Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Literki na słodko – kuchenne zabawy z nauką pisania w tle

Nauka pisania to wyzwanie dla malucha. Warto od czasu, do czasu zamienić je w zabawę, zwłaszcza podczas wspólnego spędzania czasu w kuchni. Jeśli widzisz, że Twoja pociecha nudzie się kiedy Ty przygotowujesz posiłek, zaproponuj mu cztery proste wyzwania, które pomogą mu przy okazji opanować pisownie liter.

Słodkie literki w kolorowej posypce

Na biały talerzyk lub tackę wsypujemy kolorową posypkę, tak aby zasłoniła całą powierzchnię. Maluch dostaje do ręki pędzel oraz obrazek z literką, którą musi odtworzyć w posypce.

Co się skrywa w cukrze – pisanie literek palcem

Podobnym projektem będzie pisanie w cukrze. Tym razem zadanie będzie polegało na narysowaniu wybranej litery palcem. Maluch odkryje również, że pod białą warstwą ukryty jest kolorowy wzór, np. cytrynek. 

Na tacę nałóż kartkę ze wzorem, możesz użyć np. papieru z torebki prezentowej. Następnie wsyp warstwę cukru, tak aby zakryć wzór. 

Połóż przed dzieckiem kartki z napisanymi literkami, które ma odwzorować.

Mały uczeń kreśląc cukrowe literki łatwo zapamięta ich kształt.

Literkowe wypieki – Zapamiętujemy litery

Kolejną mini zabawą, którą możesz zająć pociechę w kuchni, będzie dopasowywanie małych przedmiotów do liter, na które zaczyna się ich nazwa.

Zbierz małe przedmioty z pomieszczenia, np. drobne zabawki a następnie napisz litery, na które się zaczynają na papierowych papilotkach do pieczenia babeczek.

Zadaniem dziecka będzie powkładanie przedmiotów do odpowiednich foremek.

Trop z ciastek – literkowa układanka

Ostatnią zabawą jaką możesz zaproponować dziecku jest układanie kształtów literek z drobnych ciasteczek.

Narysuj na kartce wybraną literę i pozostaw na niej miejsca na małe biszkopty lub inne drobne przysmaki.

Zadaniem dziecka jest położenie ciastek w odpowiednich miejscach podążając za kształtem litery. Za dobrze wykonane zadanie maluch będzie mógł zjeść użyte w zabawie smakołyki.