Kalendarz przedszkolaka
Święto 3 Króli, Wielkanoc, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości czy Boże Narodzenie to podniosłe dni, które staramy się każdego roku celebrować w należyty sposób. Są to ważne momenty dla Nas dorosłych, ale dzieci nie do końca wiedzą, co się dzieje. Maluchy naśladują nasze zachowania oraz tradycje, ale zrozumienie następuje z czasem. Dlatego warto mieć pod ręką kalendarz przedszkolaka, który sprawi, że wspólnie będziecie mogli świętować dni ważne i ważniejsze w oczach Twojej pociechy. Sprawdź nasze propozycje świąt nietypowych na cały rok.
Wrześniowy kalendarz – świat przedszkolaka po wakacyjnej przerwie
Rozpoczęcie roku szkolnego dla każdego malucha to pomieszanie ekscytacji ze stresem. W końcu każdy dzień w przedszkolu oznacza długą rozłąkę z rodzicami, ale również wiele godzin spędzonych na wesołej zabawie z rówieśnikami. Wrześniowy kalendarz przedszkolaka pełen jest ciekawych świąt, które powinniście wspólnie celebrować, nawet jeśli placówka nie zaplanowała żadnych atrakcji.
- 09 Dzień Dobroczynności – zróbcie dla siebie coś miłego i obdarzacie się miłością spędzając wspólnie czas.
- 09 Dzień Marzyciela – odpocznijcie na chwilę i przenieście się do świata wyobraźni, a może wspólnie stworzycie jakieś ciekawe dzieło.
- 09 Dzień Jesieni – przygotujcie wspólnie bukiet z liści albo zielnik.
- 09 Dzień Głośnego Czytania – stwórzcie własną historyjkę i pochwalcie się swoją twórczością.
W przypadku wrześniowego kalendarza dla przedszkolaka najważniejszy powinien być 20.09, czyli Dzień Przedszkolaka. Z pewnością Twój maluch będzie brać udział w przedstawieniu – na pewno przyda się odświętne ubranko dla dziewczynki lub elegancki strój dla chłopca.
Kalendarza przedszkolaka – jesienny październik
Początek miesiąca wydaje się szczególnie ciekawy, ponieważ wypada Dzień Muzyki oraz Lekarza. Przedszkole może zorganizować zabawy tematyczne oraz lekcje gry albo śpiewu. W domu natomiast swobodnie możecie przygotować mini musical z lekarską fabuła. W październikowym kalendarzu przedszkolaka nie może również zabraknąć:
- 10 Światowego Dnia Uśmiechu – bo śmiech to zdrowie!
- 10 Dnia Zwierząt – zajmijcie się swoimi ukochanymi pupilami, nawet jeśli są pluszowi.
- 10 Dnia Drzewa – pójdzie na krótki spacer i spędźcie czas na łonie przyrody.
- 10 Dnia Bez Skarpetek – w przedszkolu może to być ryzykowne, ale w domowym zaciszu wystarczą same kapcie.
- 10 Dnia Makaronu – przygotujcie spaghetti z dużą ilością ciągnącego sera, jeśli lubicie.
- 10 Halloween – zaplanujcie upiorny strój, buuuuu!
Najważniejszy jest na pewno 14.10 – Dzień Nauczyciela. Pomóż swojemu maluchowi w przygotowaniu laurki, nauce wierszyka lub piosenki – na pewno z tej okazji odbędzie się jakieś przedstawienie.
Kalendarz – świat przedszkolaka w listopadzie
Prócz Wszystkich Świętych, który wypada 01.11 oraz Święta Niepodległości 11.11 w listopadowym kalendarzu przedszkolaka nie powinno zabraknąć kilku dni. Są to nieco nietypowe wydarzenia, ale liczy się przede wszystkim dobra zabawa!
- 11 Dzień Postaci z Bajek – pozwól aby Twoja pociecha mogła zabrać do przedszkola swojego ulubionego pluszaka i spędziła cały dzień ze swoim najlepszym przyjacielem.
- 11 Dzień Zdrowego Jedzenia – przygotujcie wspólnie uśmiechnięte, warzywne kanapki na śniadanie lub kolację.
- 11 Dzień Wynalazcy – stwórzcie coś wystrzałowego!
- 11 Dzień Seniora – poproś malucha, aby przygotował w przedszkolu laurkę dla dziadków. Na pewno ucieszą się z takiego wyjątkowego prezentu.
- 11 Dzień Tolerancji – możliwe, że dzieci będą przygotowywane tematyczne plakaty, które pokażą, jak rozumieją pojęcie tolerancji.
- 11 Światowy Dzień Tańca – podczas rytmiki na pewno parkiet zapłonie od szaleńczych wygibasów!
