Wykopaliska: zabawa sensoryczna z piaskiem kinetycznym

Wszystkie dzieci uwielbiają dinozaury i zabawy w archeologów. Zabawa w wykopaliska jest wspaniałą zabawą sensoryczną stymulującą zmysł dotyku, propriocepcji (czucia głębokiego), węchu i wzroku. Doskonale ćwiczy umiejętność koncentracji uwagi i cierpliwość. Idealna do nauki przyrody i geologii poprzez doświadczanie.

Potrzebne materiały

  • Duża miska lub kuweta
  • Mąka kukurydziana
  • Olej
  • Pędzle
  • Skarby do zakopania w piasku.

WSKAZÓWKA:
Tak przygotowany piasek kinetyczny możesz przechowywać w zamkniętym pojemniku nawet do kilku miesięcy.

Dziewczynka dosypuję mąki do piasku kinetycznego.
Dzieci dolewają oleju do piasku kinetycznego.

Scenariusz zabawy w wykopaliska

Do zabawy w wykopaliska należy użyć piasku kinetycznego. Co to jest piasek kinetyczny zwany także piaskiem księżycowym i czy w ogóle jest piaskiem?

Piasek kinetyczny (księżycowy) to mieszanka mąki i oleju imitująca mokry piach. Dzięki swoim właściwościom dziecko z łatwością będzie mogło użyć go do zbudowania piaskowych zamków czy ulepienia babek za pomocą foremek. My wykonaliśmy piasek księżycowy z mąki kukurydzianej i oleju a w środku ukryliśmy szczątki dinozaurów! Dzieciaki były zachwycone odkrywając prehistoryczne stwory!

Krok 1: Przepis na piasek kinetyczny

Stwórz piasek księżycowy. W dużym, płaskim pojemniku zmieszaj mąkę kukurydzianą w proporcji 1 kg mąki na 0,25-0,3 litra oleju roślinnego. Idealny piasek księżycowy ma konsystencję mokrego piachu – jest sypki ale można ulepić z niego kulkę.

Krok 2: Zakop skarby

W gotowym piasku zakopujemy skarby natury lub małe zabawki. Możemy ukryć w nim muszelki, kamienie lub skamieliny. Repliki skamielin kupimy za niewielką cenę w sklepach zoologicznych, w dziale akwarystycznym. Jeśli nie masz skarbów natury zakop w piachu drobne zabawki na przykład figurki dinozaurów czy skarb piratów.

Krok 3: Czas na wykopaliska

Czas na poszukiwania! Daj dziecku pędzle i małą łopatkę. Opowiedz w jaki sposób prawdziwy archeolog wydobywa skamieniałości. Dzięki tej zabawie dziecko nauczy się koncentracji, cierpliwości i delikatności.

Korzyści z zabawy z piaskiem księżycowym

Zabawa stymuluje zmysł dotyku, propriocepcji, wzroku a także jest doskonałym ćwiczeniem koncentracji uwagi i cierpliwości. Wprost idealna do nauki przyrody i geologii poprzez doświadczanie. Uczy cierpliwości i koncentracji.

Zaszalej z dodatkami

Do piasku możesz dodać takie dodatki jak: brokat czy barwniki dzięki czemu piasek nabierze bajkowego wymiaru. Aby uzyskać najlepszy efekt zmieszaj najpierw suche składniki a następnie dodaj do nich olej.

Dziewczynka dolewa oleju do piasku kinetycznego.
Dzieci zagrzebują zabawki w żółtym piasku kinetycznym.
Dzieci wykopują dinozaury z piasku księżycowego
Dzieci oczyszczają wykopaliska z piasku podczas zabawy.
Dziewczynka obserwująca przesypywanie piasku kinetycznego przez chłopca.
Dziewczynka prezentuje koszulkę z dinozaurem.