kalosze dla dzieci

Jak zorganizować wiosenny piknik dla dzieci

Wraz z rozkwitem przyrody i nadejściem cieplejszych temperatur mamy ochotę na częstsze wychodzenie z domu. Wiosna to idealny czas na organizację pikniku dla dzieci. Świeże powietrze, ciepłe promienie słoneczne i zieleń otaczająca przyrody sprawiają, że piknik staje się doskonałą formą aktywności dla najmłodszych. Jak więc zorganizować niezapomniany piknik dla dzieci, zapewniając im zarówno radość z zabawy, jak i bezpieczeństwo?

Planowanie pikniku dla dzieci to kluczowy krok w zapewnieniu udanej imprezy. Należy przemyśleć kilka istotnych aspektów, takich jak lokalizacja, dojazd, menu, oraz lista aktywności.

kalosze dla maluszka

Wybór miejsca na piknik

Wybierz miejsce, które zapewni dzieciom odpowiednią przestrzeń do zabawy i eksploracji. Dobrym pomysłem jest wybranie lokalizacji, która będzie dla dzieci nowością, dzięki temu pobudzisz w nich ducha przygody i chętniej zaangażują się w jej odkrywanie. Jeśli chcecie zrobić piknik w najbliższej okolicy, np. w swoim ogrodzie postarajcie się o to, aby również było to wyjątkowe wydarzenie. Możecie np. zaaranżować specjalne miejsce z pięknymi kocami i poduchami oraz lampkami ogrodowymi lub na przykład rozłożyć namiot.

Dojazd na piknik

Sam dojazd na piknik może już być przygodą. W zależności od odległości możecie wybrać samochód lub wycieczkę rowerową czy pieszą. W przypadku spaceru warto zamiast kosza piknikowego zaopatrzyć się w wygodny plecak. Możecie także pokusić się o bardziej oryginalny transport i na przykład wybrać się do parku w sąsiednim mieście pociągiem. Wyjątkowość transportu będzie dla dzieci dodatkową atrakcją pełną wrażeń.

kalosze dla maluszka

Przygotowanie Menu

Wiosenne pikniki to świetna okazja do podania świeżych i zdrowych przekąsek. Owoce, warzywa, kanapki i chrupiące przekąski sprawią, że dzieci będą miały energię do zabawy przez cały dzień.

Dobrym pomysłem na piknikowe smakołyki będą:

 • pokrojone świeże owoce i warzywa, np. marchew, jabłko, maliny i borówki
 • placuszki z jabłkami lub placki bananowe, dodatkowo możesz zabrać ze sobą do polania syrop klonowy
 • kanapeczki z ulubionymi dodatkami dziecka
 • przygotowane wcześniej tortillowe kanapki lub spring rollsy
 • domowe wypieki, takie jak ciasteczka i owocowe tarty
 • lemoniada i woda do popicia lub zimna herbata

Warto zabrać ze sobą także akcesoria:

 • wilgotne chusteczki do umycia rąk
 • żel antybakteryjny
 • papierowe talerzyki i kubeczki
 • sztućce
 • koce i poduszki 
kalosze dla maluszka

Jak ubrać dziecko na piknik

Ubierając dziecko na piknik wiosenny, pamiętaj o warstwach ubrań. Niech będą to lekkie, oddychające materiały, które zapewnią komfort podczas zmiany temperatury. Warto także zadbać o komfort dziecka, które z pewnością będzie chciało spędzić dzień nie tylko na posiłku i leniuchowaniu na kocu, ale także na aktywnościach fizycznych i zabawie. 

Chłopiec idealnie poczuje się w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawem a dziewczynka w podobnym stroju, czyli szortach i bluzce z krótkim rękawem lub na ramiączkach a także w letniej sukience o prostym wygodnym kroju.

Warto zaopatrzyć dzieci dodatkowo w rozpinane bluzy oraz czapkę z daszkiem lub kapelusz. Nie zapomnijcie o krem przeciwsłonecznym jak i parasolu, który przyda się w przypadku wiosennego deszczyku.

kalosze dla maluszka

Co robić z dziećmi na pikniku – Aktywności wiosenne dla dzieci

Piknik to nie tylko jedzenie, to również czas na zabawę i aktywność fizyczną.

Oto kilka pomysłów na wiosenne aktywności dla dzieci:

Gra w Frisbee

Rzucanie frisbee to świetny sposób na aktywność fizyczną i zabawę na świeżym powietrzu. Dzieci mogą ścigać się, łapać frisbee i doskonalić swoje umiejętności rzucając i łapiąc.

Poszukiwanie Skarbów

Organizacja małego poszukiwania skarbów to świetny sposób na zainteresowanie dzieci przyrodą i zachęcenie ich do eksploracji otaczającego środowiska.

kalosze dla maluszka

Zbieranie kwiatów i robienie wianków

Podziwianie przyrody w rozkwicie daje fantastyczne wrażenia. Dziewczynki zwłaszcza będą zainteresowane zbieraniem pięknych bukietów z polnych kwiatów oraz zaplataniem wianków.

Obserwowanie przyrody

pobawcie się w przyrodników i spróbujcie odnaleźć ślady zwierząt. W okolicach rzek i stawów możecie znaleźć żaby, na polach warto wypatrywać bażantów i innych ptaków, w lesie może uda Wam się dojrzeć jakiegoś większego zwierza, np. łosia.

Gry z dzieciństwa rodziców

Ostatnim ciekawym pomysłem jest nauczenie dzieci mniej popularnych gier, w które sami bawiliście się w dzieciństwie. Może to być gra w gumę, podchody czy po prostu wchodzenie na drzewa.

Organizacja pikniku dla dzieci wiosną może przynieść wiele radości i wspomnień na całe życie. Zaplanuj odpowiednio miejsce, jedzenie i aktywności, a twoje dziecko będzie miało niezapomniane doświadczenie pełne zabawy i ruchu na świeżym powietrzu.