Jak w naturalny sposób nauczyć dziecko języka angielskiego
Zdolność dziecka do nauki ojczystego języka jest niesamowita! Powszechnie uważa się, że również nauka języka obcego przychodzi dzieciom znacznie łatwiej niż dorosłym. Jak wykorzystać pierwsze lata życia dziecka, aby jak najbardziej zanurzyć je w języku angielskim.
Naturalna nauka angielskiego w rodzinach wielojęzycznych
Najłatwiej mają dzieci z rodzin, w których rodzice posługują się różnymi językami, gdyż kontakt z językiem jest wtedy najbardziej naturalny i przede wszystkim codzienny.
Takie dzieci wyrastają zazwyczaj na osoby swobodnie posługujące się obydwoma językami. Oczywiście nie da się zaplanować takiej sytuacji tylko po to, aby nauczyć się języka. Jednak wielu z nas ma dalszą rodzinę, która mieszka za granicą.
Zachęcaj dzieciaki do pisania po angielsku do swoich kuzynów lub do rozmów przez internet. Wakacje u “cioci z Ameryki” również poprawią słownictwo, oswoją z obcym akcentem a sama podróż poszerzy horyzonty, dzięki czemu dziecko samo nabierze ochoty do nauki języków obcych.
Przyjaciele to druga rodzina
Jeśli jednak Wasze kontakty rodzinne kończą się na granicy Polski znajdźcie anglojęzycznych przyjaciół! Najłatwiejszym sposobem będzie wysłanie dziecka do dwujęzycznego przedszkola lub szkoły. Innym, częste wyjazdy na wakacje, na których będzie zapewniona opieka z animatorami. Maluchy pozbawione skrępowania, które często towarzyszy dorosłym natychmiast zaczną używać nowe słowa zasłyszane od kolegów i koleżanek.
Nauka języka w domu – wszystko wokół po angielsku
Pozostając jednak w domu mamy również wiele możliwości. Kolejna metoda zanurzenia w języku angielskim sprawdzi się zwłaszcza u maluszków i nawet nie zauważą, że poza rozrywką uczą się niezbędnej życiowej umiejętności.
Oglądanie bajek po angielsku to najlepsza forma nauki. Dzieci nawet nie rozumiejąc słownictwa, domyślą się fabuły z samej części wizualnej. Zaletą takiego oglądania telewizji jest osłuchanie się z obcym językiem, dzięki czemu w przyszłości kontakt z nim będzie bardziej naturalny.
Puszczając dziecku kreskówki zmień dubbing na język angielski lub korzystaj z angielskojęzycznych kanałów telewizyjnych. Maluchom pokazuj programy dla dzieci dostosowane do ich wieku, np. proste angielskie piosenki z kanału na Youtube Super simple songs. Powtarzane przez kolorowe postacie słowa szybko zapadną maluchowi w pamięć.
Czytanie książeczek
Podobny efekt uzyskamy czytając maluchom książeczki po angielsku. Jeśli boisz się, że nie masz najlepszej wymowy lub Twój polski akcent jest bardzo silny spróbuj wspólnego słuchania audiobooków. Możesz też wybierać teksty z prostym słownictwem.
Czytaj maluchowi fragment po angielsku a następnie powtarzaj go po polsku. W trakcie czytania pokazuj palcem opisywane słowa na ilustracjach. Zadawaj proste pytania np. “Where is the mouse?” i powtarzaj wszystko w obu językach, np. “Yes! It’s a mouse. Tak, to jest myszka! Good job!”
Lekcje angielskiego dla dzieci
Kolejnym krokiem będzie wysłanie malca do szkoły języka angielskiego. Dla maluszków wybieraj zajęcia, które koncentrują się na zabawie, ruchu i śpiewaniu prostych piosenek. W ofercie zajęć dodatkowych dla dzieci coraz częściej można spotkać się z zajęciami z innej dziedziny, np. sportu, które prowadzone są w języku angielskim. Jest to świetny sposób na połączenie pasji i nauki języka a także w przypadku niewystarczającej ilości czasu na wszystkie interesujące nas kursy.
Starszakom możesz zaproponować również konwersacje online z nauczycielem zza granicy, co dodatkowo pomoże w rozumieniu obcego akcentu (możecie wybrać np. nauczyciela ze Stanów Zjednoczonych lub z Wielkiej Brytanii). W internecie znajdziesz serwisy z wieloma ofertami takich lekcji.
Poszukaj osoby, która będzie pasować do Twojego dziecka temperamentem i zainteresowaniami. Dla malca może sprawdzić się „ciocia”, która wraz z maskotkami będzie śpiewała wesołe piosenki. Nastolatek natomiast będzie wolał porozmawiać o grach i youtuberach ze starszym kolegą.
Cyfrowy świat nie tylko pełen wad
W naturalnej nauce obcego języka wspaniale pomaga również internet oraz aplikacje i gry komputerowe.
Nie narzucaj starszakom programów językowych. O wiele szybciej nauczą się słownictwo z gier oraz czatów czy memów. W końcu nie zaliczą misji w grze jeśli nie zrozumieją polecenia.
Komunikacja w grach multiplayer odpowiada na bieżące potrzeby. Dziecko musi współpracować z innymi graczami, więc używa angielskiego nawet jeśli nie do końca wie jak coś powiedzieć. Oczywiście treści z internetu nadal powinny być monitorowane przez rodziców, ale dobrze jest docenić też rolę nowoczesnych technologii w przyswajaniu języka przez polskie dzieci.