Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Każdy maluch musi przejść swoją własną drogę do samodzielności. Ćwiczenie nowych umiejętności to dla niego nie lada wyzwanie! Jednym z nich jest nauka siadania, która jest niezbędna w prawidłowym rozwoju dziecka. Aby ułatwić rodzicom i opiekunom malucha śledzenie jego postępów, zostały wyznaczone szacunkowe ramy czasowe, które pokazują, czego maluch „powinien” uczyć się w danym miesiącu życia. W tym – kiedy prawdopodobnie będzie już siedział. Nie oznacza to jednak, że Twój maluch nie może zacząć siadać o własnych siłach szybciej lub później – każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Kiedy więc dziecko zaczyna siadać; tak w przybliżeniu? Odpowiadamy!

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Etapy rozwoju

Według ogólnie przyjętych ram czasowych to, w jakim wieku dziecko zaczyna siadać, określane jest jako okres między 4. a 9. miesiącem życia. Nie jest to jednak żadna reguła. Jak widzisz, wskazane ramy czasowe są dość rozległe – mają być przede wszystkim podpowiedzią tego, kiedy warto zacząć obserwować swoje dziecko pod kątem prób samodzielnego siadania. 

Jeśli jednak po upływie tego czasu nic się nie dzieje, a Ty zastanawiasz się, kiedy dziecko zacznie siadać, to jeszcze nie musisz się tym martwić. Nawet gdy maluch ma pół roku lub więcej, to nie jest powiedziane, że musi już siedzieć samodzielnie. Każdy mały człowiek ma swoje tempo rozwoju i widocznie potrzebuje nieco więcej czasu, by nauczyć się siadania. Tylko takie podejście jest zdrowe dla jego nauki i rozwoju. Jeśli nie jest gotowe, nie zmuszaj go do tego w żaden sposób. 

Nadmiernie napierając na spowodowanie u dziecka pozycji siedzącej, możesz przyczynić się do problemów z jego kręgosłupem czy biodrami. Sadzanie dziecka na siłę, nawet z asekuracją w postaci Twoich ramiom, jest niebezpieczne dla jego zdrowia i przyszłego rozwoju. Uzbrój się więc w cierpliwość i pozwól swojemu dziecku na własne tempo. Jego organizm najlepiej wie, kiedy będzie gotowy na tak duży krok! Jeśli jednak czujesz duży niepokój związany z prawidłowością rozwoju maluszka, to możesz skonsultować się z pediatrą, który dokona fachowej oceny.

Jak pomóc dziecku zacząć siadać?

Choć sadzanie malucha na siłę zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem, to możesz nieco pomóc maluchowi w rozwijaniu tej umiejętności, co z kolei przyspieszy jego naukę siadania. Do takich metod należą między innymi zabawa w turlanie się z maluchem, które zacznie aktywizować jego mięśnie. 

Dobrym pomysłem jest także układanie brzdąca na brzuchu, by mógł samodzielnie rozpocząć unoszenie i utrzymywanie w górze główki, które jest kluczowe przy siadaniu. Wzmocni to także jego klatkę piersiową. Ostatnim ćwiczeniem jest podawanie dziecku palców, gdy leży i pozwolenie mu na próbę samodzielnego podciągnięcia się do siadania. Jednak, jako że dziecko najpewniej nie będzie jeszcze w stanie usiąść, warto po chwili wrócić do pozycji leżącej.

Każdy maluszek przygotowujący się do nauki tej umiejętności zaczyna podnosić główkę, przewracać się z brzucha na plecy (i odwrotnie) oraz unosić się na wyprostowanych rękach, leżąc przy tym na brzuchu. Możesz mu to ułatwić nie tylko odpowiednimi ćwiczeniami, ale również wybierając edukacyjny prezent dla dziecka taki jak specjalne poduszki czy foteliki mające przyzwyczajać malucha do pozycji siedzącej. Pamiętaj jednak, by niemowlę nie przebywało w ich zbyt długo – gdy tylko zacznie się niecierpliwić, przerwij zabawę!

Co robić, kiedy dziecko nie zaczyna siadać?

Jeżeli po dłuższym upływie czasu, ćwiczeniach i cierpliwym oczekiwaniu Twoje dziecko nawet nie próbuje samodzielnego siadu, warto udać się do lekarza, który oceni, czy maluch potrzebuje więcej czasu, jednak czy coś nieprawidłowego dzieje się z jego rozwojem. Zwróć się do pediatry lub fizjoterapeuty, jeśli masz wrażenie, że dziecko wydaje się być zbyt spięte (lub odwrotnie – zbyt wiotkie), znacząco wygina głowę w tył lub gdy zauważysz jakąkolwiek asymetrię w kończynach swojej pociechy. Warto też profilaktycznie zbadać dziecko, które narodziło się zbyt wcześnie albo gdy podczas porodu wystąpiły jakieś komplikacje.

Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoje dziecko uczyło się nowych umiejętności, pamiętaj o tym, żeby dać mu przede wszystkim czas, by wypracowało swoje mięśnie i mogło prawidłowo uczyć się nowych, ważnych rzeczy. Kontroluj i obserwuj jego zachowania, zdrowie (zabierając je na badania kontrolne), pomagaj w rozwoju ciała i mięśni oraz dopinguj, kiedy widzisz postępy. Powodzenia!