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Radzenie sobie z tęsknotą za domem

Niektóre dzieci, zwłaszcza te mniejsze, mogą odczuwać tęsknotę za domem podczas pobytu na koloniach lub zielonej szkole. Dziecko może czuć się bardziej komfortowo podczas wyjazdu, jeśli zabierze ze sobą swoją ulubioną maskotkę, książkę lub grę. To może pomóc dziecku przezwyciężyć tęsknotę za domem i poczuć się bardziej w domu w nowym miejscu.

Okazja do nauki praktycznych umiejętności

Zanim dziecko pojedzie na kolonie lub zieloną szkołę, warto przećwiczyć z nim kilka praktycznych umiejętności, które mogą być mu potrzebne podczas wyjazdu. Należą do nich między innymi: pakowanie bagażu, ubieranie się odpowiednio do pogody, umiejętność korzystania z kremu przeciwsłonecznego czy środków przeciwko komarom. 

Zwróć dziecku uwagę także na higienę, o której na co dzień, być może bardziej myśli rodzic niż ono samo. Maluch powinien umieć ocenić kiedy zmienić brudne ubranie i jak je przechowywać podczas wyjazdu. W zależności od wieku dziecka można mu także przypomnieć o myciu rąk po powrocie z dworu czy też o prysznicu po kąpieli w basenie. 

Sztuka pakowania – odpowiedni sprzęt i ubrania

Aby maksymalnie zapewnić dziecku komfort poza domem dopilnuj, aby miało zapakowane wszystkie potrzebne rzeczy. Warto zwrócić uwagę na uniwersalne ubrania, które łatwo będzie do siebie dopasować a także utworzyć z nich stylizacje na różnorodną pogodę. Postawcie na wygodę wybierając praktyczne t-shirty dla chłopca i koszulki z krótkim rękawem dla dziewczynki oraz krótkie spodenki lub legginsy. Pamiętajcie, że przyda się także jedna “dyskotekowa” stylizacja, gdyż na wyjazdach dla dzieci często organizowane są imprezy taneczne. 

Jeśli wyjazd ma charakter sportowy zadbaj także, aby dziecko miało odpowiedni sprzęt i potrafiło z niego korzystać, np. potrafiło samodzielnie rozłożyć namiot. 

Kolejnym ważnym aspektem pakowania jest także to w co zapakujemy rzeczy dziecka. Walizka na kółkach będzie idealna na wypady autokarowe i do samolotu. Na biwak przyda się wygodny turystyczny plecak. Warto też dać maluchowi niewielki plecaczek na codzienne wycieczki, do którego zapakuje przekąski i wodę. 

Dla młodszych dzieci i zapominalskich przygotuj listę, na której będą spisane wszystkie zapakowane rzeczy. Dzięki tej liście maluch przed powrotem do domu będzie mógł sprawdzić czy zabrał z powrotem wszystkie swoje rzeczy. 

Zachęcaj do przyjaźni na wyjeździe

Dzieci często boją się, że nie będą miały z kim się zaprzyjaźnić podczas wyjazdu. Dlatego warto zachęcać dziecko do nawiązywania kontaktów i poznawania nowych osób. W przypadku zielonej szkoły wyjazd odbywa się z koleżankami i kolegami z klasy. Jednak w przypadku obozów wakacyjnych Twoja pociecha może czuć się zagubiona jadąc z grupą dzieci, których nie zna. 

Dobrym pomysłem na pierwsze wyjazdy jest zachęcenie do wspólnej podróży koleżanki czy kolegi dziecka lub wyjazd ze starszym rodzeństwem. Jeśli nie macie takiej możliwości a maluch jest dość nieśmiały, możesz poćwiczyć z nim przed podróżą różne scenariusze na nawiązywanie nowych kontaktów. Pomocne staną się także drobne gadżety, którymi dziecko może przyciągnąć do siebie rówieśników, np. gra karciana lub przekąski.

Przygotowanie dziecka do pierwszego wyjazdu na wakacyjny obóz lub zieloną szkołę może wymagać od rodziców trochę czasu i pracy, ale pozwoli dziecku na spokojne przeżycie tej niezapomnianej przygody. Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem, pomóc mu się odpowiednio przygotować i być pozytywnym. Samodzielne wyjazdy to dla dzieci olbrzymia przygoda i wyzwanie, które pomoże im w rozwijaniu poczucia pewności siebie i samodzielności.