Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Na wyprawę czas! Lekcja przyrody w plenerze

Zainteresowanie przyrodą najłatwiej rozbudzić dzięki wspólnym wycieczkom. Rowerowe wyprawy, spacery do parku czy weekendy za miastem z pewnością przypadną dzieciom do gustu. Parki narodowe i krajobrazowe, jeziora, rzeki czy pobliska łąka – każde z tych miejsc pozwoli maluchowi nawiązać więź z naturą, rozwinąć wyobraźnię i po prostu zachwycić się pięknem otoczenia. Zabawy na łonie przyrody redukują stres, poprawiają samopoczucie i wzmacniają odporność. Oto nasze pomysły na aktywne i inspirujące popołudnie czy weekend. Vivat natura i duch zabawy!

Akcja eksploracja

Wyprawy w okoliczne łąki i lasy bez wątpienia przyniosą dzieciom wiele radości. Chwile spędzone na świeżym powietrzu, w otoczeniu bujnej roślinności pozwolą im się wyciszyć i przy okazji – poszerzyć wiedzę o świecie. Przy odrobinie szczęścia może uda się nawet spotkać dzikie zwierzęta. Na łące możemy pokusić się o zbiór polnych kwiatów i stworzyć z nich bukiety. Spróbujmy też wspólnie poszukać czterolistnej koniczyny – może komuś uda się znaleźć tę przynoszącą szczęście roślinę? Wasze zbiory możecie zabrać do domu, ususzyć i stworzyć z nich zielnik lub wspólnie oprawić w antyramy.

W lesie natomiast mamy trochę więcej możliwości. Tu teren sprzyja grze w podchody z wykorzystaniem szyszek, drzew i patyków. Można z nich tworzyć wskazówki dla tropiącej grupy. W drodze powrotnej warto pokusić się o krótką opowieść o sekretach lasu – czym są żołędzie i szyszki, jak odróżnić jadalne grzyby od tych trujących i jak zachować się, aby nie płoszyć niepotrzebnie zwierząt. Przy okazji możecie też wcielić się w super bohaterów i pozbierać leżące przy ścieżce śmieci, a następnie wspólnie je posegregować.

Pogoda to nie przeszkoda

 
Często w obawie o zdrowie pociech rezygnujemy z wyjść w czasie deszczu. A przecież nie ma większej frajdy niż skakanie przez kałuże! Może i rodzice obudzą w sobie wewnętrzne dziecko, by stanąć w szranki ze swoimi Pociechami w małych zawodach? Nie odbieraj dziecku tej radości i pozwól mu na odrobinę szaleństwa. Sięgnijcie po peleryny przeciwdeszczowe i kalosze, a na pewno nie zmokniecie. Po deszczu wypatrujcie tęczy, może uda Wam się ją dostrzec? Z kolei nawet przy mocnym wietrze bez obaw możecie wybrać się na spacer do lasu. Jego siła nie jest tam tak bardzo odczuwalna ze względu na gęsto rosnące drzewa. Aby zabezpieczyć się dodatkowo, ubierzcie bluzy z kapturami i czapki. Tak przygotowani wyruszcie na wyprawę pełną wrażeń!