Śniadaniówka na szóstkę! Jak skomponować zdrowy i smaczny lunchbox dla dziecka

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak skomponować zbilansowaną śniadaniówkę
  2. Jakie dania i przekąski sprawdzą się w lunchboxach
  3. Jakie napoje są najlepsze dla dzieci
  4. Jak spakować dziecku drugie śniadanie
  5. Co zrobić, aby Twoje dziecko chętnie zjadało zabrane do szkoły jedzenie

Zdrowe odżywianie to podstawa szczęśliwego życia. Jako rodzice musimy zadbać o nauczenie dzieci dobrych nawyków żywieniowych, najlepiej poprzez dostarczanie im zdrowego i pysznego jedzenia. Posiłki spożywane w szkole, w której dziecko spędza znaczną część dnia są niezwykle ważne i nie można traktować ich jako dodatek do domowego menu. Niestety nie każda szkoła jest w stanie zapewnić obiady, które będą odpowiadały dziecku po kątem smakowym, czy też innych potrzeb, np. nietolerancji pokarmowych, dlatego też podpowiadamy rodzicom jak przygotować proste i pełnowartościowe posiłki do szkoły.

Jakie są podstawowe zasady zbilansowanej diety?

Zdrowe odżywianie to takie, które dostarcza organizmowi niezbędnych składników do życia i wzrostu, uwzględniając jednocześnie aktywność fizyczną.

Proste zasady, którymi warto się kierować to:

  • Przestrzeganie piramidy żywieniowej, czyli odpowiednie proporcje w posiłkach między różnymi grupami produktów spożywczych
  • 4-5 posiłków dziennie bez podjadania
  • Przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić maksymalnie 4 godziny
  • 5 porcji warzyw (3-4 porcje) i owoców (1-2 porcje) dziennie
  • Ograniczenie spożywania mięsa zwłaszcza czerwonego na korzyść ryb, jajek i warzyw strączkowych
  • Wypijanie 1,5-2 litry wody dziennie
  • Unikanie produktów przetworzonych, fast-foodów, słodyczy i soli

Najlepsze przekąski i dania w szkolnych lunchboxach

W zależności od tego czy Twoja pociecha uczęszcza na szkolną stołówkę, ile czasu spędza w szkole oraz jak rozplanowane są pozostałe posiłki w waszym domu, możesz przygotować dla niej zestaw przekąsek, kanapki lub nawet pełnowartościowy lunch.

Co spakować na drugie śniadanie do szkoły

Tradycyjna kanapka to idealne drugie śniadanie. Jedyną jej wadą jest to, że często jest mało atrakcyjna dla dziecka i szybko może się znudzić. Warto wprowadzić różne jej warianty, poeksperymentować ze składnikami i wyglądem.

Najzdrowsze pieczywo dla naszego maluszka to pieczywo pełnoziarniste, np. razowe, graham czy żytnie. W wyborze pieczywa dla dzieci pomogą Ci rekomendacje z Instytutu matki i dziecka, takie jak chleb z pradawnej pszenicy. Unikajmy przetworzonych bułek z supermarketów i kuszących drożdżówek z piekarni. Aby urozmaicić codzienne posiłki pobawmy się formą kanapki. Raz może być to domowy, zdrowy hamburger z kolei innym razem kanapka w formie szaszłyka, którą zrobimy nabijając na patyczek kawałki ciemnego pieczywa, pomidorki koktajlowe, pokrojony w kostkę żółty ser, czy ogórek.

Od czasu do czasu możesz zastąpić pieczywo innym produktem, np. tortillą lub zdrowym ciastkiem pełnym ziaren i bakalii. Na placki tortilli możemy położyć takie warzywa jak sałata, pociętą w plastry marchewkę i ogórki oraz plastry pieczonego mięsa i żółtego sera. Całość zwijamy i przekrajamy w mniejsze rolki podobne do rolek sushi.

Jeśli masz do dyspozycji wkłady chłodzące możesz urozmaicić śniadaniówkę dziecka również o niewielkie jogurty i ulubione serki, które zapewnią porcję nabiału w szkolnej diecie.

Szkolne lunche zamiast obiadu

Lunche w pudełkach to dania najbardziej zbliżone do domowych obiadów, które z powodzeniem mogą zastąpić posiłki ze stołówki. Do przygotowania takiego lunchu wybierz produkty, które zachowają świeżość przez cały dzień i będą dobrze smakowały bez podgrzania. Kieruj się wskazówkami płynącymi z piramidy żywienia. 

