W jaki sposób dzieci wyrażają siebie przez ubiór? Wpływ kolorów na psychikę dziecka

Lip 3, 2020 | Dziecko, Psychologia, Slajder, Wychowanie | 0 komentarzy

Kolorystyczny dobór ubrań jest w przypadku dzieci bardzo ważny. Odpowiednio dobrane barwy, które pojawiają się w najbliższym otoczeniu malucha, mają wpływ na jego humor i wrażliwość. Dzieci nie od razu dostrzegają wszystkie odcienie. Jak kształtuje się wzrok malucha? Jaki wpływ mają kolory na psychikę dziecka?

Jak dzieci widzą kolory?

Chociaż dzieci bardzo szybko zaczynają postrzegać pełen zakres kolorów, nie wszyscy wiedzą o tym, że maluchy nie widzą wszystkiego od pierwszych dni życia. Tuż po narodzinach, postrzegają świat, jako zbiór zamazanych kształtów. Kilka tygodni później, jeszcze w pierwszym miesiącu życia, są w stanie dostrzec przedmioty w takich kolorach jak: żółty, pomarańczowy, czerwony, turkusowy, seledynowy i purpurowy. Drugi miesiąc życia to czas, w którym maluch odróżnia kolor żółty od zielonego, z kolei miesiąc później – żółty od czerwonego. Na przełomie 3 i 4 miesiąca życia, dziecko rozpoznaje już pełen zakres barw, tak samo, jak osoby dorosłe.

Kolory ubrań w świecie maluszka

Naukowcy udowodnili, że kolory mają wpływ na psychikę dziecka. Zatem, wprowadzanie do ich świata konkretnych barw, chociażby za sprawą ubrań, powinno być przemyślane. Noworodki i niemowlęta najlepiej reagują na neutralne kolory – beżowy, cielisty róż, kremowy. Dzieje się tak dlatego, że właśnie te odcienie przypominają im kolor skóry matki. Tym samym, ubranka dobrane w harmonijnych, cielistych odcieniach, będą miały na dzieci korzystny wpływ. Niemowlęta, jako przyjemne postrzegają także ciepłe kolory – czerwony, żółty, pomarańczowy. Takie barwy, wprawiają dzieci w dobry nastrój i pomagają rozwijać umysł.

Jeśli chodzi o jaskrawe odcienie i duże kontrasty kolorystyczne na ubrankach maluchów, należy na nie uważać. Wprawdzie tego typu barwy działają na dziecięcy mózg stymulująco, ale w nadmiarze mogą wywołać więcej szkody niż pożytku. Zbyt dużo jaskrawych odcieni na ubrankach może maksymalnie pobudzić malucha, a co za tym idzie, doprowadzić do większej płaczliwości i problemów z zasypianiem.

Podsumowując: żółty, czerwony i pomarańczowy – pobudzą dziecko, natomiast biały, zielony, fioletowy i niebieski – uspokoją malucha. Dobierając kolory garderoby dziecka, należy pamiętać o zachowaniu równowagi. Zbyt dużo zieleni w otoczeniu malucha, może działać przygnębiająco, natomiast nadmierna ilość czerwieni, wywoła irytację.

Duży wybór ubranek dla dzieci, które można kolorystycznie dopasować do wieku malucha, można znaleźć w naszym sklepie. Zapraszamy do przejrzenia najnowszych ubranek w kolekcjach Endo