Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Filmowa uczta dla najmłodszych widzów – rusza 9. edycja MFF Kino Dzieci

Jak co roku, pod koniec września rusza kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Tym razem spotykamy się już po raz 9.! Co czeka nas podczas tegorocznej edycji? Interesujące i jak zwykle najbardziej wartościowe filmy dla dzieci, a ponadto szereg dodatkowych wydarzeń m.in. spotkania z reżyserami i aktorami, warsztaty z artystami i edukatorami, spacery przyrodnicze czy muzyka grana na żywo.

Święto najmłodszych wielbicieli kina potrwa w sumie przez cały miesiąc. Od paru lat świetnie sprawdza się bowiem hybrydowa formuła festiwalu. W dniach 24 września – 2 października filmy będą wyświetlane w 20 kinach w Polsce, następnie od 6 do 23 października program będzie dostępny online.

MFF Kino Dzieci – wartościowe filmy dla dzieci

Kino Dzieci to festiwal filmowy skierowany do dzieci od 4. roku życia oraz ich opiekunów. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty już od 2014 roku organizuje wydarzenie, którego celem jest udostępnianie szerokiej publiczności mądrych, wartościowych filmów dla dzieci. Każde z wyselekcjonowanych dzieł wyróżnia się zarówno pod względem edukacyjnym, jak i estetycznym. Filmy poruszą istotne, niejednokrotnie trudne tematy i mogą służyć rodzicowi jako pretekst do omówienia ich ze swoim dzieckiem.

Wyprawka do szkoły

MFF Kino Dzieci po raz 9.

9. odsłona festiwalu to 159 wyjątkowych tytułów. W programie znajdziemy filmy pełno i krótkometrażowe, filmy aktorskie i animowane oraz dokumenty. Wszystkie dobrane tytuły pogrupowano w tym roku na 12 sekcji, zróżnicowanych zarówno tematycznie, jak również gatunkowo. Nowością jest m.in. sekcja „Droga na północ”, czyli specjalnie wyselekcjonowane dokumenty norweskie. Jak co roku Kino Dzieci przybliży także kinematografię wybranego rejonu. Tym razem będą to Niderlandy. W ramach Konkursu głównego zobaczymy oczywiście najciekawsze międzynarodowe produkcje, które nie trafiły jeszcze do krajowej dystrybucji.

Film otwarcia – najnowsza część serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”

Festiwal zainauguruje kolejna część popularnej serii przygód Lassego i Mai, zatytułowana ‘Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”. Będzie to jednocześnie światowa premiera tego tytułu. Wszystkich wielbicieli duetu z Valleby z pewnością ucieszy fakt, iż 24 września w kinie Muranów zaraz po premierze, odbędzie się spotkanie z reżyserką Tiną Mackic oraz odtwórcą roli tytułowego Lassego, czyli Nilsem Kendle.

Wyprawka do szkoły

Konkurs główny – aż 3 polskie akcenty

W tym roku podczas konkursu głównego zobaczymy 10 pełnometrażowych filmów, w tym aż trzy polskie produkcje. Większość z nich będzie pokazywana po raz pierwszy właśnie podczas festiwalu. Każdy z nich to zaproszenie do podróży pełnej przygód i niezapomnianych emocji. Publiczność z 20 festiwalowych miast po seansach wskaże w plebiscycie najlepszy film, który otrzyma nagrodę Kwiatu Paproci. Jurorzy wybiorą również najlepsze tytuły zaprezentowane w konkursie filmowych odkryć oraz w przeglądzie krótkich dokumentów.

Wśród tytułów prezentowanych w Konkursie Głównym znajdziemy aż 3 polskie propozycje.

