Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jaki Tata taki Syn – Wspólne chwile, rozmowy i zwyczaje

Zadbanie o wartościowy czas rodzica z dzieckiem to jedno z najważniejszych zadań taty. Szczególną więź dzielą ze sobą tata i syn. Ten pierwszy to wzór do naśladowania i podpora w trudach dzieciństwa. Ten drugi to małe zwierciadło, w którym dorosły może się przejrzeć odkrywając na nowo swoje dziecięce pasje i przygody.

W naszym artykule znajdziecie inspiracje na wspólne chwile taty i synka wzmacniające ich więź. Od nauki po zabawę, przez odważne przygody i spokojne, domowe rytuały.

Wartościowy czas razem

Więź między rodzicami i dziećmi najlepiej zacząć od stworzenia przestrzeni i czasu do wartościowego spędzania wspólnie codziennych chwil. Co to jednak znaczy? Dla dziecka będzie to czas, kiedy będzie czuło stu procentową obecność rodzica.  Odłóżmy komórkę, wyłączmy telewizor. Skupmy się całkowicie na BYCIU z dzieckiem, nie przy okazji, np. robienia obiadu, ale intencjonalnie bez niepotrzebnych rozpraszaczy i zakłócaczy.

Nawet 15 minut dziennie wystarczy, aby maluch miał poczucie bycia ważnym i zauważonym przez tatę. Aktywność nie jest tu kluczowa. Możecie wspólnie poczytać książkę, porozmawiać lub poukładać klocki lego.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Wspólne podróże – Małe i duże

Dzieci kochają odkrywać świat i „uczyć się” życia. Tata może stać się dla nich wspaniałym przewodnikiem po świecie, który przekaże im ciekawe umiejętności i pokaże co i jak. Świetnym sposobem na odkrywanie i poznawanie otaczającej nas rzeczywistości są podróże. Element przygody to coś co maluchy kochają najbardziej. Dla dzieci wszystko jest nowe i niezwykłe a tata podczas takich fantastycznych wypraw może stać się piratem, archeologiem czy odważnym kowbojem. 

Znajdźcie wspólne momenty pełne przygody. W grę wchodzą nie tylko wyjazdy w egzotyczne kraje lub eksploracja polskich plaż i gór. Równie dobrze możecie zanurzyć się w niezbadane rejony swojej wyobraźni i niczym dzielni podróżnicy urządzić w pobliskim parku safari z polowaniem na tygrysy lub zorganizować wykopaliska kości dinozaurów w przydomowym ogródku.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Nauka wartości – Jaki tata taki syn

Taki wspólny czas na zabawie to także idealna okazja do nauki najważniejszych wartości. Każdy tata ma z pewnością do przekazania swojemu synowi wiele wartościowych wzorców postępowania, które sam otrzymał od swoich rodziców.

Ojcowie to także wzory do naśladowania dla maluchów, którzy dopiero kształtują swój charakter. Odwaga, lojalność czy empatia to tylko niektóre z zalet jakie rodzic może pokazać swojemu dziecku, oczywiście najlepiej na własnym przykładzie.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Rozmowy na ważne tematy

Nauka wartości to już początek do naprawdę ważnych tematów i męskich rozmów. Rozmawiaj z dzieckiem o ważnych dla Ciebie sprawach i pokaż mu swój punkt widzenia i światopogląd.

Na początek możecie poruszyć tematykę bliską sercu małych chłopców, czyli np. ekologię i ochronę zwierząt i roślin. Inne ważne tematy odpowiednie dla dzieci, to np. przyjaźń i lojalność, uczciwość i prawdomówność. Warto też zaznajomić dzieci z innymi sposobami myślenia i postępowania, wynikającymi np. z innej kultury czy religii. Będzie to dla nich cenna lekcja tolerancji i otwartości na świat.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Zdrowy i aktywny styl życia

Nie samą rozmową człowiek żyje i czasami warto po prostu się zmęczyć. Oczywiście mamy na myśli przyjemne zmęczenie, które jest wynikiem aktywności fizycznej.

Wspólne treningi z tatą czy wycieczki rowerowe to wspaniały sposób na spędzanie wartościowego czasu i naukę maluchów zdrowego trybu życia. Każdy synek z pewnością pragnie być silny i dzielny jak tata, więc tym chętniej weźmie udział we wszystkich aktywnościach, które możecie z nim dzielić.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły

Relaks i domowe rytuały

Tak jak i zdrowy wysiłek, tak samo ważny jest zdrowy odpoczynek i zadbanie o siebie.

Wieczorne rytuały są wspaniałym pomysłem na zakończeniem dnia. Możecie zacząć od umycia razem zębów i skończyć na czytaniu książki, opowiadaniu bajek czy słuchaniu wyciszającej muzyki do snu.

W takich cichych momentach łatwiej uchwycić dziecku płynącą od rodzica miłość i troskę. Synek zaśnie czując się bezpiecznie, ze świadomością, że jest przez rodzica zadbany, doceniony i kochany.

Wyprawka do szkoły
Wyprawka do szkoły