Akcesoria możesz kupić w sklepach online, które specjalizują się w produktach do bento.

Największą część szkolnego obiadku powinny stanowić warzywa. Idealną opcją będą surowe pokrojone w słupki produkty bez dodatku sosów. Wybierz takie, które Twój maluch chętnie schrupie, np. marchewki, ogórki, brokuły, pomidorki koktajlowe. Możesz ugotować warzywa, ale unikaj robienia z nich surówek i sałatek, które w warunkach szkolnych mogą zabrudzić nie tylko dziecko, ale i zawartość plecaka.

Kolejną grupą produktów są produkty zbożowe takie jak kasza lub ryż. Możesz przygotować je dzień wcześniej. Wybierz makaron o atrakcyjnym dla dziecka kształcie np. w dinozaury, pełnoziarniste kasze, np. gryczaną lub jęczmienną oraz ryż brązowy.

Na taką bazę możesz położyć upieczoną pierś z kurczaka lub warzywa strączkowe, które będą idealnym źródłem białka w diecie dziecka

Całość uzupełnij w zdrowe tłuszcze, czyli np. pokrojonym w paski awokado, lub orzechami i ziarnami, którymi posypiesz warzywa.

Starszakom możesz dodatkowo przygotować smaczną zupę, np. Zupkę jarzynową 2beBIO, którą zabiorą do szkoły w małym termosie.

Jakie przekąski dać dziecku do szkoły

Przekąski to obszar, w którym najłatwiej o niezdrowe jedzenie. Dziecko chętnie sięgnie po batoniki czy ciastka. Jednak przygotowanie zdrowych smakołyków jest naprawę łatwe. Do niewielkich pojemników włóż zdrowe krakersy, migdały, drobne warzywa, np. pomidorki cherry, marchewki Marwitki lub mini papryczki, czy pokrojone w kawałki owoce, np. jabłka i banany. 

Od czasu do czasu możesz przemycić jakąś słodycz, najlepiej przygotowaną w domu, np. jaglane muffinki, owsiane ciastka lub pełne energii power balls, czyli słodkie kulki napakowane ziarnami, orzechami i suszonymi owocami.

Co do picia dla dziecka

Najlepszym napojem dla dzieci jest woda. Możesz wybrać jedną z rekomendowanych przez Instytut Matki i Dziecka marek, czyli: Kroplę Beskidu, Jurajską lub Żywiec Zdrój. Do szkoły sprawdzą się również przygotowane w domu herbaty ziołowe oraz domowe kompoty przelane do bidonu.

Jak zachęcić dziecko do spałaszowania swojej śniadaniówki

Zachwyć dziecko lunchboxem i przemień jedzenie w słodkie zwierzątka i scenki. Zainspiruj się japońską sztuką ozdabiania lunchboxów (jap. bento).

Aby tego dokonać potrzebne Ci będzie kilka akcesoriów do bento:

  • Foremki do kanapek – dzięki nim przekształcisz kromki chleba w dinozaury, rakiety kosmiczne i inne atrakcyjne dla dzieci kształty
  • Drobne foremki do ciastek – wytniesz nimi z warzyw lub sera gwiazdki lub kwiatki – położone na sałacie przekształcą ją w kwitnącą łąkę
  • Foremki do jajek na twardo – zmienią nudne jajko w słodkiego zajączka lub samochód
  • Wykałaczki (pickery) ze zwierzątkami lub oczkami, którymi sprawisz, że śniadaniówka Twojego malca zamieni się w urocze zoo a pomidorek cherry w zabawną buźkę

Królik w pudełku śniadaniowym – jak stworzyć uroczą scenkę

  1. Na spód pudełka włóż ugotowane lub surowe warzywa, np. zielona fasolkę 
  2. Z ugotowanego ryżu uformuj głowę i uszy królika, a buźkę zrób z wodorostów nori – możesz je wyciąć nożyczkami
  3. Kołderkę dla króliczka możesz stworzyć z omletu, wytrawnego naleśnika lub tortilli
  4. Całość ozdób wyciętymi z foremek do ciastek kształtami. Małe serduszka z żółtego sera ozdobią pościel, a kwiatek z wędliny lub marchewki główkę zajączka.

Jesteśmy pewni, że żadne dziecko nie oprze się takiemu daniu!