Malowanie na folii – zabawy sensoryczne

Malowanie na folii to zupełnie inna forma działań plastycznych oraz sensorycznych. Malując na folii dzieci stymulują zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Zabawa pozwala w pełni rozwijać potencjał twórczy małego artysty.

Potrzebne materiały

  • Folia spożywcza lub folia stretch
  • Stolik, stołek lub inny przedmiot na czterech nogach
  • Farby, świetnie nadadzą się farby plakatowe,
  • Tacki/talerzyki na farby
  • Pędzle
  • Ubrania, które można pobrudzić
Dziewczynka malująca kolorowego ludka na rozciągniętej folii spożywczej.
Dziecięce malunki zwierząt na rozciągniętej folii spożywczej.
Dziecko rozmazujące dłonią różową farbę na rozciągniętej folii stretch.

Scenariusz zabawy: malowanie na folii

  1. W domu rozepnij folię wokół odwróconego do góry nogami stołu lub stołka. Właściwie możesz rozpiąć folię na dowolnych elementach, które zapewnią odpowiednie jej napięcie i nie będą się przesuwać podczas malowania. Zabawę równie dobrze można przeprowadzić na dworze wykorzystując do tego drzewa lub elementy ogrodzenia. Jeśli na miejsce radosnej twórczości wybraliśmy park lub las, trzeba pamiętać, by po zabawie dzieło sztuki zabrać ze sobą.
  2. Do malowania możecie użyć pędzli, szmatek, gąbek a nawet dłoni czy stópek. Jeśli nie macie pomysłu co namalować możecie zainspirować się koszulkami Endo, na których znajdziecie ilustracje polskich artystów.
  3. Co namalować? Wystarczy rozejrzeć się dookoła i czerpać z otoczenia. Jeśli brakuje pomysłów co namalować, możecie zainspirować się koszulkami Endo, na których znajdziecie ilustracje polskich artystów lub zajrzeć do Szkoły Rysunku Endo na naszym kanale YouTube.

Co daje dziecku malowanie na folii?

Oprócz dzieła sztuki, którym warto się podzielić, (zachęcamy do dzielenia się również z nami), dziecko zauważy szybko, że malowanie na folii jest zupełnie inne niż malowanie na papierze a efekty mogą je zaskoczyć. Przezroczysta folia pozwala zobaczyć swoje dzieło z dwóch stron dając nowe spojrzenie na namalowany obrazek. Elastyczna powierzchnia będzie wymagała świadomego dostosowania nacisku ręki przez małego artystę. 

Zlepione ze sobą fragmenty folii stworzą teksturę, która stanie się częścią obrazu. Te wszystkie nowe, zaskakujące właściwości sprawią, że malowanie na folii rozwinie ciekawość i kreatywność dziecka. Przy kolejnych aktywnościach plastycznych dziecko chętniej będzie szukać alternatywnych narzędzi i materiałów rozszerzając swój artystyczny warsztat.

 

Dziecko malujące dłonią na folii spożywczej.
Chłopiec sięgający po farby do malowania na rozciągniętej dla folii stretch.
Dzieci siedzące koło stołu z naciągniętą folią stretch.
Dziewczynka prezentująca swoje dzieło na rozciągniętej folii stretch.
Chłopiec malujący pędzelkiem po rozciągniętej folii spożywczej.
Dziewczynka odciskająca dłoń na folii stretch.
Dziewczynka prezentująca pomalowane fioletowe dłonie po zabawie farbami.
Chłopiec malujący fioletową farbą po rozciągniętej folii spożywczej.