Sztuka dla dzieci – odwiedź rodzinną strefę „Maluję”
Jak wprowadzać dziecko w świat sztuki? Przede wszystkim doświadczając jej i otaczając nią dzieci od najmłodszych lat. Idealnie sprawdzi się do tego twórcza strefa „Maluję” w Starej Kordegardzie, w warszawskich Łazienkach. To przestrzeń edukacyjna i warsztatowa przygotowana specjalnie dla rodzin z dziećmi. Jej celem jest pobudzanie wyobraźni i kreatywności, inspirowanie do artystycznych działań i zachęcenie do odkrywania malarskości świata wszystkimi zmysłami. Miejsce, które przybliża najmłodszym sztukę poprzez swobodną zabawę i zachęca rodziców by spędzić twórczo czas z dzieckiem.
Sztuka dla dzieci w Łazienkach Królewskich
„Maluję” to nietypowa przestrzeń, którą trudno jednoznacznie zdefiniować. To coś pomiędzy wystawą, kącikiem muzealnym, strefą warsztatową i edukacyjną. Dzieła wykorzystane w strefie Maluję korespondują z kolekcjami króla Stanisława Augusta eksponowanych w Pałacu na Wyspie. Pierwotnie (do połowy sierpnia) przestrzeń nawiązywała głównie do wystawy Królewski Rembrandt, w ramach której prezentowano obraz „Jeździec Polski”. W aktualnej formule pozostanie otwarta do końca 2022 roku. Możemy jednak liczyć, że działalność miejsca zostanie przedłużona i doczekamy się kolejnych nawiązań do królewskich zbiorów malarstwa.
„Maluję od dziecka i potem już nie przestaję…” – Jak prezentować sztukę dla dzieci?
Strefę stworzono ze smakiem i wyczuciem, tak by zachęcała do zabawy i kreatywnych działań. Tu sztuka dla dzieci prezentowana jest w przystępny sposób – można działać, dotykać, eksplorować, swobodnie się bawić, eksperymentować z barwami i zwyczajnie się pobrudzić. A wszystko odbywa się w otoczeniu dzieł, które nie onieśmielają czy przytłaczają, lecz są naturalnym i harmonijnym elementem otoczenia.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kuratorki wystawy, czyli: Zofia Zaccaria, Lidia iwanowska-Szymańska i Monika Kawecka podzieliły strefę na cztery części: BAW SIĘ, czyli strefa dla najmłodszych, KOLEKCJONUJ wzorem artystów i dawnych władców, ODPOCZYWAJ – również twórczo oraz PRACUJ, TWÓRZ i EKSPONUJ! Wszystko stworzone ze smakiem i wyczuciem.
Co dokładnie czeka nas w rodzinnej strefie „Maluję”?
Całą przestrzeń zaprojektowano bez wątpienia w bardzo przemyślany sposób. Znajdziemy tu strefę dywanową dla naj-najów, a także propozycje, które zaangażują przedszkolaki oraz młodszych uczniów. Maluszki mają do swojej dyspozycji kolekcję drewnianych koników, klocków oraz klasyczne bujaki. W tej części znajdują się też instrumenty, wśród których największe wrażenie robi rav vast drum, zwany też Ufo Drum, od którego ciężko oderwać się dzieciom oraz dorosłym. Można tu też wykonać proste prace plastyczno-techniczne, jak np. ludowe motanki.
W dalszej części czekają na nas ściany prezentujące ciekawe kolekcjonerskie przedmioty. W przeciwieństwie do typowego muzeum, nie są one jedynie do podziwiania, wręcz przeciwnie, każdy może je zdjąć, dotknąć, obejrzeć, przymierzyć. Przygotowano także kącik, w którym można się zrelaksować, poczytać książki lub posłuchać muzyki klasycznej. W przestrzeni znajduje się też ekspozytor do wystawiania własnej twórczości, stanowisko z pieczątkami oraz warsztat malarza, gdzie można swobodnie poeksperymentować przy tworzeniu barwników do farb. Z pewnością wszystkie dzieci zachwyci też ostatnia sala, czyli pracownia malarska. Można tu puścić wodze fantazji i swobodnie malować na dużych, pionowych powierzchniach.
Strefa Maluję – informacje praktyczne
Stara Kordegarda jest otwarta od środy do niedzieli w godzinach: 11.00 – 12.45 I wejście 13.00 – 14.45 II wejście 15.00 – 16.45 III wejście
Obowiązują rezerwacje i zapisy na maila: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Wstęp: 5 zł za rodzinę – bilet do kupienia od środy do piątku w Starej Kordegardzie, w weekendy w kasie Podchorążówki. W piątki wstęp jest bezpłatny.
W programie strefy jest zaplanowanych wiele wydarzeń towarzyszących, w tym animacje dla najmłodszych, warsztaty malarskie i edukacyjne oraz warsztaty teatralne dla dorosłych. Szczegóły są dostępne na stronie Rodzinna Strefa Malarska Maluję
Sztuka dla dzieci powinna być dostępna bez ograniczeń, dlatego strefa jest dostosowana do osób z zaburzeniami sensorycznymi. Przestrzeń uwzględnia także potrzeby osób z niepełnosprawnościami.