Tata jest ważny! Wszystko co powinniście wiedzieć o urlopie tacierzyńskim
Co to jest urlop ojcowski i co go różni od urlopu tacierzyńskiego
Urlop ojcowski to 14 dni wolnego dla mężczyzn, którym urodziło się dziecko. Przysługuje on osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Młodzi ojcowie mają możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego przez dwa lata od urodzenia dziecka, po tym czasie urlop przepada. Urlop ten można wykorzystać w dwóch częściach po 7 dni.
Urlop ojcowski przysługuje zarówno biologicznemu ojcu jak i adopcyjnemu. Urlop ojcowski może być przyznany równolegle z urlopem macierzyńskim.
Podczas urlopu ojcowskiego mężczyźnie przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym będzie to 100% wynagrodzenia.
Urlop tacierzyński to w rzeczywistości potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka na rzecz ojca dziecka.
Komu przysługuje urlop tacierzyński
Urlop tacierzyński przysługuje:
- ojcu lub innemu członkowi najbliższej rodziny po wykorzystaniu obowiązkowej części urlopu macierzyńskiego przez matkę
- ubezpieczonej osobie zatrudnionej na umowę o pracę lub na działalności gospodarczej lub zleceniu – jeśli osoby te zgłoszone są do ubezpieczenia chorobowego
Jaka część urlopu macierzyńskiego przysługuje ojcom
Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego od urodzenia dziecka przypada matce. Po tym czasie rodzice mogą zamienić się w swoich obowiązkach i to ojciec może sprawować opiekę nad niemowlakiem.
Czas trwania urlopu tacierzyńskiego będzie różnił się w zależności od liczby urodzonych dzieci i kondycji zdrowotnej matki.
- 6 tygodni – przy jednym dziecku,
- 17 tygodni – przy dwójce dzieci,
- 19 tygodni – przy trójce dzieci,
- 21 tygodni – przy czwórce dzieci,
- 23 tygodni – przy piątce lub większej liczbie dzieci
Mężczyzna może wykorzystać większość urlopu macierzyńskiego tylko w przypadku: śmierci matki (całość urlopu macierzyńskiego), jej hospitalizacji lub niezdolności matki do samodzielnej egzystencji (reszta urlopu macierzyńskiego po obowiązkowym okresie 8 tygodni wykorzystanym przez matkę.
W jaki sposób ojciec może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego
Aby tata oficjalnie mógł przejść na urlop tacierzyński, należy wykonać następujące czynności:
- matka dziecka składa swojemu pracodawcy pisemny wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy
- ojciec dziecka składa wniosek o skorzystanie z pozostałej części urlopu macierzyńskiego w terminie do 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu.
Wniosek powinien zawierać:
- skrócony odpis lub kopię aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci),
- oświadczenie matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego
Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu macierzyńskiego.
Czy ojcu przysługuje urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski to urlop sprawowany przez matkę lub ojca. Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie przy jednym dziecku lub 34 tygodnie przy urodzeniu większej liczby dzieci. Można go podzielić na maksymalnie cztery części.
Z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać oboje rodziców. Rodzice dziecka mogą skorzystać z urlopu jednocześnie, każdemu przysługuje wtedy 16 wolnych tygodni.
Urlop rodzicielski płatny jest 100% wynagrodzenia przez:
- 6 tygodni – przy jednym dziecku
- 8 tygodni – przy dwójce lub większej liczbie dzieci
Po tym okresie zasiłek macierzyński wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.
w przypadku pracowników o 6 miesięcznym stażu pracy można wykorzystać również 36-miesięczny urlop wychowawczy, za który rodzice nie otrzymają, ani wynagrodzenia, ani świadczeń ZUS.