„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu.” – reż. Anna Błaszczyk; 70 min.; wiek: 4+

To kolejna animowana przygoda dwóch misiów – ojca i syna – znanych z popularnej książki „Przytul mnie” Przemysława Wechterowicza, zilustrowanej przez Emilię Dziubak. Tym razem Mały Miś marzy o miodowym torcie na urodziny. Niestety, okazuje się, że wszystkie ule w lesie są już puste. Tata postanawia stanąć na wysokości zadania by spełnić życzenie syna. Ciepła i wzruszająca opowieść o relacji syn-ojciec oraz o zaufaniu, jakim warto obdarzać swoje dzieci.

Wyprawka do szkoły

„Detektyw Bruno” – reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej; 110 min.; wiek: 6+

To historia ośmioletniego Oskara, wielbiciela serialu „Detektyw Bruno”, który postanawia zaangażować ulubionego, serialowego detektywa do znalezienia niespodzianki, pozostawionej mu przez zmarłych rodziców. Niestety filmowy Bruno to w rzeczywistości cyniczny, nielubiący dzieci aktor, który mimo wszystko włącza się w przedsięwzięcie. Obaj rzucają się w wir przygody, a z czasem Oskar coraz bardziej wywraca życie Bruna do góry nogami. Pełna przygód opowieść, która nie omija trudnych tematów, jak strata najbliższych i wiara we własne możliwości.

Wyprawka do szkoły

„Za duży na bajki” – reż. Kristoffer Rus; 103 min.; wiek: 9+

W życiu Waldka, wypełnionym dotąd głównie grami komputerowymi, następuje prawdziwe trzęsienie ziemi. Z rąk nadopiekuńczej mamy trafia tymczasowo pod skrzydła energicznej, ekscentrycznej ciotki, która wprowadza zupełnie nowe zasady i dyscyplinę. I choć Waldek musi przeżyć prawdziwy obóz przetrwania, przy okazji odbiera najcenniejszą życiową lekcję. Wartościowa historia o dojrzewaniu I korzyściach płynących z pracy nad sobą.

Wyprawka do szkoły

Pozostałe filmy dla dzieci biorące udział w konkursie głównym to: „Najlepsze urodziny Królika Karola”, „Yuku i magiczny kwiat”, „Szkoła magicznych zwierząt”, „Głowa pełna ciebie”, „Mecz o wszystko” I „Lato, kiedy nauczyłem się latać”. Tu zwłaszcza ten ostatni tytuł, zdaje się przyciągnął uwagę organizatorów i koneserów młodzieżowego kina. Historia o międzypokoleniowych wakacjach, które mimo trudnych początków mogą stać się pięknym wspomnieniem. Idealna propozycja dla młodszych i starszych widzów, która w bardzo przemyślany, lekki sposób poruszany ważne tematy i trudną historię.

Szczegółowy program festiwalu, informacje o poszczególnych filmach dla dzieci i harmonogram są dostępne na stronie kinodzieci.pl Bilety na seanse stacjonarne można kupić także na oficjalnej stronie festiwalu lub bezpośrednio w kinie.

MFF Kino Dzieci – więcej niż filmy

Oprócz bogatego repertuaru filmowego, w tym roku organizatorzy przygotowali ponad 20 wyjątkowych warsztatów, jak konstruowanie kosmicznej rakiety czy budowanie domowego projektora. Zajęcia będą się odbywać w oba festiwalowe weekendy. Szczegółowy harmonogram warsztatów kreatywnych oraz warsztatów z artystami jest dostępny na stronie kinodzieci.pl

Oprócz wydarzeń stacjonarnych, od 24. września będą dostępne także ciekawe materiały online, w tym kreatywne tutoriale wideo, z których dowiecie się jak zrobić kamerę z odzysku, zaprojektować kino lub statuetkę dla najlepszego filmu. Warsztaty będą dostępne na stronie kinodzieci.pl. Dostep będzie nieograniczony i bezpłatny. Oprócz tutoriali znajdziecie tam rozmowy z reżyserami, aktorami i innymi filmowymi twórcami.

Wyprawka do szkoły