- 11 Dzień Kredki – obudźcie w sobie artystę albo stwórzcie wieżę z kolorowych kredek i taśmy klejącej.
- 11 Dzień Pluszowego Misia – przyszykuj swojego malucha na sesje zdjęciową (zdarza się, że przedszkola je organizują). Nie zapomnij zapakować mu do plecaka ukochanej zabawki. Może nią być np. przytulanka miś Endo – przyjaciel wszystkich dzieci.
- 11 Andrzejki – czas na wróżby i szampańską zabawę!
W kalendarzu przedszkolaka na listopad jest jeszcze jeden ważny moment dla rodziców, a mianowicie Dzień Praw Dziecka, który wypada 20.11. Pamiętaj, że celebracja powinna trwać niezmiennie przez cały rok.
Grudniowy kalendarz przedszkolaka to nie tylko Święty Mikołaj
Ostatni miesiąc w roku kojarzony jest przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. W kalendarzu przedszkolaka znajdzie się jednak jeszcze kilka okazji do celebracji.
- 12 Mikołajki i Dzień Anioła – przygotujcie się na przedszkolne malunki zrobione nie tylko kredkami, ale również z pomocą waty, folii aluminiowej lub innych materiałów, które pozwolą na stworzenie realistycznego dzieła.
- 12 Dzień Piłki Nożnej – w przedszkolaku murawę może zastąpić wzorzysty dywan, a w domu zróbcie bramki z poduszek i wytężcie wyobraźnię.
- 12 Dzień Guzika – guzikowe ludziki a może fantazyjna bransoletka? Sami zdecydujcie, jak je wykorzystacie.
- 12 Dzień Małpy – pozwólcie sobie na trochę wygłupów (w takim małpowaniu nie ma nic złego).
- 12 Dzień Ryby – czas na fantazyjne obrazki, w których królować będą kolory i blask. Wykorzystajcie brokat albo inne świecące materiały, które uwydatnią wyjątkowość łusek.
- 12 Początek Kalendarzowej Dzień Zimy – zacznijcie od lepienia bałwana, a kto wie, może przeistoczy się to w bitwę na śnieżki?
- 24-26.12 Święta Bożego Narodzenia – prezenty, kolędy i czas wypełniony radością oraz szczerym śmiechem.
- 12 Sylwester – odpocznijcie, bawcie się i przygotujcie do wrażeń, które szykuje dla was kalendarz przedszkolaka na kolejne miesiące.
Początek roku z kalendarzem przedszkolaka
Styczeń to dla Nas dorosłych moment zmian i wdrażania postanowień noworocznych. A dla dzieci? Kolejne miesiące wypełnione śmiechem oraz beztroską zabawą. Co tym razem kryje w sobie kalendarz przedszkolaka poza znanym Świętem Trzech Króli 06.01 oraz Świętem Babci i Dziadka, które wypada 21-22.01?
- 01 Dzień Bałwana i Kubusia Puchatka – ulepcie wspólnie wielbiciela słodkiego miodku ze Stumilowego Lasu.
- 01 Dzień Popcornu – czas na bajkowy seans filmowy w domowym zaciszu albo na sali kinowej.
- 01 Dzień Śniegu – może zamiast klasycznej bitwy śnieżnej przygotujcie samodzielnie śnieg ze styropianu?
- 01 Dzień Łamigłówek – chwyćcie za puzzle i postarajcie się je ułożyć, nawet jeśli mają dużo elementów.
- 01 Dzień Iluzjonisty – przenieście się do świata magii!
- 01 Dzień Zebry – warunki pogodowe raczej utrudnią wam spotkanie z zebrą w zoo, więc spróbujcie przygotować rysunek tego pasiastego przyjaciela albo zróbcie pręgowane ciasto zebra.
Kalendarz przedszkolaka na luty
W lutowym kalendarzu przedszkolaka nie brakuje ruchomych świąt o różnych datach, takie jak ostatki, środa popielcowa czy przesłodki tłusty czwartek. Czego można być pewnym w tym miesiącu?
- 02 Dzień Niedźwiedzia Polarnego – zadbajcie, aby wszystkie przytulanki otrzymały należytą dawkę miłości.
- 02 Dzień Pizzy – spróbujcie przygotować ją samodzielnie z ulubionych składników. Będzie smacznie, wesoło i zdrowiej.
- 02 Walentynki – własnoręcznie przygotowana laurka w przedszkolu na pewno poprawi Ci humor, a buziak w policzek sprawi, że wszystkie zmartwienia pójdą w niepamięć.
- 02 Światowy Dzień Kota – żywy czy pluszowy i tak jednakowo kochany.
- 02 Dzień Dinozaura – czas na naukę przez zabawę na temat prehistorii.
