Dziecioodporna przestrzeń – Bezpieczne mieszkanie przy maluszku – Kompletny przewodnik dla rodziców
Nadeszła ta chwila kiedy Twój maluszek stanął na własnych nogach i zaczyna eksplorować mieszkanie. Z dumą patrzysz jak maluch niezgrabnie porusza się po pomieszczeniach i wytrwale próbuje wszędzie wejść, wszystkiego dotknąć, wszystko otworzyć i… właśnie wtedy z przerażeniem odkrywasz, że Twój dom to tykająca bomba.
Zabezpieczenie mieszkania przed nieszczęsnymi wypadkami z małymi dziećmi to obowiązek każdego rodzica i niezbędny aspekt opieki nad niemowlakiem i małym dzieckiem.
Dopóki maluszek jeszcze nie chodzi łatwiej zapanować nad bezpieczeństwem wokół niego. Kiedy jednak zacznie poruszać się po domu natychmiast sprawdź na co zwrócić uwagę i zabezpiecz te miejsca.
Jakie obszary należy zabezpieczyć przed dzieckiem
Niestety, aby porządnie zabezpieczyć mieszkanie prze maluchem będzie trzeba się wysilić. Na uwagę zasługuje bardzo wiele obszarów. Pamiętaj jednak, że nasza lista nie jest kompletna. Nie sposób przewidzieć na co wpadnie maluch, który nie ma wykształconego poczucia zagrożenia. Nigdy nie zostawiaj małego dziecka samego, nie upewniwszy się, że jest ono całkowicie odcięte od wszelkich zagrożeń.
Nie bój się jednak. Z naszą listą zidentyfikujesz większość niebezpieczeństw, które zagrażają dziecku oraz przeczytasz jak im zaradzić.
Jak zabezpieczyć okna i drzwi balkonowe przed dziećmi
Nigdy nie zostawiaj małego dziecka samego jeśli okna i balkony są otwarte. Pamiętaj też, że sprytny malec może przysunąć sobie taboret pod okno i wspiąć się na parapet. Podwórko może być dla dziecka niezwykle interesujące a otwarty balkon może kojarzyć się maluchowi z drzwiami do mieszkania, przez które przecież można wyjść na zewnątrz.
W jaki sposób zabezpieczyć okna i drzwi balkonowe przed dzieckiem:
- Zamykaj okna i balkony (mogą być otwarte uchylnie) jeśli dziecko przebywa w pomieszczeniu – wystarczy chwila nieuwagi, aby zdarzył się wypadek
- Zamontuj w oknach klamki otwierane na kluczyk lub wcisk. Pamiętaj, że kluczyk po użyciu musi zostać schowany przed dzieckiem.
- Zamontuj ograniczniki otwierania na ramy okienne, mogą one albo całkowicie zablokować ramę, albo ograniczyć otwarcie okna do niewielkiej szpary.
Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi
Chodzący maluch ma bardzo słabą koordynację i z łatwością może spaść ze schodów. O ile wchodzenie może się jeszcze udać, o tyle schodzenie to już poważne niebezpieczeństwo. Schody powinny być ograniczone specjalną bramką zarówno od góry jak i dołu.
Aby ograniczyć dzieciom dostęp do schodów zamontujcie:
- drewnianą lub plastikową barierkę
- zwijaną bramkę typu roll up, przypominającą rolety okienne
- specjalną siatkę chroniącą schody przed dziećmi
Jak zabezpieczyć kontakty przed dziećmi
Kolejne poważne zagrożenie to prąd elektryczny, którym nieświadomy maluch może się porazić dotykając kontaktów i listw elektrycznych. Aby zabezpieczyć malca przed wypadkiem należy zatkać wszystkie dostępne dla malucha gniazdka zaślepkami do kontaktów.
Pamiętaj o kontaktach położonych wyżej, np. przy stole kuchennym, jeśli maluszek może do niego dosięgnąć ze swojego krzesełka, również go zabezpiecz.
