Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Gotowanie z dzieckiem jest ważne – Poznaj 10 powodów!

Chcesz zadbać o wszechstronny rozwój i samodzielność swojego dziecka? Koniecznie zaproś je do kuchni! Gotowanie z dzieckiem to przede wszystkim wartościowy czas, który możecie spędzić wspólnie. Ponadto to doskonała zabawa i nauka w jednym. Dziecko włącza się w domowe obowiązki, a przy okazji ćwiczy w kuchni bardzo ważne umiejętności. Sprawdź jakie dokładnie korzyści niesie wspólne gotowanie z dzieckiem?

1. Wspólny czas z rodzicem i wzmacnianie więzi

Rodzicom z reguły doskwiera brak czasu i często stoją przed dylematem: domowe obowiązki czy czas z dzieckiem? Zaangażowanie pociech do zadań w kuchni pomoże rozwiązać ten problem. To szansa by połączyć przyjemne z pożytecznym. Gotowanie z dzieckiem to świetna okazja by spokojnie porozmawiać, pośmiać się, pożartować i po prostu pobyć razem. Wspólne przygotowywanie posiłków może stać się wspaniałą rutyną, która zbliży, wzmocni waszą relację i będzie miłym wspomnieniem z dzieciństwa.

Wyprawka do szkoły

 

2. Nauka samodzielności

Włączając dziecko w codzienne zadania, uczysz je samodzielności od najmłodszych lat. Najważniejsze, by przede wszystkim nie zwlekać. Nie ma chyba nic gorszego niż bezradny nastolatek, wyręczający się innymi. Wówczas przyswajanie rad od rodziców może być już dość trudne. Naukę i dobre nawyki warto zacząć jak najwcześniej. Już dzieci w wieku żłobkowym mogą pomóc m.in.: przy podawaniu zakupów, myciu owoców, układaniu sztućców. Nie bój się też trudniejszych zadań, jak smarowanie, obieranie czy krojenie – wystarczy Twoja uważność i dobór odpowiednich akcesoriów. Pamiętaj by wykorzystać naturalny zapał do pomocy i naśladowania rodziców u młodszych dzieci, wówczas pomaganie w domu stanie się czymś naturalnym i przyjemnym.

Warto też sięgnąć po różne akcesoria dostosowane do wieku, które ułatwią pracę i zmotywują do kolejnych kuchennych eksperymentów – więcej przeczytasz o nich: Te akcesoria kuchenne przydadzą się każdemu rodzicowi.

Pamiętaj - Nie wyganiaj dziecka z kuchni!

Najmłodsi uwielbiają naśladować dorosłych i bardzo chętnie angażują się w różne prace domowe. Warto wykorzystać ten naturalny pęd i absolutnie nie wyganiać dzieci z kuchni. Początki bywają oczywiście trudne i wymagające, zwłaszcza przy maluchach stawiających pierwsze kroki w różnych, domowych zadaniach. Nie będzie idealnie, nie będzie czysto, ale warto przymknąć na to oczy i wspierać dziecięce zaangażowanie. W końcu wiadomo, że dobre nawyki, których nabierzemy za młodu, będą procentować w przyszłości. Zawsze warto zadbać o odpowiednio przygotowaną przestrzeń i zabezpieczenie ubrania np. przy pomocy odpowiedniego fartucha kuchennego – co oprócz dziecka, ochroni także nerwy rodzica. 😉

3. Trening małych rączek

Przelewanie, mieszanie, przesypywanie, krojenie, obieranie, wałkowanie, lepienie, smarowanie… Kuchnia daje nam cały wachlarz możliwości, niezbędnych do wspierania zdolności motorycznych, koordynacji wzrokowo ruchowej, a także do ćwiczenia precyzji ruchów. Są to umiejętności niezbędne do przygotowania dziecka do wyzwań czekających na nie w przedszkolu i szkole, takich jak pisanie.

Wyprawka do szkoły

4. Wspieranie integracji sensorycznej

Dzieci, szczególnie te najmłodsze poznają świat przy pomocy zmysłów. Gotowanie zaś pozwala nam na stymulowanie większości  z nich. Mamy tu kontakt z różnorodnymi fakturami, możliwość poznawania nowych zapachów, dźwięków, no i smaków, a zatem cała gama doznań sensorycznych. To dobra możliwość do obserwowania czy jakiś rodzaj faktur lub konsystencji sprawia maluchowi trudność.

 

5. Matematyka w praktyce

Przygotowywanie potraw to wiele okazji do szlifowania matematyki w praktyce. Odmierzanie, ważenie, przeliczanie potrzebnych składników to wszystko dzieje się poprzez doświadczanie, czyli tak jak dzieci najlepiej przyswajają wiedzę. Gotowanie wymaga dużej liczby pomiarów. Dzieci uczą się wykorzystywać do tego różnego rodzaju jednostek, jak miarki, filiżanki lub łyżki. W kuchni rozwijamy też wiele innych umiejętności, jak myślenie przyczynowo-skutkowe, planowanie przestrzenne czy klasyfikowanie.

Wyprawka do szkoły

6. Warsztat kreatywności

Kuchnia to idealny poligon doświadczalny. Możemy eksperymentować, tworzyć zupełnie nowe dania, wymyślać nowe połączenia smaków czy dodatków. Gotowanie to również nauka szybkiego reagowania, elastyczności i kreatywnego rozwiązywania problemów np. gdy zabraknie nam  jakiegoś składnika.

7. Budowanie pewności siebie

Przygotowanie posiłku własnymi rękami to ogromna satysfakcja dla każdego malucha. Pierwsza kanapka, ugotowane jajko, czy wspólny wypiek są dla dzieci powodem do dumy i wielkiej radości. Świadczą o samodzielności i rosnącej niezależności. Każdy kulinarny sukces czy choćby najmniejszy postęp wzmacnia ich wiarę we własne możliwości i poczucie własnej wartości.

Wyprawka do szkoły

 

8. Gotowanie z dzieckiem, a nauka zdrowego gotowania i odżywiania

Pomoc w kuchni jest okazją do poznania wielu produktów, ciekawych dań i odpowiednich sposobów ich przyrządzania. Dzięki wspólnym zakupom i gotowaniu, dzieci uczą się, które produkty są zdrowe, a których lepiej unikać lub mocno ograniczać. Przekonują się też, że często domowe wyroby są znacznie lepsze i smaczniejsze niż ich odpowiedniki ze sklepów.

9. Rozszerzanie diety i poznawanie nowych smaków

Zaangażowanie dziecka w kuchni jest dla niego niebywałą okazją do poszerzania kulinarnych horyzontów. Gotowanie z dzieckiem to dobry sposób by zachęcić je do odkrywania nowych smaków, do próbowania nieznanych produktów i kosztowania. W końcu własnoręcznie wykonany posiłek, smakuje najlepiej. Doskonale wiedzą o tym rodzice niejadków. Często wspólne przygotowanie posiłku to jedyna szansa na kontakt z produktami, których w innej sytuacji ich dzieci nie chciałyby nawet dotknąć.

Wyprawka do szkoły

10. Gotowanie z dzieckiem to lekcja koncentracji

Kuchenne działania wymagają od dzieci dużej dawki uważności i skupienia. Aby przepis wyszedł poprawnie trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół by nie pomylić składników lub proporcji. Gotowanie to również dobra lekcja cierpliwości i nauka realizowania rozpoczętych zadań do końca. Ostatecznie, jeśli chcemy zjeść smaczne ciasto, musimy je najpierw upiec.