Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Co spakować nad morze z dzieckiem? – Lista

Gdyby Twoje dziecko mogło spakować się na wyjazd nad morze samodzielnie, zabrałoby ze sobą prawdopodobnie ulubiony kamień, plastikową żabę i starą gumkę recepturkę, ewentualnie konsolę. To bez wątpienia rzeczy, które jak nic innego ratują świat w jego krainie wyobraźni, ta bardziej przyziemna wymaga jednak pamiętania o nieco innych niezbędnikach. Dlatego Twoja pomoc będzie nieoceniona! Przeczytaj, co warto spakować nad morze z dzieckiem, by zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo oraz swobodę zabawy.

Ubrania do spakowania na wakacje z dzieckiem nad morzem

Planujesz dłuższy wyjazd nad morze? Jeśli spędzicie na wakacjach co najmniej kilka dni, to bez wątpienia będziesz musiał zabrać dziecku trochę ubrań na zmianę. O ile osobom mieszkającym blisko wody wystarczy spakowanie bielizny na zmianę dla malucha i dodatkowej pary spodenek oraz T-shirtu, w razie, gdyby się ubrudziło, tak te jadące na dłużej będą miały zdecydowanie dłuższą listę. Liczbę poszczególnych części odzieży dobierz samodzielnie do dni, które spędzicie na wakacjach – oraz tego, jak chętnie Twój maluch tapla się w błocie czy ketchupie z frytek. A oto co z ubrań zdecydowanie warto spakować na wakacje z dzieckiem:

Co spakować na wyjazd nad morze z dzieckiem, by słońce nie stanowiło zagrożenia?

Zarówno dorośli, jak i dzieci dzielą się na tych uwielbiających wygrzewanie się w promieniach słonecznych – i tych, którzy raczej od nich stronią. W obu przypadkach ważna będzie ochrona przeciwsłoneczna. Na poparzenie słoneczne narażone są zarówno maluchy, które kochają opalanie, jak i te przebywające nad morzem głównie w wodzie. Nadmierna ekspozycja na słońce to jednak nie tylko piekąca skóra, ale także sprzyjanie rozwojowi raka skóry. Odpowiednie zabezpieczenie ciała przed nadmiernym przyjmowaniem promieni słonecznych jest zatem bardzo istotne, a wśród odpowiedzi na pytanie, co spakować na wyjazd nad morze z dzieckiem, musi się znaleźć:

Krem z filtrem

 • Popularnym mitem jest twierdzenie, że wysokość SPF oznacza moc przeciwsłoneczną kremu – im wyższy SPF, tym bardziej intensywna ochrona. Według niego SPF 15 miałby zapewniać lekkie zabezpieczenie, odpowiednie dla osób, które rzadko ulegają poparzeniom słonecznym, a SPF 100 być przeznaczony dla najbardziej wrażliwej cery i stanowić niemalże tarczę ochronną. W rzeczywistości metoda dobierania kremu z filtrem wygląda zgoła inaczej, a cyferki przy symbolu SPF odnoszą się do czasu, przez który zapewnią skórze ochronę.
 • Ujmując najprościej: im „wyższy” SPF, tym dłużej Ty i Twoje dziecko będziecie mogli spędzać czas w promieniach słonecznych. Chcąc obliczyć, jaka minimalna wysokość SPF będzie wam potrzebna, musisz określić, ile mniej-więcej czasu zajmuje waszej skórze, nim (wystawionej „na” słońce) pojawi się na niej rumień. Na potrzeby przykładu przyjmiemy 15 minut. Czas ten należy pomnożyć przez wartość SPF, by zyskać czas, przez który krem zapewni skórze ochronę. W przypadku SPF 15 będzie to 225 minut, czyli prawie 4 godziny. Z kolei SPF 50 daje już 750 minut ochrony, a więc ponad 12 godzin.

Nakrycie głowy

 • Nakrycie głowy to absolutny must have wśród rzeczy do spakowania na plażę. Dobrze dobrana czapka, kapelusz lub chusta chronią głowę przed nadmiernym przegrzaniem, a zatem udarem słonecznym, ale także zabezpiecza skalp przed przesuszeniem skóry i włosów. Co więcej, czapki z daszkiem lub kapelusze z dużym rondlem dodatkowo osłaniają oczy przed oślepiającymi promieniami słonecznymi, co znacznie zwiększy Twojemu maluchowi przyjemność z zabawy.
 • Przeglądając chłopięce czapki letnie i dziewczęce kapelusiki, pamiętaj, by nie tylko wyglądały modnie, ale przede wszystkim zapewniały jak największy komfort. Materiał powinien być cienki i szybko oddawać wilgoć; dobrym wyborem może być tak zwany bucket hat, który ostatnio znów trenduje. Kapelusz à la rybacki zapewnia ochronę nie tylko głowie, ale także oczom i karkowi.

Namiot plażowy

 • Namiot plażowy to niewielki dodatek do plażowego obozu, który może znacznie podnieść komfort Twojego dziecka – i jego bezpieczeństwo w najbardziej słoneczne dni. Zadaszenie zapewnia ochronę przeciwsłoneczną, dzięki czemu maluch może swobodnie bawić się na piasku. Przy okazji zyskuje nieco cienia, który może dać mu choć minimalną ulgę podczas upału. Stanowi jednocześnie dodatkowe miejsce do siedzenia, a także chroni w pewnym stopniu przed wiatrem – i pierwszymi opadami deszczu, w razie, gdyby złapał Twoją rodzinę na plaży. To też idealne miejsce na drzemkę!

Jakie kosmetyki i leki spakować na wyjazd nad morze z dzieckiem?

Co jeszcze warto spakować na wyjazd nad morze z dzieckiem? Nie powinno zabraknąć poniższych kosmetyków i leków:

 • wspomniany krem z filtrem,
 • chusteczki nawilżane,
 • krem chłodzący na ewentualne poparzenia,
 • środek odkażający rany,
 • plastry,
 • bandaż elastyczny i gaziki,
 • środek na ukąszenia oraz odstraszający komary i kleszcze,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • leki przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwbólowe,
 • leki, które dziecko przyjmuje na stałe.

Czy jest coś jeszcze, o czym warto pamiętać, pakując się na plażę z dzieckiem? Z pewnością ulubione plażowe zabawki Twojego malucha! Zestaw foremek do piasku, łopatek czy wiaderek to podstawa wyposażenia. Do tego coś do pływania: rękawki, koło ratunkowe czy ponton – i jesteście gotowi!