Czym się kierować przy wyborze niani?
Dobra niania jest na wagę złota. Musi by przygotowana na każdą sytuaję, kochana przez dziecko i spełniać oczekiwania rodziców. Jak znaleźć taki skarb? Podpowiadamy!
Niania tylko z polecenia
Najlepszą rekomendacją będą dla Ciebie inni rodzice. Spytaj o kontakt do dobrej opiekunki koleżankę, która ma starsze dzieci i korzystała z odpłatnej opieki – takich rekomendacji nie zastąpią żadne zapewnienia agencji.
Jeśli szukasz niani w internecie wczytanie się w opinie innych rodziców to podstawa. Wybieraj Panie z najwyższymi notami, ale sprawdź również niepochlebne opinie na ich temat. Pojedyncze, negatywne wypowiedzi mogą być złośliwościami po nieudanej współpracy z np. zbyt roszczeniową rodziną, jednak warto im się przyjrzeć gdyż mogą zawierać ważne wskazówki dot. współpracy.
Jeśli np. przeczytasz w opinii, że kandydatka była bardzo miła dla dzieci, ale wciąż się spóźniała, a punktualność jest dla Cebie warunkiem koniecznym, nie nawiązuj współpracy z taką osobą. Nade wszystko kieruj się opiniami mówiącymi o podejściu kandydatki do dziecka.
Doświadczenie to warunek konieczny
Doświadczenie niani jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku opieki nad niemowlakami, maluchami i dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Sympatyczna studentka może by świetną towarzyszką dla dziecka w szkolnym wieku, ale nie poradzi sobie z niemowlakiem jeśli wcześniej nie zajmowała się maluszkami. Na spotkaniu z przyszłą nianią zadaj pytania specyficzne dla wieku i potrzeb Twojego dziecka, aby ocenić czy podoła wyzwaniom jakie na nią czekają.
Charakter niani dopasowany do dziecka i jego potrzeb
Temperament niani w dużej mierze powinien by kompatybilny z temperamentem dziecka i nie chodzi o to, aby obydwoje mieli identyczną osobowość. Spokojna niania będzie zwyczajnie nudna dla hiperaktywnego malucha. Z kolei głośna i energiczna osoba może okazać się zbyt przytłaczająca dla dziecka nieśmiałego i potrzebującego własnej przestrzeni.
Charakter opiekunki powinien być dobrany również do potrzeb pociechy. Jeśli niania będzie pomagać dziecku również w odrabianiu lekcji, musi być dokładna i względnie wymagająca oraz posiadać umiejętność tłumaczenia. Niania, której głównym zadaniem będzie zabawa z maluszkiem, musi być kreatywna, aktywna i gotowa na zabrudzenie się podczas aktywności na podłodze.
Dyspozycyjność i gotowość do zadań specjalnych
Kolejnym zadaniem przed zatrudnieniem opiekunki jest dobre rozpoznanie potrzeb Twojej rodziny i możliwości niani. Wszystkie warunki powinny być dokładnie omówione przed rozpoczęciem współpracy. Niania powinna wiedzieć czego oczekujecie od niej poza standardową opieką nad maluchem, np. zrobienia obiadku, pomocy przy pracy domowej czy odwiezienia dziecka na zajęcia dodatkowe. Nie ukrywaj przed kandydatką dodatkowych obowiązków, bo staną się punktem zapalnym podczas późniejszej współpracy co z kolei odbije się na relacji z dzieckiem.
Z drugiej strony słuchaj uważnie co kandydatka sama mówi o sobie. Jeśli na pytanie o przygotowanie maluchowi posiłku odpowie, że nie potrafi gotować nie zakładaj optymistycznie, że jakoś sobie da radę. Poszukaj osoby, która lepiej spełnia Wasze wymagania lub jeśli jest to jedyny problem, wyeliminuj go, np. przygotowując wcześniej posiłki dla dzieci, które niania będzie musiała tylko podgrzać.
Podejście do wychowania dzieci
Nie omieszkaj sprawdzić czy Twoja rodzina i opiekunka macie podobne podejście do wychowania dzieci. Zadaj kandydatce parę pytań kontrolnych, które są dla Ciebie ważne, np.
- Jak reagujesz kiedy dziecko jest niegrzeczne?
- Czy uważasz, że dziecko może korzystać z elektroniki i czy powinno mieć jakieś ograniczenia
- Co robisz kiedy maluch płacze?
- Jaki był Twój najtrudniejszy moment podczas opieki nad dziećmi i jak z niego wybrnęłaś?
Taka rozmowa pozwoli Ci się zorientować w doświadczeniu opiekunki i jej światopoglądzie na wychowanie dzieci.
Najważniejszy egzamin na nianię – opinia Twojego dziecka
Jeśli wszystko jest już dogadane a kandydatka wydaje się być ideałem czeka Was jeszcze najtrudniejszy test – akceptacja dziecka. Poproś nianię o próbne spotkanie z maluchem. Od razu zobaczysz czy dwójka przypadnie sobie do gustu.
Znając swoje dziecko z łatwością odczujesz czy dalsza współpraca ma sens. Zwróć uwagę jak przyszła opiekunka zwraca się do malca, czy uczestniczy w zabawie z nim, czy tylko obserwuje z bezpiecznej odległości. Jeśli pociecha zachowa się nieodpowiednio, nie reaguj – zobacz jak poradzi sobie z tą sytuacją kandydatka. Pamiętaj też, że nieśmiały maluch może nie dać się od razu oczarować nowo poznanej osobie i zachowa rezerwę lub wręcz się popłacze. W tym przypadku radzimy zastosować techniki adaptacyjne podobne do tych stosowanych w przedszkolu.
Zaufaj swoim instynktom. Jeśli coś Ci nie pasuje w danej osobie, ale nie potrafisz określić co, prawdopodobnie nie jest to odpowiednia osoba dla Waszej rodziny. Jeśli jednak widzisz, że dziecko nawiązało z nianią nić porozumienia znalazłaś wyjątkową nianię, która świetnie zaopiekuje się Twoim maluchem.