Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się?

Widzisz, jak Twoje dziecko dorasta i zastanawiasz się, czy to już odpowiedni moment na naukę samodzielnego ubierania się? Taka umiejętność z pewnością przyda się każdemu przedszkolakowi, który samodzielnie będzie mógł zdjąć kurtkę czy założyć sweterek, gdy zrobi mu się chłodniej. Naukę warto zacząć wcześniej i codziennie ćwiczyć ją w domu, pod czujnym okiem mamy. Jak nauczyć dziecko samodzielnie się ubierać? W tym tekście znajdziesz kilka praktycznych i sprawdzonych wskazówek.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się - Mała dziewczynka ubrana w piżamkę z misiem.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się – kiedy jest na to dobry moment?

Im wcześniej zaczniesz oswajać malucha z koniecznością samodzielnego zakładania spodni, sweterków czy skarpetek, tym lepiej. Naukę ubierania się, możesz zacząć już u rocznego dziecka. Choć początki z pewnością będą nieporadne, warto pamiętać, że „praktyka czyni mistrza”. Dorośli ubierają się już niemal automatycznie – dla dziecka natomiast, założenie zwykłej bluzki będzie nie lada wyzwaniem. Potrzeba bowiem precyzyjnych i przemyślanych ruchów, by osiągnąć sukces.

Wskazówka

Zdejmowanie ubrań jest dużo łatwiejsze niż ich zakładanie – warto więc w pierwszej kolejności opanować tę umiejętność, a dopiero później przejść do zakładania bluzek, spodni, sweterków i innych części dziecięcej garderoby.

Najlepiej zacząć od nauki poprzez zabawę i rozmowę. Dzięki temu dziecko będzie dobrze kojarzyło ubieranie się i chętniej zrobi to później samodzielnie. W trakcie ubierania się, mów, kiedy ma podnieść rączki, kiedy je opuścić itd. Mów także, co w danej chwili robisz: „zakładamy sweterek”, „zdejmujemy skarpetki”. Wzbudź w dziecku poczucie sprawczości – niech wie, że dzięki współpracy, cały proces ubierania się przebiega sprawniej i szybciej.

Mały chłopiec ubrany w biały polarowy kubraczek.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się – Stopniuj poziomy trudności

Aby nauka samodzielności przebiegała w jak najbardziej przyjaznych warunkach, pamiętaj o tym, by wprowadzić różne poziomy trudności. Najlepiej zacząć od prostych elementów dziecięcej garderoby – skarpetek, czapeczki – a dopiero później stopniowo zwiększać poziom ich skomplikowania.

Wskazówka

Nauka samodzielnego ubierania się będzie przebiegać szybciej, jeśli dziecko będzie powtarzać to, co w pierwszej kolejności sama zrobisz. Pokaż jak zakładasz skarpetki, jak zapinasz zamek błyskawiczny w jeansach czy jak rozróżniasz przód i tył swoich T-shirtów.

Staraj się sięgać po ubranka, które są przyjazne maluchom – są atrakcyjne wizualnie, przyciągają wzrok zabawnymi grafikami itd. Poza tym, na początku nauki, wybieraj ubranka, które nie mają choćby trudnych do zapięcia guziczków. Na początek dobrze sprawdzą się proste i elastyczne bluzeczki w ciekawych kolorach, legginsy i spodenki na gumce czy buty zapinane na rzepy. Podczas nauki samodzielnego ubierania się, świetnym rozwiązaniem są także ubranka posiadające zatrzaski, duże guziki i suwaki. Rajstopki, sukienki zapinane na plecach oraz wiązane buty zostawcie na sam koniec – mogą sprawić dziecku najwięcej trudności.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się - Dwaj mali chłopcy ubrani w takie same pomarańczowe koszulki.

Samodzielne dziecko – szczęśliwe dziecko

Uczenie dziecka samodzielności jest bardzo ważne dla jego poczucia wartości i pewności siebie. Ta ważna umiejętność przydaje się choćby w przedszkolu – maluch, który opanuje umiejętność samodzielnego ubierania się będzie mógł bez problemu zmienić T-shirt czy założyć ciepły sweter, kiedy będzie czuł taką potrzebę. Bez pomocy rodziców czy przedszkolanki.

Dziecko, które wie, że do niektórych codziennych czynności nie potrzebuje już pomocy rodziców, jest pewniejsze siebie. Opanowana umiejętność samodzielnego ubierania się daje mu także świadomość, że ma moc sprawczą i wpływ na siebie i innych – pokazuje wszystkim, że świetnie sobie radzi i jest samowystarczalne – choćby w tej jednej, codziennej czynności.