Wyprawka dla przedszkolaka – lista niezbędnych rzeczy

Wyprawka do przedszkola to ostatnia rzecz, która zajmuje nasz umysł podczas wakacyjnego odpoczynku. Zaczynamy myśleć o niej dopiero pod koniec wakacji oraz na początku września. Jest to okres gorących przygotowań do nadchodzącego roku przeszkolnego i szkolnego. Jest to czas szczególnie trudny dla dzieci, które zaczynają swoją przedszkolną przygodę oraz ich rodziców. Jednym z niezbędnych elementów przygotowań jest skompletowanie wyprawki. Podpowiadamy, co powinno się w niej zaleźć.

Wyprawka dla przedszkolaka 2023 – lista. Co kupić dziecku do przedszkola?

Pójście dziecka do przedszkola to ogromne wydarzenie w życiu całej rodziny – jest to moment stresujący zarówno dla malucha, który wkracza w nieznany mu dotychczas świat, jak i dla rodziców, którzy obawiają się, jak ich pociecha odnajdzie się w nowym środowisku. Dlatego też warto się do tej chwili przygotować i odpowiednio wcześnie skompletować wyprawkę przedszkolaka. Bywa to nie lada wyzwaniem, bowiem lista potrzebnych rzeczy bywa naprawdę długa.

Wyprawka do przedszkola – skąd wziąć listę potrzebnych rzeczy?

Większość placówek tworzy własne zestawienia niezbędnych akcesoriów. Zazwyczaj inne rzeczy znajdują się w wyprawce dla młodszych dzieci (3-4 letnich) i inne dla starszaków (5-6 latków), różnice wynikają przede wszystkim z odmiennych rodzajów zajęć, w jakich uczestniczą przedszkolaki.

Lista z wyprawką do przedszkola zawiera przeważnie:

 • artykuły papiernicze,
 • przybory higieniczne,
 • ubrania na zmianę,
 • niekiedy nawet kocyk lub pościel (jeśli dziecko będzie leżakować).

Choć kompletując niezbędnik przedszkolaka, należy przede wszystkim uwzględnić obowiązujące w danym miejscu zasady, warto mieć ogólną wiedzę dotyczącą tego zagadnienia, aby nic nas nie zaskoczyło.

Niemowlę leżące w pościeli w granatowej bluzie z misiem.

Wyprawka do przedszkola – Krok po kroku

Skompletowanie wyprawki do przedszkola może być czasochłonne i wymagać planowania. Oto kilka kroków, które pomogą w skompletowaniu wyprawki:

 1. Skonsultuj się z personelem przedszkola – przed skompletowaniem wyprawki warto porozmawiać z personelem przedszkola w celu uzyskania informacji o konkretnych wymaganiach i zaleceniach dotyczących wyprawki.
 2. Zastanów się, co jest potrzebne – przemyśl, jakie rzeczy dziecko będzie potrzebować w przedszkolu i jakie są preferencje Twoje i Twojego dziecka.
 3. Przygotuj listę – stwórz listę wszystkich potrzebnych rzeczy, aby uniknąć zapominania o jakichkolwiek ważnych elementach.
 4. Kupuj z wyprzedzeniem – postaraj się kupić wszystko z wyprzedzeniem, aby uniknąć pośpiechu i stresu w dniu rozpoczęcia przedszkola.
 5. Wybierz wygodny plecak – wybierz plecak, który jest wygodny dla Twojego dziecka i posiada odpowiednie rozmiary i kieszenie na umieszczenie wszystkich niezbędnych rzeczy.
 6. Oznacz wyprawkę – upewnij się, że każda rzecz jest oznaczona imieniem i nazwiskiem dziecka, aby uniknąć pomyłek i nieporozumień.
 7. Zbierz wszystko w jednym miejscu – po skompletowaniu wyprawki, umieść wszystko w jednym miejscu, aby mieć pewność, że niczego nie zapomnisz.
Niemowlę leżące w pościeli w granatowej bluzie z misiem.

Wyprawka do przedszkola – artykuły plastyczne dla przedszkolaka

W zdecydowanej większości przypadków na liście niezbędnych dla przedszkolaka rzeczy najwięcej miejsca zajmują przybory plastyczne, są to m.in.:

 • blok rysunkowy, blok techniczny,
 • blok z kolorowymi kartkami,
 • farby plakatowe i akwarelowe,
 • kredki ołówkowe, świecowe, pastelowe,
 • plastelina, modelina,
 • zestaw pędzelków do malowania, kubeczek na wodę,
 • klej biurowy,
 • bezpieczne nożyczki,
 • bibuła marszczona i gładka (kilka kolorów),
 • teczka na prace plastyczne,
 • gumka, temperówka,
 • inne akcesoria kreatywne, np. drewniane patyczki, brokaty, druciki, koraliki, kolorowe pompony, filc.

