Biały szum dla niemowląt, czyli jak pomóc dziecku zasnąć?

Biały szum dla niemowląt jest jednym ze sposobów stosowanych przez rodziców by uspokoić i uśpić dziecko. Kwestia stosowania go wzbudza jednak pewne kontrowersje ze względu na możliwy wpływ na rozwój słuchu oraz mowy. Dobro niemowlęcia zależy w pełni od jego rodziców, dlatego warto dowiedzieć się, jak ułatwiać mu zasypianie bez narażania go na niebezpieczeństwo. Sen jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu malucha, zatem szumienie dla noworodka może się dobrze sprawdzać zwłaszcza w przypadku dzieci marudnych. Czym jest biały szum i jak go bezpiecznie wykorzystywać?

Biały szum łatwo znajdziesz w swoim domu

Pod nazwą “biały szum” kryją się po prostu dźwięki o równomiernej intensywności, które dobiegają z otoczenia dziecka. Można do nich zaliczyć jednostajne odgłosy takie jak deszcz czy odległy hałas ruchliwej ulicy, a także brzmienie sprzętów domowych. Odkurzacz, lodówka i suszarka to przykłady urządzeń, które emitują biały szum dla niemowląt. Również rodzice zapewniają dziecku tego rodzaju odgłosy. Często robią to instynktownie poprzez ciche wymawianie i przeciąganie świszczących głosek „ć”, „ś” lub „sz”, gdy maluch płacze.

Wśród produktów dla noworodków znajduje się wiele zabawek, które zostały zaprojektowane i przeznaczone do emitowania białego szumu. Co więcej, odpowiednie dźwięki można łatwo znaleźć w Internecie dzięki specjalnym aplikacjom oraz tworzonym w tym celu playlistom na YouTube czy Spotify. Odgłosy te wpływają na pociechę uspokajająco – zmniejszają poziom stresu, dają poczucie bezpieczeństwa i ułatwiają relaksację.

Szum dla niemowląt to nie tylko łatwe zasypianie

Działanie białego szumu dla niemowląt można porównać do otulania dziecka miękkim kocykiem doznań słuchowych. Miarowe odgłosy, które dobiegają z otoczenia, przypominają maluchowi dźwięki słyszane jeszcze w łonie matki. Po pewnym czasie dziecko zaczyna kojarzyć biały szum z porą drzemki, co ułatwia zasypianie. Dzięki temu nawet starsze niemowlę, które potrzebuje coraz mniej odpoczynku, może uniknąć problemów z zapadaniem w sen. Kiedy rodzice włączają szumienie dla noworodka, dziecko rozpoznaje je i chętniej poddaje się drzemce.

Co więcej, odgłosy te niwelują działanie innych, bardziej rozpraszających dźwięków – na przykład telewizora w pokoju obok czy hałasów z zewnątrz – i tym samym zmniejszają ryzyko wybudzenia się malucha ze snu. Szum dla niemowląt bywa skuteczny także podczas ząbkowania oraz występowania innych bodźców, które wywołują dyskomfort.

Szumienie dla noworodka a bezpieczeństwo

Ekspozycja niemowlęcia na ciągłe działanie białego szumu może jednak wywrzeć negatywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego należy ostrożnie korzystać z tego rozwiązania. Badacze z Amerykańskiej Akademii Pediatrii opracowali zalecenia, które dotyczą bezpiecznego stosowania tego rodzaju odgłosów. Zgodnie z nimi źródło dźwięku powinno znajdować się tak daleko od główki dziecka, jak to możliwe. Urządzenie, z jakiego korzystają rodzice, trzeba ustawić na minimalną głośność. Co więcej, wystawianie malucha na działanie miarowych odgłosów należy ograniczać – najlepiej wyłączać je, gdy tylko niemowlę zaśnie.

Kontrowersje wzbudza przede wszystkim kwestia bezpiecznego poziomu natężenia białego szumu. Niektórzy badacze – przede wszystkim dr Harvey Karp – postrzegają pierwsze trzy miesiące życia dziecka jako czwarty trymestr ciąży. W związku z tym uważają, że należy stworzyć noworodkowi warunki zbliżone do tych, które występowały w łonie matki. Okazuje się, że panujące tam natężenie dźwięku może dochodzić nawet do 90 dB. Głośność zalecana przez Amerykańską Akademię Pediatrii wynosi 50 dB, to jednak mniej niż generuje zwykła rozmowa. Badacze z Michigan University i producenci szumiących zabawek polecają stosowanie dźwięków o natężeniu na poziomie 60-70 dB.

Warto wiedzieć, że oprócz głośności, ważna jest także częstotliwość odgłosów. Biały szum, jaki emitują różne urządzenia, znajduje się w przedziale od 1 kHz do 20 kHz, jest zatem znacznie wyższy niż to, co może usłyszeć dziecko w łonie matki. Z tego powodu rekomenduje się stosowanie dźwięków o jak najniższej częstotliwości. Warto wiedzieć, że oprócz głośności, ważna jest także częstotliwość odgłosów. Biały szum, jaki emitują różne urządzenia, znajduje się w przedziale od 1 kHz do 20 kHz, jest zatem znacznie wyższy niż to, co może usłyszeć dziecko w łonie matki. Z tego powodu rekomenduje się stosowanie dźwięków o jak najniższej częstotliwości.

Kojąca atmosfera podczas usypiania niemowlęcia

Biały szum dla niemowląt nie jest jedynym sposobem na ułatwienie procesu zasypiania u maluchów. Wspomniany wcześniej dr Harvey Karp zaleca stosowanie metody 5S. Składa się ona z pięciu elementów, jakie warto zapewnić noworodkowi.

Oprócz szumienia metoda 5S obejmuje także:

  • otulanie,
  • stabilizowanie pozycji,
  • kołysanie,
  • ssanie.

Poza zaleceniami badacza istnieją też inne rozwiązania, z których warto korzystać. O kojącą atmosferę rodzice powinni zadbać już około 30 minut przed snem. W tym czasie należy przygotować kąpiel i przeprowadzić delikatny masaż. Na jakość snu niemowlęcia wpływa też odpowiednio dobrana odzież. Wykonane w 100% z naturalnej bawełny pajace Endo zapewniają przewiewność i swobodę ruchu. Komfortowa tkanina nie podrażnia wrażliwej skóry dziecka, dzięki czemu sen malucha pozostaje niezakłócony.
Biały szum wspomaga proces zasypiania, ale nie może zastąpić bliskości. To właśnie połączenie ciepłej kąpieli, masażu i zakładania wygodnej piżamki wpływa na budowanie więzi między pociechą i rodzicem, dlatego warto pozytywnie podchodzić do tych codziennych rytuałów.