Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do teatru?

Obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat to bardzo ważny element rozwoju dziecka. W gąszczu dostępnych rozrywek, teatr może wydawać się mało popularnym wyborem. Przekonujemy, że jest to bardzo wartościowa forma spędzania czasu z dzieckiem, a oferta współczesnych spektakli dla dzieci zachwyci nie tylko najmłodszych, ale też rodziców! Z regularnego chodzenia z dzieckiem do teatru płynie szereg korzyści – poniżej znajdziecie najważniejsze z nich.

Ze sztuką za pan brat od najmłodszych lat!

Często rodzice zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment w rozwoju dziecka, aby zabrać go do teatru. Odpowiedź brzmi: im wcześniej tym lepiej, z zastrzeżeniem, że repertuar będzie dostosowany do wieku pociechy. Bez obaw – w ofercie współczesnych teatrów znaleźć można przedstawienia nawet dla kilkumiesięcznych dzieci. Teatr to doskonałe wprowadzenie dziecka do świata sztuki, ponieważ jest to kombinacja kilku jej dziedzin jednocześnie. To właśnie w teatrze aktorstwo przenika się z muzyką, śpiewem, tańcem, a wszystko to dopełnia kostiumografia, odpowiednie rekwizyty i oświetlenie. Taki zestaw bodźców pobudza niemal wszystkie zmysły dziecka, a w konsekwencji rozwija wyobraźnię, jego kreatywność oraz samodzielne myślenie. Oswajanie dziecka z teatrem od najmłodszych lat może zaowocować fajną pasją w przyszłości. Młody widz będzie miał w sobie nawyk chodzenia do teatru – niewykluczone, że będzie chodził na spektakle w dorosłym życiu, a może nawet zostanie aktorem?

Teatr dla dzieci, czyli historie z morałem

Sztuki teatralne dla najmłodszych są tak skonstruowane, aby dziecko dobrze się bawiło i było zainteresowane tym, co dzieje się na scenie. Dzięki przedstawieniom młodzi widzowie dowiadują się jak powinny się zachowywać w konkretnej sytuacji i przenoszą te zachowania do życia codziennego. To właśnie w teatrze dzieci uczą się tolerancji, szacunku, rozróżniania dobra od zła oraz rozpoznawania i wyrażania emocji. Analiza historii przedstawienia, to świetny punkt zaczepienia dla rodziców do rozpoczęcia rozmów z dzieckiem na trudne tematy. Dzieciom  w wieku szkolnym, teatr pomaga zrozumieć lektury szkolne.

Wartościowa lekcja języka polskiego

Interpretacja lektur i łatwiejsze ich zrozumienie, to nie jedyna rola edukacyjna teatru. Aktorzy posługują się poprawną polszczyzną, mają nienaganną dykcję. Uczniowie poznają nowe słowa, a przez okoliczności, w których to się odbywa – ciszę i skupienie – są w stanie bardzo dobrze przyswajać i zapamiętywać to, co widzą i słyszą na scenie.

Z dzieckiem do teatru – Nauka cierpliwości

Nie jest tajemnicą, że dzieci szybko się nudzą i trudno zatrzymać ich uwagę na dłużej niż godzinę. Nie sprzyja temu mnogość dostępnych rozrywek – bajek czy interaktywnych zabawek. Teatr natomiast uczy skupienia uwagi na tym co dzieje się tu i teraz na scenie. Spektakle zazwyczaj są krótkie i dostosowane do dziecięcych możliwości. Często aktorzy wchodzą w interakcje z widownią, co angażuje maluchy. Kolorowe stroje aktorów, oświetlenie i rekwizyty wywołują zaciekawienie dziecka, a w zamkniętej i zaciemnionej sali nie ma innych bodźców, które oderwałyby maluchy od tego, co dzieje się na scenie. Teatr to nie tylko obcowanie ze sztuką, ale też prawdziwa szkoła dostosowania się do otaczającej rzeczywistości.

Kurs dobrych manier

Wyjście z dzieckiem do teatru to świetna możliwość obserwacji i nauki zachowań społecznych. Już od najmłodszych lat maluch przyzwyczaja się, że takie wyjście wymaga odpowiedniej oprawy, przygotowania. Dziecko dowiaduje się, że ważny jest odpowiedni ubiór, a podczas spektaklu trzeba przestrzegać określonych zasad. Podporządkowanie się panującym regułom wytworzy w dziecku nawyki, dzięki którym łatwiej będzie mu również odnaleźć w innych sytuacjach, które wymagają dostosowania się do wymagań społecznych.

Niepowtarzalne doświadczenie

Sztuki teatralnej nie da się porównać do innej rozrywki. Oglądanie aktorów występujących na żywo jest zawsze imponujące – nie zastąpi tego oglądanie przedstawienia w telewizji, nie można tego porównać do wyjścia do kina. To zupełnie inny wachlarz doznań, szczególnie, że współczesne przedstawienia dla dzieci są bardzo interaktywne. Aktorzy wchodzą w interakcję z publicznością, zachęcają do wypowiadania się, a nawet zapraszają na scenę. Wszystko to sprawia, że każdy spektakl jest jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem, które potrafi zachwycić nie tylko dzieci, ale także dorosłych.