Stwórz razem z dzieckiem Wasz wymarzony ogródek

Niewiele rzeczy cieszy tak bardzo, jak obserwowanie własnoręcznie wyhodowanych roślin i rozkwitającego ogrodu. Świat flory interesuje nie tylko dorosłych, ale i dzieci – które często z zaciekawieniem przyglądają się wszystkiemu, co robimy. Warto zaangażować je w opiekę nad ogrodem, choćby i w wersji mini na balkonie. Dzięki temu poczują się ważne, nauczą się odpowiedzialności i poznają prawa rządzące naturą.

Na wsi czy w przypadku domów wolnostojących założenie ogrodu nie stanowi najmniejszego problemu, ale również w miejskiej dżungli jest to możliwe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć zielony zakątek na balkonie czy tarasie. Wystarczy drewniana skrzynka, worek ziemi i już możemy zaczynać przygodę z własną uprawą sałaty, pomidorów czy fasoli.

Pomyśl o pszczołach

Na otwartych przestrzeniach równie pożyteczne będzie wspólne sadzenie gatunków miododajnych roślin z myślą o pszczołach. Te zwierzęta ze względu na działalność człowieka są zagrożone wymarciem, ale jeszcze nie wszystko stracone. Pozwól swoim pociechom wcielić się w rolę małych bohaterów i opowiedz im o znaczeniu tych owadów w przyrodzie. Wytłumacz też, że pszczoły są płochliwe i raczej nie zrobią Wam krzywdy, ale mimo to należy zachować ostrożność  i odpowiednie dystans. To powinno uspokoić maluchy zaniepokojone możliwością użądleń oraz uwrażliwić je na poszanowanie naturalnych praw przyrody.

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej? Szczególnej uwadze polecamy między innymi lubczyk, szałwię, jeżówkę purpurową oraz lawendę. Wszystkie wymienione rośliny znajdą zastosowanie również w gospodarstwie domowym w wersji świeżej lub ususzonej – jako dodatek do posiłków, element zdrowotnych naparów albo piękne bukiety, jak np. lawendowe, które przez długie miesiące będą oddawać swój naturalny aromat we wnętrzu.

Narzędzia to podstawa

Aby jeszcze bardziej zaangażować dzieci w pielęgnację ogrodu, podaruj im specjalne narzędzia, którymi będą się mogły wygodnie posługiwać. Kolorowa łopatka czy konewka z pewnością je ucieszy. Załóżcie też wspólny dzienniczek, w którym będziecie sporządzać rysunkowe notatki o Waszym ogrodzie i zapisywać, jak szybko wzrastają rośliny. Możemy też bawić się samą formą ogrodu. Zamiast klasycznych grządek stwórzmy… indiańskie tipi. Wystarczy wbić w ziemię kilka patyków, związać je u góry, a u nasady, zasiać pnącą fasolkę albo groszek cukrowy. Dzięki temu powstanie zielony wigwam, w którym pociechy będą mogły się schować.

Nauka z natury

Wspólne zabawy w ogrodzie przyniosą wiele radości, ale także nauczą malucha szacunku dla natury, obowiązkowości i cierpliwości. Nagrodą za zaangażowanie będzie piękny ogród lub kwitnący balkon i… pyszne warzywa, które z pewnością będą smakować lepiej niż te ze sklepu.

Ekspert Fabryki Wyobraźni Endo

Ekspert Fabryki Wyobraźni Endo

Miłośniczka aktywnego spędzania czasu i Kreatywna Mama Endo

Daria Diering-Kurdyk @trufelkowo

Daria to pełna dobrej energii i radości życia mama Gabrysi o wielkiej wrażliwości na piękno. Jej pasją jest fotografia – zarówno ta spontaniczna, jak i profesjonalna; ważne, by uwieczniać chwile. Czasami sama lubi stanąć przed obiektywem. Wraz z córką oddaje się pieczeniu słodkości i z przyjemnością spędzają razem czas na łonie natury. Sielskie klimaty, dobra zabawa i przydomowy ogródek to zdecydowanie ich ulubiona bajka!