Zabawy sensoryczne – stemple z warzyw i owoców

Stemple z owoców i warzyw, to niezwykle kreatywna zabawa, stymulująca dosłownie wszystkie zmysły. Sprzyja poznawaniu kolorów, faktur, zapachów a nawet smaków. Uczy dzieci kreatywnego myślenia, przełamywania schematów oraz daje możliwość artystycznej ekspresji.

Potrzebne materiały

  • Arkusz papieru do stemplowania
  • Dowolne owoce i warzywa
  • Kolorowe farby
  • Tacki/talerzyki na farby

Jako małe dzieci bawiliśmy się w robienie stempli z ziemniaka. Dziś możemy wykorzystać znacznie więcej owoców i warzyw, które stworzą na papierze fantastyczne wzory! Warto również zadbać, aby zabawa stała się dla dziecka okazją do poznania nowych smaków i zapachów.

Artykuły plastyczne przygotowane do zabawy z owocami i warzywami.
Dziecko maczające kolbę kukurydzy w fioletowej farbie.

Scenariusz zabawy:

Krok 1: Wybór jadalnych stempelków

Wybierz owoce i warzywa do zabawy. Świetnie nadają się: kolorowe słodkie papryki, owoce cytrusowe, ananasy, jabłka, marchewki czy seler naciowy. Możecie użyć także mniej oczywistych warzyw na przykład natki pietruszki czy koperku, którymi dziecko będzie mogło malować jak pędzlem.

Krok 2: Zapoznanie się ze strukturą i smakiem

Wybrane owoce przekrójcie na pół. Na tym etapie możesz poprosić dziecko o nazwanie danej jarzyny czy owocu, określenie jej koloru czy smaku. Poproś dziecko, aby przed użyciem danego produktu spróbowało je, zwłaszcza jeśli na co dzień jest niejadkiem. 

Krok 3: Tworzenie kolorowych kreacji przy użyciu stempli z warzyw

Przygotowane produkty zanurzamy w farbie po czym odbijamy kolorowe wzory na papierze.  Możecie tworzyć całe kompozycje lub po prostu bawić się barwami.

Co daje dziecku zabawa ze stemplami z warzyw i owoców?

Ta zabawa sensoryczna stymuluje dosłownie wszystkie zmysły dziecka. Sprzyja poznawaniu kolorów, faktur, zapachów a nawet smaków.
Jest to bardzo dobry sposób na wielozmysłowe poznawanie różnych owoców i warzyw oraz oswajanie „niejadków” z nielubianymi produktami.
Zabawa sprzyja rozwojowi kreatywności, gdyż do aktywności plastycznych używamy nietypowych narzędzi. Dziecko uczy się w ten sposób wychodzić poza schematy i kreatywnie szukać rozwiązań problemów.

Dzieci siedzące na podłodze, jedzące pomarańcze podczas zabawy ze stemplami z warzyw i owoców.
Dziewczynka siedząca na podłodze jedząca paprykę podczas zabawy z warzywami i farbami.
Dzieci odciskające kolorowe stemple z warzyw i owoców na papierze.
Dziewczynka odciskająca farbowany stempel z pomarańczy na papierze.
Dziewczynka odciskająca kolorowy stempel z ananasa na papierze.
Dziewczynka używająca selera naciowego jako stempla na papierze.