Jak pomóc dziecku utrzymać relacje z rówieśnikami przy dłuższym pobycie poza szkołą?

kw. 10, 2020 | Bez kategorii, Dziecko, Edukacja, Psychologia, Rodzina, Slajder, Wychowanie | 0 komentarzy

Dłuższy pobyt dziecka poza szkołą – z powodu choroby czy tak, jak teraz – globalnej pandemii koronawirusa, z pewnością jest dla niego szczególnie trudnym czasem. O ile w dobie cyfryzacji i Internetu uczniowie mogą korzystać z edukacji online, o tyle w wyjątkowo stresującym czasie nic nie zastąpi prawdziwych relacji z rówieśnikami. Jak pomóc dziecku utrzymać kontakt z kolegami i koleżankami? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak pomóc dziecku w nowej sytuacji: przede wszystkim rozmawiaj

Obecna sytuacja w kraju i na świecie niewątpliwie zaskoczyła wszystkich. Pozamykane placówki oświaty, punkty handlowo-usługowe i rozrywkowe, a także zakaz korzystania z publicznych placów zabaw czy innych obiektów rozrywkowych przyczyniły się do tego, że pandemia koronawirusa skutecznie uziemiła Polaków w swoich domach.

W tym czasie szczególnie warto pamiętać, że najważniejsza jest szczera rozmowa z dzieckiem. Bez względu na to czy ma 5 czy 10 lat, Twoja pociecha jest świetnym obserwatorem i słuchaczem. Widzi co dzieje się w domu, odczuwa zmiany, zdaje sobie sprawę z nowej, dziwnej dla niego sytuacji. Warto więc porozmawiać z nim o tym, dlaczego nie może wyjść na podwórko, pójść do kina czy zaprosić kolegów do domu, by się z nimi pobawić. Cierpliwie odpowiadaj na pytania dziecka, podziel się ważnymi informacjami (dostosowując komunikat do jego wieku), ale przede wszystkim zapewnij je, że jest bezpieczne.

To ważne

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zdenerwowania u malucha, ogranicz mu możliwość oglądania wiadomości, które mógłby opacznie zrozumieć.

Jak pomóc dziecku w kontaktach z rówieśnikami: rozmowy przez telefon

Twoje dziecko nie ma jeszcze swojego telefonu? To nie problem. W czasie, kiedy utrzymanie dobrych relacji z rówieśnikami jest bardzo trudne, możesz pozwolić dziecku skorzystać ze swojego smartfona. W ten sposób będzie mogło skontaktować się ze swoimi przyjaciółmi, by z nimi porozmawiać i pośmiać się. To zadziała na niego odprężająco i pozwoli mu się odstresować. Co więcej, po powrocie do szkoły, z pewnością będzie mu łatwiej, tym bardziej, że dziecko będzie dobrze wiedziało, co słychać u jego kolegów i koleżanek z klasy.

Jak pomóc dziecku w kontaktach z rówieśnikami: wideorozmowy

Messenger i Skype – to tylko przykładowe komunikatory internetowe, które rewelacyjnie sprawdzają się do prowadzenia wideorozmów. Jeśli Twój maluch jest jeszcze za mały, by mieć własne konto na tego typu komunikatorach, możesz użyczyć mu swoje konto lub założyć tymczasowe konto, z którego będzie mógł korzystać w trakcie choroby czy ogólnokrajowej akcji #zostańwdomu. W ten sposób nie tylko porozmawia z kolegami, ale będzie mógł także się z nimi zobaczyć. To z pewnością chociaż w pewnym stopniu będzie namiastką normalnych kontaktów i pozwoli mu nadrobić relacje z rówieśnikami.

Relacje z rówieśnikami: gry słowne

Czas tradycyjnych rozmów telefonicznych i wideorozmów przez różnego rodzaju komunikatory, można przeznaczyć na kreatywne gry słowne. W tym przypadku świetnie sprawdzą się dobrze znane Wam zabawy, które dotychczas wykorzystywaliście np. w trakcie dłuższych podróży samochodem.

  • Słowa na literę…

W trosce o dobre relacje z rówieśnikami, można np. zagrać w grę, polegającą na wymyślaniu jak największej liczby słów zaczynających się na konkretną literę. Wygrywa osoba, która w określonym czasie (np. 30 sekund) wymyśli więcej słów zaczynających się na wybraną literę.

 

  • Wąż słowny

Świetną zabawą, która dobrze sprawdzi się podczas rozgrywki przez telefon czy komunikator, jest „wąż słowny”. W tym celu dzieci na zmianę podają słowa zaczynające się na ostatnią literę poprzedniego słowa. Taka rozgrywka wspomaga kreatywne myślenie i może być świetnym sposobem na zabicie nudy.

 

  • Zgadnij kto to?

Kolejna zabawa „Zgadnij co to?”, polega na pobudzaniu dziecięcej wyobraźni. To pewnego rodzaju namiastka dobrze znanych kalamburów, która przeprowadzona podczas wideorozmowy opiera się na przedstawianiu zagadek słownych. Przykładowo: „je trawę i ma łaty” (krowa), „jest kolorowy, czasem gładki, a czasem ma wzorki i każdego dnia noszę inny” (T-shirt) czy „może mieć różne kolory i zawsze masz ją w piórniku” (kredka). Wygrywa osoba, która w krótszym czasie rozwikła więcej zagadek. 🙂

 

  • Skojarzenia

Do utrzymania relacji z rówieśnikami z klasy czy podwórka, znakomicie sprawdzi się jeszcze inna zabawa: „Skojarzenia”. To idealny pomysł dla dzieci w każdym wieku. W tym przypadku chodzi o to, żeby stworzyć łańcuch skojarzeń. Zadaniem dzieci jest, by wymieniać wyrazy, które kojarzą się z ostatnim wypowiedzianym słowem. Przykład: woda – z wodą kojarzy się ryba. Z rybą może kojarzyć się syrena. Z syreną – książę itd. Pomysłów jest wiele, a największą zaletą tego typu zabaw jest to, że z powodzeniem można bawić się w ten sposób nawet na odległość. 🙂

I w końcu…

Pamiętaj, że tak jak Ty, potrzebujesz od czasu do czasu porozmawiać z przyjaciółmi, tak i Twoje dziecko potrzebuje utrzymać relacje z rówieśnikami. Bez względu więc na to, co dzieje się na świecie, czy panuje pandemia koronawirusa, czy maluch walczy z przeziębieniem, warto zapewnić mu możliwość swobodnych kontaktów z kolegami i koleżankami. Nowe technologie temu sprzyjają – to najlepszy moment, by z nich skorzystać.