Dlaczego przytulanie jest tak ważne?

cze 20, 2022 | Dom i rodzina, Dziecko, Junior, Małe dziecko, Niemowlę, Psychologia, Rodzice, Zdrowie, Zdrowie dziecka | 0 komentarzy

Dlaczego przytulanie jest tak ważne?

Zastanawiasz się, jak bez użycia słów udowodnić swojemu dziecku, że je kochasz? A może chcesz okazać wsparcie i pokazać, że w każdej chwili jesteś obok gotowa na wszystko? Wystarczy zwykłe przytulanie, którym wyrazisz więcej emocji niż z pomocą jakichkolwiek wyrazów. Sprawdź, dlaczego tulenie zarówno niemowlaków, jak i starszych dzieci jest ważne na każdym etapie rozwoju.

Czemu dzieci chcą się przytulać?

Dla każdego noworodka pierwsze dni poza łonem matki są stresujące. Ilość docierających sygnałów z otaczającego świata potrafi być nagła i przytłaczająca, a przede wszystkim niezrozumiała dla małego organizmu.

Ciekawostka:

Dotyk to tak naprawdę jeden pierwszych bodźców, z jakim niemowlak ma styczność.

Dlaczego nowo narodzone dzieci szczególnie mocno potrzebują przytulania? Ponieważ mocniejszy uścisk przypomina im czas spędzony w brzuchu mamy – chwile, gdy maluch czuł się bezpiecznie. Bliskość fizyczna nie tylko uspokaja, ale pozwala również na budowanie rodzicielskiej więzi, która długo nie słabnie. Dzieje się tak, ponieważ w chwili przytulania lub kołysania uwalnia się oksytocyna  określana jako hormon przywiązania. A co, jeśli złapiesz przeziębienie i przez jakiś czas tylko drugi z rodziców będzie mógł opiekować się maleństwem? Pamiętaj, że na ubrankach dla niemowlaka zawsze pozostaje zapach, więc to nie osłabi Waszej relacji. Komunikacja niewerbalna wbrew pozorom jest bardzo ważna na każdym etapie rozwoju i dotyczy to zarówno sfery emocjonalnej, jak i społecznej. Okazuje się, że przytulanie dziecka decyduje także w pewnym stopniu o funkcjonowaniu układu nerwowego.

Niemowlę leżące w pościeli w granatowej bluzie z misiem.

Co daje przytulanie?

Regularnie przytulając swoje dziecko, pozwolisz mu się przyzwyczaić do nowej, otaczającego go rzeczywistości. Spowodujesz, że cały proces przystosowawczy okaże się łatwiejszy do przebrnięcia – mniej nietypowy oraz dziwny. Twój dotyk uspokoi maleństwo, gdy nagle zbudzi się ze snu albo ukoi głośny płacz, kiedy jego ulubiony smoczek przez przypadek spadnie na podłogę. Bliskość fizyczna sprawia, że dziecko czuje się w pełni akceptowane, a co najważniejsze kochane. Co daje przytulanie? W znacznym stopniu wpływa także na prawidłowy rozwój poznawczy oraz emocjonalny. Dzięki temu maluch zrozumie, jak reagować na bliskość w przyszłości i w prostszy oraz bardziej bezpośredni sposób będzie umiał dzielić się swoimi uczuciami. To szczególnie ważna umiejętność z perspektywy nowych znajomości, które na pewno będzie miał okazję zawrzeć już w czasach przedszkolnych. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem malucha w niektórych momentach może Cię zastąpić ukochana przytulanka np. Miś Szumiś, który z czasem okaże się pewnie pierwszym przyjacielem Twojej pociechy.

 

 

Jak przytulanie wpływa na rozwój dziecka?

Badania naukowe potwierdzają, że maluchy uczą się wszystkiego przez dotyk. To właśnie dlatego bardzo często wkładają różne przedmioty do ust lub lubią trzymać je w rączkach, przy okazji bacznie obserwując każdy swój ruch. W ten sposób zaczynają rozumieć, jak funkcjonuje świat i dowiadują się, w jaki sposób prawidłowo reagować na konkretne bodźce. To jednak nie wszystko. Przytulanie dziecka sprawia także, że jest ono silniejsze nie tylko pod względem psychicznym, ale również fizycznym. Okazuje się, że regularnie tulone niemowlaki są bardziej odporne, szybciej rosną i przybierają na wadze – lepsze wyniki osiągają także wcześniaki wyczuwające miłość oraz troskę rodziców. Co daje przytulanie? Z pewnością wpływa na poczucie własnej wartości.

Warto wiedzieć:

Dzieci, którym brakuje bliskości, są bardziej chorowite, słabsze fizycznie i psychicznie. Bywają bardziej płochliwe, mniej kreatywne oraz niechętnie przejmują inicjatywę. Potrafią być również mniej pewne siebie, przez co miewają kłopoty z zawieraniem znajomości i budowaniem głębszych relacji.

 

Czy można jednak przesadzić z okazywaniem bliskości? Okazuje się, że tak! Zbyt częsty i intensywny dotyk potrafi doprowadzić do tak zwanej więzi pozabezpieczanej. Przez to maluch może mieć problemy w przyszłości z radzeniem sobie w trudnych oraz stresujących sytuacjach, a także budowaniem satysfakcjonujących relacji. Nie ma jednak konkretnych wytycznych, które podpowiedziałyby, ile oznacza za dużo. Liczy się przede wszystkim zdrowe podejście oraz rozsądek – instynkt macierzyński na pewno podpowie Ci, co będzie właściwie oraz bezpieczne dla Twojej pociechy.