Odpowiednie miejsce do nauki i duża dawka ruchu po szkole, czyli jak dbać o zdrowe plecy ucznia?
Wejście w wiek szkolny wiąże się ze sporymi zmianami w dotychczasowym trybie funkcjonowania. Już pierwszoklasiści spędzają w szkolnych ławkach od 3 do 5 godzin dziennie. Nowy, bardziej siedzący tryb życia, częściej obciążone oraz pochylone nad książkami plecy, a także czas wzmożonego wzrostu ciała dziecka, zwiększają ryzyko wystąpienia wad postawy. Dużo jednak pozostaje w rękach rodziców. Właściwa dawka ruchu i ergonomiczne miejsce do odrabiania lekcji znacznie ograniczą zagrożenia dla kręgosłupa naszego dziecka. Dowiedź się co dokładnie zrobić by zadbać o zdrowe plecy ucznia.
Profilaktyka zdrowego kręgosłupa – o czym należy pamiętać?
Jedną z podstawowych kwestii, o których należy pamiętać jest dobór dobrego plecaka, sposób jego noszenia, a także umiejętność odpowiedniego spakowania, o czym pisaliśmy w artykule: Jak zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka? – Sprawdź, ile waży jego plecak. Równie istotne są odpowiednie miejsce do nauki i higiena pracy, a także regularna aktywność fizyczna I odpowiednia dawka snu, co omówimy dokładniej poniżej.
Zdrowe plecy ucznia – zorganizuj ergonomiczne stanowisko do nauki
Dobrze przygotowane miejsce do pracy i nauki w domu pozwoli zminimalizować negatywne skutki wielogodzinnego przesiadywania nad książkami czy przed ekranem komputera. Warto poświęcić chwilę czasu i dokonać przemyślanego zakupu. O czym powinniśmy pamiętać?
Jak dobrać biurko dla ucznia?
Teoretycznie przestrzeń do pisania czy czytania nie musi być wielka – wystarczy blat o szerokości ok 60-70 cm i głębokości 50-55 cm. Jednak biurko powinno pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria i przybory szkolne. Warto to uwzględnić zwłaszcza przy pracach plastycznych, które często powstają ze sporym rozmachem.
Idealnie, gdy wysokość biurka jest dopasowana do wzrostu dziecka. Przykładowo przy wzroście 120 cm, blat biurka powinien znajdować się na wysokości 60 cm. Świetnie sprawdzą się tu wszelkie systemy rosnące razem z dzieckiem, a także rozwiązania umożliwiające przy okazji nachylenie blatu pod odpowiednim kątem. Jednak najczęściej nie możemy pozwolić sobie na dopasowywanie biurka do wciąż rosnącego dziecka. Na szczęście sporo można nadrobić przy pomocy odpowiedniego, ergonomicznego krzesła.
Jak dobrać krzesło dla ucznia
Wybierając krzesło dla ucznia warto zdecydować się oczywiście na takie z regulacją wysokości i pochylenia oparcia. Dobrze, gdy krzesło dla ucznia ma wysokie, wyprofilowane oparcie, ponieważ wówczas kręgosłup jest podparty na całej swojej długości. Istotne są również podłokietniki, które zapewniają odciążenie dla barków. Oprócz typowych foteli biurowych, ciekawą opcją są także fotele gamingowe. Okazuje się, że to rozwiązanie sprawdzone nie tylko dla wielbicieli gier, ale uniwersalne rozwiązanie do biurka. Ich wyprofilowany kształt i specjalna poduszka w odcinku lędźwiowym zapewniają stabilne podparcie i prawidłową pozycję kręgosłupa.
Prawidłowa pozycja przy biurku – zasada trzech punktów podparcia
Trzeba również pamiętać o prawidłowej postawie w trakcie siedzenia. Tu sprawdza się zasada trzech punktów podparcia. Pośladki powinny być dociśnięte do krzesła, kolana ułożone na wysokości bioder, a stopy oparte na podłożu. Jeśli dziecko nie sięga stopami do podłogi to dobrze, jeśli krzesło na wbudowane także oparcie na nogi. Jeśli takiego nie ma wówczas warto dokupić podnóżek.
Obowiązkowe przerwy i zmiany pozycji
Nawet w przypadku prawidłowej postawy, wydłużająca się pozycja siedząca nie jest zbyt korzystna dla naszego kręgosłupa. Siedzenie po prostu nie jest naszą naturalną, fizjologiczną pozycją, dlatego wymaganie od dzieci długiego pozostawania w jednej pozie jest absurdalne. Wiercenie się na krześle, często odbierane przez dorosłych negatywnie, jest tak na prawdę naturalną potrzebą i sposobem na rozładowanie napięcia. Dlatego tak istotne są przerwy i umożliwianie dziecku zmian pozycji ciała. Długość i częstotliwość należy dostosować oczywiście do indywidualnych potrzeb dziecka – wszystko zależy od jego wieku i usposobienia. Czasem wystarczy krótka 5-minutowa pauza, chwila rozciągania lub swobodny ruch, czasem potrzebna będzie nieco dłuższa przerwa.
Aktywne siedzenie przy biurku
Godnym uwagi dodatkiem są duże piłki gimnastyczne, które można stosować jako zamiennik czy przerywnik dla tradycyjnego siedziska. Dobrze sprawdzą się też specjalne poduszki, czyli tzw. dyski/berety sensoryczne. Aktywne siedzenie na takich akcesoriach może okazać się świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które mają problem z koncentracją i usiedzeniem w jednym miejscu. Siedząc na takiej piłce czy dysku jesteśmy zmuszeni do nieustannej korekty ciała, co wpływa na wzmocnienie mięśni głębokich kręgosłupa oraz brzucha.
Zdrowe plecy ucznia – jak najwięcej ruchu po szkole!
Specjaliści alarmują, iż sprawność fizyczna dzieci w wieku szkolnym z roku na rok znacznie się pogarsza. A jak wiadomo zbyt mała dawka ruchu oprócz zdrowia fizycznego odbija się na także na samopoczuciu, funkcjach poznawczych, a także na wynikach w szkole.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje by dzieci i młodzież wykonywały ćwiczenia codziennie – minimum przez 60 minut. Powinny to być aktywności o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, głównie aerobowe, jak bieganie, chodzenie, skakanie. Dodatkowo zaleca się min. 3 razy w tygodniu ćwiczenia o dużej intensywności, wzmacniające mięśnie i kości. Dlatego rodzice powinni zachęcać dzieci do ruszania się. Dobrym rozwiązaniem będą oczywiście dodatkowe zajęcia sportowe, ale równie dobrze sprawdzą się wszelkie formy spędzania czasu, angażujące mięśnie, jak jazda rowerem, na rolkach, spacery, zabawy podwórkowe.
Niestety na wiele rzeczy nie mamy wpływu, jak liczba i waga szkolnych podręczników. Jednak są pewne kwestie, o które jako rodzice możemy zadbać by zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy rozwój. Błędy popełnione w tym wieku mogą mścić się przez całe życie – pamiętajmy o zdrowe plecy ucznia należy zadbać jak najwcześniej!