Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jakie książeczki wybrać dla rocznego dziecka?

Maluchy przeważnie zaczynają naukę czytania w wieku przedszkolny, czyli ok. 6-7 roku życia. Okazuje się jednak, że są tym już zainteresowane nieco wcześniej, bo w okolicach 5 urodzin. Nie oznacza to, że do tego czasu twoja pociecha nie będzie miał w ogóle kontaktu z czytaniem. Początkowo to ty będziesz przedstawicielką świata dźwięków oraz obrazów. Sprawdź, jakie książeczki dla niemowlaka, rocznego dziecka, a nawet starszego brzdąca warto mieć.

Pierwsze miesiące maluszka to nie tylko częste zmienianie pieluch, ciągła wymiana garderoby i cykliczne karmienie. To również piękny czas budowania relacji pełnej miłości oraz bezwarunkowego zaufania. Każda wspólnie spędzona chwila się liczy, a podejście rodziców decyduje o sposobie rozwoju, odczuwaniu emocji oraz asymilacji z rówieśnikami w późniejszych latach. Wśród prezentów dla noworodków królują głównie ubranka oraz zabawki. To jak najbardziej przydatne rzeczy, lecz warto również pamiętać o wypełnianiu domowej biblioteczkami książkami dla dzieci.

 • Literatura dla najmłodszych bawi, uczy i pozwala rozwijać wyobraźnię.
 • Książeczki pozwalają na zagospodarowanie wolnego czasu w sposób produktywny oraz rozwijający tak naprawdę dla obu stron – nie wiadomo, kiedy umiejętność entuzjastycznego opowiadania każdej historii może się przydać w życiu.
 • Czytanie pomaga w prawidłowym rozwoju wzroku malucha.

Popołudniowe czy wieczorne czytanie staje się w rezultacie pewnego rodzaju rytuałem. Warto zwrócić uwagę nie tylko na treść, ale również sposób wykonania.

Jakie książeczki dla niemowlaka wybrać:

 • twarda, sztywna oprawa,
 • grube, tekturowe kartki,
 • bez mocnych rogów,
 • zaokrąglone boki (opcjonalnie).

Pamiętaj, że maluch niekoniecznie musi być zainteresowany tylko treścią książki dla dzieci. Przygotuj się na liczne próby gryzienia czy lizania najbardziej interesujących bajek – z wiekiem pojęcie pochłaniania wiedzy nabierze innego znaczenia.

Jakie książeczki dla niemowlaka i roczniaka?

W tym artykule nie znajdziesz informacji, które lektury konkretnie powinny znaleźć się w twoim domu. Dlaczego? Ponieważ każdego dziecko jest inne! Nie zawsze to, co podobało się maluszkowi bliskiej przyjaciółki będzie również atrakcyjne dla twojej pociechy i to zupełnie normalne. Dowiesz się za to, po jakie książeczki dla niemowląt warto sięgnąć z perspektywy ich celu oraz wyglądu.

Jakie książeczki dla rocznego dziecka można znaleźć w sklepach:

 • kontrastowe,
 • obrazkowe,
 • dźwiękonaśladowcze,
 • i inne np. obracanki, otwieranki czy przesuwanki.

W kilku punktach zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje. Dzięki temu będziesz wiedziała, na czym skupić wzrok podczas zakupów lub co polecać innym przyszłym lub obecnym mamom.

 • Obrazki i dźwięki rządzą, czyli jakie książeczki dla niemowląt wybrać

W przypadku lektur dla najmniejszych słowa nie są tak naprawdę najważniejsze – to ty jesteś głównym narratorem i możesz zmienić bieg wydarzeń w każdej chwili. Więc jakie książeczki dla niemowlaka warto mieć? Postaw przede wszystkim na wydania z dużą ilością wyraźnych, korowych obrazków, które zwrócą uwagę twojej pociechy. Może to być książka dotycząca popularnych zwierzątek, przedmiotów czy członków rodzinnych.