Jak zabezpieczyć meble przed dzieckiem
Meble przed maluchami należy zabezpieczyć na kilka sposobów.
Wszystkie wysokie meble, zwłaszcza te, które dziecko uzna za atrakcyjne do wypróbowania wspinaczki, powinny być przytwierdzone od góry do ściany, aby uniknąć ich przechylenia i runięcia na dziecko.
Wszystkie ostre kanty na wysokości malucha powinny być osłonięte przez nałożenie okrągłych narożników lub specjalnej taśmy.
Szafki i szuflady zawierające drobne lub niebezpieczne elementy powinny być zamknięte specjalnymi blokadami, których dziecko nie będzie potrafiło otworzyć. W podobny sposób można zabezpieczyć pozostały sprzęt w domu, np. toaletę lub lodówkę.
Dodatkowo pamiętaj o dywanie, na którym rozbiegane dziecko może się poślizgnąć lub potknąć. Postaraj się, aby luźne dywaniki miały od spodu antypoślizgi lub na jakiś czas całkowicie z nich zrezygnuj.
Zabezpieczenie środków chemicznych przed dziećmi
Szczególnie ważnym obszarem jest zabezpieczenie wszystkich środków chemicznych przed maluchem. Kolorowe butelki i kapsułki wyglądające jak cukierki wyjątkowo kuszą dzieci. Zadbaj o miejsce na środki czystości całkowicie odcięte od maluchów, np. zamknięty na klucz schowek lub komórka lokatorska. Szafki, w których przechowujesz chemię koniecznie muszą mieć blokady otwierania. Szczególną uwagę zwróć na to gdzie zostawiasz produkty chemiczne podczas sprzątania domu lub robienia prania.
Zastanów się czy na jakiś czas nie możesz ograniczyć ilości chemii lub częściowo zamienić jej na produkty naturalne takie jak ocet czy soda.
Uwaga parzy – kuchenka, czajnik, kominek, żelazko
Bardzo ważne jest, aby zapewnić maluchowi ochronę przed oparzeniem, o które w mieszkaniu nie trudno. To co dla nas oczywiste, np. gorąca woda w czajniku, dla malca może być bardzo bolesną i niebezpieczną niespodzianką.
Zwróć uwagę na wszystkie gorące przedmioty. Schowaj z zasięgu małych rączek kable od czajnika i żelazka, za które ciekawy maluszek mógłby pociągnąć i wylać na siebie wrzątek.
Jeśli to możliwe nie wpuszczaj pociechy do kuchni podczas gotowania. Kuchenkę, płytę i pokrętła można zasłonić specjalnymi panelami i osłonkami. Dobrym pomysłem będzie również gotowanie na dalszych palnikach, do których maluch nie dosięgnie. Nade wszystko nie zostawiaj malucha samego w kuchni podczas gotowania.
Inne przedmioty, na które trzeba uważać przy dziecku
W mieszkaniu znajdziesz jeszcze więcej przedmiotów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka.
- Usuń przedmioty na półkach, które maluch mógłby dosięgnąć i zrzucić na siebie
- Zabezpiecz telewizory przed ściągnięciem z półki
- Ukryj wszystkie ostre rzeczy, nożyczki, noże itp. Ustaw blok z nożami kuchennymi w głębi blatu lub na wyższej półce
- Schowaj wszystkie wiszące taśmy i sznurki, takie jak linki od rolet lub długie kable, w które maluszek mógłby się zaplątać
- Ukryj torebki foliowe z dala od dziecka
- Usuń wszystkie magnesy ozdobne z lodówki
- Miski z jedzeniem dla zwierząt trzymaj w niedostępnym dla dziecka miejscu
- Przetrzymuj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla dzieci
Staraj się ograniczyć przestrzeń, w której bawi się maluch. Zawsze zamykaj kuchnię i łazienkę.