Kalendarz – świat przedszkola w marcu, czyli przyroda budzi się do życia
Najbardziej znane oraz kultywowane święta to Dzień Kobiet 08.03 oraz Dzień Mężczyzn 10.03. W kalendarzu przedszkolaka nie zabrakło jeszcze innych pomysłów na naukę i dobrą zabawę.
- 03 Dzień Stomatologa – wspólnie przypomnijcie sobie, jak prawidłowo myć zęby. To również dobry moment na wizytę adaptacyjną, która nie kojarzy się z bólem.
- 03 Dzień Pandy – ten czarno-biały miś jest ulubieńcem zarówno dzieci, jak i dorosłych.
- 03 Pierwszy Dzień Wiosny – przyroda budzi się do życia, a to oznacza podwyższenie temperatury i szaleństwa na świeżym powietrzu.
- 03 Dzień Szczęścia – poświęćcie czas na aktywności, które najbardziej lubicie, ale zwykle brakuje wam czasu.
- 03 Dzień Lasu – bez spaceru do parku się nie obędzie!
- 03 Dzień Gofra – powspominajcie wakacyjne łakocie, stwórzcie swoją kombinację smakową i jeśli macie odpowiednio sprzęt, przygotujcie słodki deser.
- 03 Dzień Teatru – to świetny pretekst, aby urozmaicić dzień i pozwolić dziecku zapoznać się z inną formą sztuki.
- 03 Światowy Dzień Budyniu – waniliowy, czekoladowy a może z dodatkiem malin? Sami zdecydujcie, co wam smakuje.
Kwietniowy kalendarz przedszkolaka
Wielkanoc to najważniejsze święto kościelne, które wypada w kwietniu – data jest jednak ruchoma. Kalendarz przedszkolaka to również wiele innych, szalonych dni, które nadają życiu jeszcze więcej radości i wyjątkowości.
- 04 Dzień Ptaków i Prima Aprilis – spróbujcie nasłuchiwać odgłosów w pobliskich parkach i zgadujcie, który ptak komunikuje się w ten sposób. Tylko bez żartów, chociaż to dzień psikusów.
- 04 Dzień Książki dla Dzieci – pozwól dziecku przeczytać Ci na głos swoją ulubioną bajkę albo podzielcie się rolami.
- 04 Dzień Marchewki – to co króliczki lubią najbardziej! Jeśli maluch nie przepada za warzywami, spróbuj z ciastem marchewkowym.
- 04 Dzień Sportu – aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to samo zdrowie!
- 04 Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki – zbudujcie swój własny prototyp rakiety albo samolotu, a wasza wyobraźnia poszybuje ku przestworzom.
- 04 Dzień Czekolady – bez słodkiego drugiego śniadania się nie obędzie.
- 04 Dzień Ziemi – czas na sprzątanie nadmiaru śmieci!
- 04 Dzień Konia – a może pora na małą przejażdżkę na dziki zachód, ihaha!
Majowy kalendarz – świat przedszkolaka w wiosennym klimacie
Wśród dorosłych kluczowe jest Święto Pracy 1.05 oraz Święto Konstytucji 3 maja. Dla dzieci to dodatkowe dni, które mogą spędzić sam na sam z rodzicami. A jakie jeszcze niespodzianki czekają w kalendarzu przedszkolaka?
- 05 Dzień Strażaka – wizyta w remizie będzie nie tylko ekscytująca, ale również pouczająca.
- 05 Dzień Rodziny – spędźcie ze sobą jak najwięcej czasu, a zawodowe obowiązki postaraj się pozostawić w biurze.
- 05 Dzień Kosmosu – 10,9,8…. 3,2,1 i ruszamy! Tym razem możecie wspólnie przygotować rysunki obrazujące was podczas kosmicznej podróży.
- 05 Światowy Dzień Żółwia – na pewno uda wam się zobaczyć kilka żółwików w zoo. Spokojnie, raczej nie zdążą uciec.
W kalendarzu przedszkolaka nie może również zabraknąć Dnia Matki obchodzonego 26.05. To z pewnością będzie dla Ciebie wyjątkowy dzień bez względu na to, ile lat ma już Twoja pociecha.
Kalendarz przedszkolaka – przedwakacyjny czerwiec
Czerwiec to miesiąc pełen wrażeń i to już od pierwszego dnia – w końcu kalendarz przedszkolaka rozpoczyna Dzień Dziecka. Zrób wszystko, aby Twój maluch poczuł się wyjątkowo. W tym przypadku obędzie się bez podpowiedzi – sama najlepiej znasz swoją pociechę i jej marzenia. To jednak nie koniec wrażeń!
- 06 Dzień Chemika – pozwólcie sobie na mały eksperyment w kuchni. Spokojnie, niektóre wykonasz z pomocą podstawowych produktów.