 

Wskazówka:

Jeśli chcesz, aby twój maluch pozostał skupiony, wybieraj książki dla niemowląt z kontrastującymi kolorami. Obrazki powinny być duże i wyraźne, ponieważ dzieci szybką się dekoncentrują.

arto również wybierać egzemplarze, które łączą ze sobą moc obrazu oraz dźwięku. Książki sensoryczne pomagają w uczeniu się oraz rozpoznawaniu otaczającej rzeczywistości. To dzięki nim maluch wie, że krowa robi muuuu, a kot miau. Jakie książeczki dla rocznego dziecka można kupić? W kształcie adekwatnym do zainteresowań malucha – z czasem na pewno zauważysz, które opowieści wywołują na jego twarzy największy zachwyt.

 • Jakie książeczki dla niemowlaka? Nie kombinuj – liczy się prostota!

Obrazy również w asyście dźwięków na tym etapie muszą przeważać – dłuższe opowiadania pozostaw na później. Historia powinna być prosta, zwięzła, a przede wszystkim wesoła! Warto, aby wątek humorystyczny pojawiał się w każdej z lektur. Może to spowodować, że maluch będzie w przyszłości chętniej czytać.  Natomiast ciemne kolory oraz negatywne emocje mogą wywołać niechęć, a także niepotrzebny stres.

 

Warto wiedzieć:

Książki dla niemowlaków nie zawierają zbyt dużo szczegółów, ponieważ oczy noworodków wciąż się rozwijają w pierwszych miesiącach życia.

 

Jakie książeczki dla niemowląt są popularne? Przeważnie te w formie słowniczkowej lub hasłowej. Tekst jest tak naprawdę jedynie dodatkiem, co nie oznacza, że może go nie być. Bardzo często spotykane są też powtórzenia – w ten sposób maluch szybciej się uczy i przyswaja wiedzę.

 • Nie wiesz, jakie książeczki dla rocznego dziecka kupić? Tylko te, które uczą i rozwijają wyobraźnię!

Nauka przez zabawę to jeden z lepszych i najbardziej skutecznych sposób edukacyjnych. Pomaga w szybkim przyswajaniu nowości bez poczucia presji czy przymusu. W przypadku maluchów dzieje się to tak naprawdę trochę przy okazji, ale jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju.

Jakie książeczki dla rocznego dziecka warto mieć:

 • encyklopedia obrazkowe,
 • słowniki ilustrowane,
 • egzemplarze przesuwane,
 • książeczki z okienkami albo otworami,
 • wydania z obrotowymi lub ruchomymi elementami.

Zainteresowanie maluchów wzbudzają również zróżnicowane struktury np. materiały imitujące futro czy wystające guziki w elementach garderoby. Nie bój się także abstrakcji, która rozwija wyobraźnie i pomaga w zachowywaniu skupienia. Jakie książeczki dla rocznego dziecka mogą się jeszcze przydać? Chociaż wydaje się to trochę dziwne, można spokojnie sięgać po historyjki, które mają uczyć konkretnych cyfr. Maluch z pewnością nie nauczy się liczyć, ale przynajmniej powtarzanie po tobie konkretnych słów z pewnością wspomoże proces rozwijania aparatu mowy.

 

Jakie książeczki dla dwulatka?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnych propozycji, które w 100% spodobają się twojemu dziecko. Nawet największe klasyki mogą się okazać niewypałem w waszym przypadku. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie książeczki dla dwulatka wybrać, obserwuj swoją pociechę. Zaufaj swoje intuicji. Jeżeli szukasz pomysłu na prezent, lepiej zapytaj rodziców, jakie są ich preferencje. Płeć w tym przypadku się nie liczy, a sugerowany wiek wcale nie musi być adekwatny do rzeczywistości. Historyjka przeznaczona nawet dla 4 czy 5 latków może okazać się ciekawa dla młodszego dziecka.

Książeczka dla dwulatka powinna być:

 • pełna obrazków,
 • krótka, ale logiczna,
 • bogata w dialogi,
 • pełna humoru.

Sprawdzą się zarówno krótkie opowiastki, jak i wierszyki czy rymowanki. Każda z nich wesprze was podczas nauki mówienia. Niektóre książeczki mają formę serii – jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie, warto sięgnąć po pozostałe części. Lepiej jednak zrezygnować z abstrakcyjnych historii na rzecz realistycznych wydarzeń, aby maluch mógł je zrozumieć i porównań z codziennością. Nie trzeba się skupiać wyłącznie na motywie zwierzęcym czy podróżniczym – otwartość na tematykę jest jak najbardziej wskazana. Wtedy prawdopodobieństwo nudy w trakcie czytania spada do 0!