Jak zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka? – Sprawdź, ile waży jego plecak do szkoły!
Niestety wszystko wskazuje na to, że wiele problemów z kręgosłupem rozpoczyna się właśnie w wieku szkolnym. Zbyt mała liczba lekcji wychowania fizycznego, długie godziny w szkolnej ławce, a później przy biurku lub przed ekranem komputera, a także wszechobecne, ciężkie plecaki. Tak wygląda rzeczywistość wielu uczniów. Długotrwałe przeciążenie pleców jest powszechnym problemem. Co jako rodzić możesz zrobić by zadbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Ile powinien ważyć plecak do szkoły?
Coraz więcej szkół zapewnia szkolne szafki, w których można przechowywać większość książek i zeszytów, jednak zdecydowana część uczniów wciąż skazana jest na dźwiganie przeładowanych plecaków. Tymczasem według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15% masy ciała ucznia. Niestety wg. badań GIS aż 58% uczniów w klasach I-III nosi plecak, którego waga przekracza 10% masy dziecka, zaś u 17% uczniów waga plecaka przekracza 15% masy ciała. Zbyt ciężkie plecaki prowadzą z kolei do bólu bioder i kolan, bolesnych napięć mięśni i stawów, a także niekorzystnie wpływają na ramiona i całą sylwetkę.
Zdrowy kręgosłup dziecka – zadbaj o odpowiednio dobrany plecak do szkoły
Biorąc pod uwagę fakt, że nasze dziecko przez kilka miesięcy w roku będzie codziennie nosiło kilka kilogramów na swoich plecach, dobór odpowiedniego plecaka powinien być dla nas priorytetowy. Zatem czym kierować się przy wyborze plecaka? Poniżej najważniejsze wskazówki.
Plecak do szkoły – co należy wziąć pod uwagę?
- Przede wszystkim plecak powinien być jak najlżejszy. Dobrze by waga pustego plecaka nie przekraczała 1 kilograma.
- Plecak powinien mieć usztywnioną tylną część i ważne by dobrze przylegał do pleców dziecka.
- Plecak nie może być zbyt duży, powinien być dopasowany do wzrostu ucznia. Szerokość plecaka nie powinna przekraczać szerokości ramion dziecka, zaś dolna część nie powinna sięgać poniżej odcinka lędźwiowego pleców.
- Szelki plecaka powinny być szerokie, miękkie i regulowane. Długość szelek powinna być tak dobrana by umożliwiać swobodne zakładanie i zdejmowanie plecaka, a jednocześnie zapewniać odpowiednie przyleganie plecaka do pleców.
- Dobrze sprawdzi się również dodatkowe zapięcie w odcinku piersiowym, które uniemożliwi zsuwanie się plecaka.
Klasyczne rozwiązania a plecak na kółkach
Jeszcze kilka lat temu, dużą popularnością cieszyły się też tornistry na kółkach. Jednak pediatrzy i sami nauczyciele przestrzegają przed tym rozwiązaniem, które niestety okazało się tylko pozornie lepsze. Taki plecak jest dużo cięży od klasycznego na ramiona. Dodatkowo ciągnięcie go jedną ręką za rączkę wymusza skręt i asymetryczną postawę ciała. Dodatkowy kłopot pojawiał się również np. przy przemieszczaniu pomiędzy piętrami. Mimo chwilowej mody lepiej postawić na sprawdzoną klasykę.
Zwróć uwagę na sposób noszenia plecaka
Jeśli plecak będzie odpowiednio dobrany, postawa ucznia powinna być wyprostowana. Oczywiście pod warunkiem, że plecak będzie również prawidłowo noszony, czyli na obu ramionach. Wiemy, że bywa z tym różnie. Ważne by uświadomić dziecku, że nonszalanckie zarzucanie plecaka na jedno ramię to niestety bardzo niezdrowy nawyk. Prowadzi do nierównomiernego obciążenia i napięcia mięśni tułowia, a w rezultacie do dyskomfortu i wad postawy.
Naucz dziecko jak poprawnie pakować plecak do szkoły
Ostatnia kluczowa kwestia to sposób pakowania plecaka. Warto zwracać uwagę na zawartość tornistra naszej pociechy i uczulić na ograniczanie się do niezbędnego minimum. Zabawki, nadprogramowe książki z poprzedniego dnia, gry, zapomniane śniadanie czy worek na wf to wszystko niepotrzebne obciążenie, którego warto unikać. Dodatkowo, podobnie jak przy wycieczkach z plecakiem turystycznym, istotne jest rozłożenie szkolnego ekwipunku. Najcięższe rzeczy powinny znaleźć się na samym dole plecaka, a także bliżej pleców ucznia, zaś lżejsze na górze. Najlepiej dokładnie omówić z dzieckiem zasady rozsądnego i uważnego pakowania na kolejny dzień szkoły.
Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych
Przeczytaj, jak jeszcze dbać o zdrowy kręgosłup ucznia: Jak dbać o zdrowe plecy ucznia?