 

Wyprawka do przedszkola – Ubrania na zmianę dla malucha

W wyprawce dla malucha, który wybiera się do przedszkola powinno się znaleźć kilka kompletów ubranek na zmianę. Dzieci uwielbiają „brudne” zabawy, zdarza się im też pobrudzić w trakcie jedzenia, dlatego też stroje na przebranie są bardzo istotnym elementem na liście. Większość przedszkoli wymaga, aby włożyć je do podpisanego worka, warto również oznaczyć imieniem i nazwiskiem dziecka poszczególne części garderoby, tak, aby inny przedszkolak przez pomyłkę nie zabrał ich do domu. Przydadzą się nam więc naklejki bądź naprasowanki na odzież, szeroko dostępne w internecie.

Jakie ubrania powinny znaleźć się w wyprawce dla przedszkolaka?

Buty dla przedszkolaka

W większości placówek konieczne jest posiadanie przez dzieci bucików na zmianę. Część przedszkoli dopuszcza chodzenie maluchów w skarpetkach antypoślizgowych, ale jest to rzadziej stosowane rozwiązanie.

Buciki do przedszkola powinny być zapinane na rzepy lub wsuwane, tak, aby dziecko mogło je z łatwością samo założyć. Ich podeszwa powinna być elastyczna, a materiał, z jakiego zostały wykonane oddychający (dobrym wyborem będą buciki ze skóry naturalnej lub tekstylne z dziurkami zwiększającymi wentylację).

Jak wybrać buciki dla przedszkolaka – rodzaje i najważniejsze cechy butów dla małego dziecka

 

Zestaw na zmianę dla przedszkolaka – spodnie bądź legginsy i koszulka

Warto mieć na uwadze, że dzieci, zwłaszcza te młodsze, nie mają jeszcze wprawy w zapinaniu guzików czy zatrzasków, dlatego wybierając zapasowy strój do przedszkola, należy zwrócić uwagę, aby był on prosty w zakładaniu. Spodnie powinny posiadać gumkę w pasie, a koszulka nie może być zbyt ciasna przy szyi. Przygotujmy kilka takich zestawów.

 

Bielizna dla przedszkolaka na zmianę

Maluchom mogą zdarzać się wpadki higieniczne, w worku z ubraniami muszą się więc znaleźć majtki i ewentualnie rajstopki.

Piżama do przedszkola

Niektóre placówki proszą, aby dzieci przebierały się na czas leżakowania, jeśli tak jest w naszym przedszkolu, musimy wyposażyć dziecko w piżamkę lub inny strój do spania, np. lekkie spodenki i bawełnianą bluzeczkę.

Kocyk i poduszka do przedszkola

Jeśli maluszek ma przewidziane w przedszkole leżakowanie przyda mu się niewielka poduszka oraz kocyk lub cienka kołderka. Wybierz takie, które nie będą zajmowały wiele miejsca, ale będą komfortowe dla malucha. Dziecku na pewno będzie miło jeśli pościel będzie ozdabiać ulubiony wzór np. postaci z ulubionej bajki.

Wyprawka do przedszkola – Artykuły higieniczne

Część przedszkoli, zwłaszcza tych państwowych, wymaga od rodziców regularnego dostarczania środków higienicznych. Jakie artykuły codziennego użytku powinny się znaleźć w wyprawce przedszkolaka? Są to m.in.:

 • chusteczki nawilżane,
 • chusteczki higieniczne,
 • pasta i szczoteczka (jeśli dzieci w przedszkolu myją zęby),
 • ręcznik do rąk,
 • żel antybakteryjny,
 • pampersy i podkład do przewijania (gdy dziecko nie jest jeszcze odpieluchowane),
 • niekiedy konieczne jest także przyniesienie papieru toaletowego i/lub ręcznika papierowego – o tym fakcie rodzic zostanie z pewnością poinformowany na zebraniu na początku roku szkolnego.

W zależności od placówki możesz być również poproszony o przyniesienie naczyć dla dziecka, np. plastikowego kubka na napoje.