- 06 Światowy Dzień Środowiska – spędźcie czas na świeżym powietrzu i skupcie się na tym, co was otacza. Natura to piękno samo w sobie.
- 06 Dzień Przyjaciela – przedszkole to pierwsze przyjaźnie, które czasem ewoluują w wieloletnie znajomości. Przygotuj dla dziecka drugie śniadanie i zaproponuj, aby podzieliło się z najlepszym kompanem zabaw.
- 06 Dzień Żyrafy – w zoo na pewno spotkanie te długoszyje ssaki i przy okazji odwiedzicie innych, zwierzęcych kolegów.
- 06 Kalendarzowe Lato – często oznacza również koniec kalendarza przedszkolnego i rozpoczyna 2-miesięczny okres wakacyjny.
- 06 Dzień Marynarza – jeśli nie macie w planach nadmorskiego rejsu, zorganizujcie zabawę domową. Do wanny lub miski nalejcie wody i włóżcie ręcznie przygotowane przez was statki. Resztę historii pozostawiamy waszej wyobraźni.
W kalendarzu przedszkolaka nie może również zabraknąć 23.06, czyli Dnia Ojca. Laurka i szczere życia na pewno będą przygotowywane długo przed tym świętem.
Wakacyjny kalendarz – świat przedszkolaka w lipcu
Kalendarz przedszkolaka wcale nie musi się kończyć w czerwcu. W końcu okres wakacyjny to również czas zabawy. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które wskażą Ci, jak zaplanować letnie dni.
- 07 Dzień Wszystkich Piesków – jeśli nie macie w domu pupila, wyprowadźcie czworonogi z pobliskiego schroniska.
- 07 Dzień Ufo – stwórzcie własny, zwariowany projekt statku UFO.
- 07 Święto Hot-doga – zróbcie domową wersję popularnego fast-fooda na obiad.
- 07 Dzień Frytek – jeśli nie wolisz unikać przetworzonych produktów, przygotujcie je w domu i upieczcie w piekarniku.
- 07 Dzień Czerwonego Kapturka – na pewno dobrze znacie tę bajkę! Może podzielcie się na rolę i wymyślcie alternatywną wersję zakończenia?
- 07 Dzień Policjanta – możliwe, że przedszkole zorganizuje spotkanie z funkcjonariuszami policji, którzy opowiedzą o swojej pracy.
- 07 Dzień Tygrysa – bo wypraw do zoo nigdy za wiele!
- 07 Międzynarodowy Dzień Przyjaźni – nawet jeśli w okresie wakacyjnym nie odwiedzacie przedszkola, postaraj się utrzymywać kontakt z innymi mami. Może uda wam się wspólnie umówić do parku i zorganizować dzień pełen zabaw.
Uf jak gorąco, czyli sierpniowy kalendarz przedszkolaka
Sierpień to czas, gdy królują zwierzęta, ponieważ 10.08 jest Dzień Lwa, a 12.08 świętuje Słoń. Poczytajcie o znanych gatunkach i postarajcie się przygotować galerię obrazkową tych silnych i wytrwałych ssaków. Na tym nie kończy się jednak kalendarz przedszkolaka.
- 08 Dzień Kolorowanek – zbierzcie wszystkie kredki oraz flamastry i przygotujcie dzieło!
- 08 Dzień Arbuza – słodki i soczysty przysmak, który orzeźwi was nawet w najbardziej upalny dzień.
- 08 Dzień Musztardy – jej nigdy nie może zabraknąć w hamburgerze lub hot-dogu.
- 08 Dzień Fotografii – zabierzcie aparat, zróbcie kilka zdjęć i wstawcie je do ramek. Dzięki temu wspomnienia z tego dnia na zawsze pozostaną z wami.
- 08 Dzień Lotnictwa – stwórzcie własne prototypy i zróbcie konkurs, który najdalej poleci.
Ruchome święta a kalendarz – świat przedszkolaka w kolorowych barwach
Nauka przez zabawę to najlepsze i najbardziej skuteczne wyjście. Dzieci się nie zniechęcają i są chętne do dalszego rozwijania swoich umiejętności. Dotyczy to również kolorów. Przeważnie 3-letnie dziecko zna już niebieski, zielony, czerwony oraz żółty, ale reszta wymaga utrwalenia. Dlatego niektóre przedszkolaka organizują dni koloru. Dzieciaki muszą być ubrane w te same barwy, a sale są jednolicie udekorowane, jeśli jest to faktycznie możliwe. W ten sposób maluch ma okazję poznawać dany odcień automatycznie, bez nachalnych komunikatów. Ten element kalendarza przedszkolaka jest ruchomy, więc nie mogliśmy określić konkretnej daty. Nie dało się jednak pominąć tej inicjatywy ze względu na jej edukacyjny wydźwięk. Wszystko dla dobra maluchów!