Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Najczęstsze choroby wieku dziecięcego – jak je rozpoznać i leczyć?

Każdy rodzic chciałby uchronić swoje dziecko przed zachorowaniem. Choć profilaktyka jest ważna i może wiele zdziałać to niestety – niektóre choroby wieku dziecięcego są nieuniknione. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęstszymi chorobami u dzieci.

Najczestsze choroby – przeziębienie i grypa

Nie złapać przeziębienia w okresie jesienno-zimowym to jak wygrać szóstkę w totolotka. Szczególnie u dzieci, które chodzą do żłobka czy przedszkola i mają codzienny kontakt z rówieśnikami. O zarażenie w takiej sytuacji nie jest trudno! Najczęstsze objawy przeziębienia lub grypy to katar, podwyższona temperatura, kaszel, osłabienie i ogólne złe samopoczucie. W takiej sytuacji należy zadbać o drożność nosa u dziecka. Tu mogą pomóc inhalacje z soli fizjologicznej oraz woda morska w sprayu. Przeziębieniu często towarzyszy też gorączka, której nie należy bagatelizować. W tym przypadku należy podać dziecku leki z paracetamolem – ich użycie należy jednak skonsultować z pediatrą. Domowym sposobem na walkę z kaszlem jest rozgrzewająca herbata malinowa, syrop z cebuli oraz mleko z miodem. Przy tym ostatnim należy pamiętać, że miód można podawać dziecku, które ukończyło pierwszy rok życia i nie jest uczulone.

Ważne!

Ospie wietrznej można zapobiec dzięki szczepieniu. Jest ono zalecane dla wszystkich, którzy nie przeszli tej choroby. Szczepienie chroni przed ciężkimi objawami tej choroby, a także powikłaniami, które często kończą się hospitalizacją. Dodatkowo, zmniejsza ryzyko półpaśca w przyszłości. Jest ono obowiązkowe między innymi dla dzieci uczęszczających do żłobków i klubików dziecięcych.

Ospa wietrzna – najbardziej zakaźna choroba dziecięca

To choroba zakaźna wywoływana przez wirus ospy wietrznej oraz półpaśca (Varicella-zoster virus – VZV). Towarzyszy jej wysoka gorączka i wysypka pęcherzykowa zarówno na skórze jak i błonach śluzowych. Jest diagnozowana głównie u dzieci, które przechodzą tę chorobę stosunkowo łagodnie. Gorszy przebieg ospy odnotowuje się natomiast u dorosłych – częściej też występują u nich powikłania. W przypadku ospy wietrznej, leczenie ma charakter objawowy. Należy obniżać dziecku gorączkę, na uporczywe swędzenie można stosować środki przeciwświądowe zalecone przez lekarza. Najtrudniejszym zadaniem rodzica jest dopilnowanie, aby dziecko się nie drapało. Rany przedłużą rekonwalescencję, a dodatkowo mogą pozostać blizny na ciele. Bardzo ważne, aby zadbać o nawodnienie dziecka oraz zapewnić mu spokój i odpoczynek.

Świnka – kolejna, częsta choroba wieku dziecięcego

Tu nie można dać się zwieźć sympatycznej nazwie. Świnka to choroba, która również przenosi się drogą kropelkową i wiele z jej objawów może przypominać grypę. Pierwsze symptomy choroby to lekko podwyższona temperatura oraz brak apetytu u dziecka. Z czasem temperatura rośnie i dochodzi do opuchnięcia na twarzy, a dokładniej zapalenia jednej lub obu ślinianek przyusznych. Choroba jest dość bolesna, dziecko ma problemy z przełykaniem. Niestety – również i w tym przypadku jest to wirus. Można go leczyć tylko objawowo, czyli zapewnić dziecku odpowiednie warunki i zadbać o nawodnienie. Ulgę mogą przynieść również okłady na twarz.

Szkarlatyna – pokonasz ją antybiotykami

Przebiegiem przypomina inne choroby wieku dziecięcego. Szkarlatynie towarzyszy wysoka gorączka, ból gardła, kaszel, wymioty, bóle głowy oraz charakterystyczny malinowy język. W późniejszym etapie choroby może pojawić się bardzo charakterystyczna wysypka w kolorze czerwonym, wyglądająca jak małe nakłucia. Co istotne, występuje ona głównie na tułowiu i kończynach oraz w tak zwanych „ciepłych miejscach” – chodzi tu o zgięcia łokci czy kolan. Chorobie zazwyczaj towarzyszy silny rumień na twarzy. Szkarlatynę wywołuje paciorkowiec typu A (Streptococcus pyogens). Leczenie polega na antybiotykoterapii.

Choroby wieku dziecięcego – czy można ich uniknąć?

Profilaktyka i szczepienia mogą w dużym stopniu uchronić dzieci przed zachorowaniami. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej troskliwi rodzice nie są w stanie uchronić swoich pociech przed infekcjami. Ważne, aby w czasie choroby zadbać o malucha, wdrożyć odpowiednie leczenie oraz otoczyć je troską i zrozumieniem. Pewne choroby są nieuniknione i im szybciej to zrozumiemy, tym łatwiej będzie przetrwać ten trudny dla rodziców i dziecka czas.