Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak ruch i aktywność fizyczna dzieci wpływa na ich zdrowie i psychikę?

Regularna aktywność fizyczna dzieci to podstawa prawidłowego i harmonijnego rozwoju na wielu jego płaszczyznach. Ruch pomaga nie tylko zachować dobrą kondycję i zbudować sprawność, ale jednocześnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, a także wspiera ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne dzieci.

Aktywność fizyczna dzieci – najważniejsze korzyści

  • Aktywność fizyczna utrzymuje sprawność ciała i zdrowie, może poprawić stan emocjonalny, poprzez zmniejszenie objawów depresji, lęku, bólu czy samotności.
  • Regularny wysiłek fizyczny, może również poprawiać koncentrację, wyniki w szkole, jakość snu oraz poziom energii.
  • Dzieci korzystające z regularnej aktywności fizycznej cieszą się lepszymi relacjami z rówieśnikami i rozwijają się społecznie.
Wyprawka do szkoły

Korzyści dla zdrowia fizycznego

Regularna aktywność fizyczna pomaga rozwijać podstawowe zdolności motoryczne dziecka, takie jak gibkość, szybkość, siłę, wytrzymałość, koordynację ruchową i równowagę. Dodatkowo systematyczny wysiłek fizyczny wpływa na zdrowy rozwój kości, mięśni, serca, płuc i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Każdy rodzaj aktywności fizycznej może dawać dobre rezultaty, ale dzieci powinny korzystać z urozmaiconych form ruchu. Najlepiej, jeśli w przeciągu tygodnia będą podejmowały wysiłki od umiarkowanych do intensywnych (takie które wyraźnie podnoszą szybkość oddechu i powoduje, że się pocimy), dzięki czemu można osiągnąć jeszcze lepsze korzyści zdrowotne. Aktywny tryb życia całej rodziny i wpajanie zdrowego nawyku regularnej aktywności fizycznej od najmłodszych lat to jedna z podstawowych zasad profilaktyki otyłości wśród dzieci. Więcej wskazówek ten temat znajdziecie w artykule Jak zapobiegać otyłości u dzieci – rola rodziców. 

Wyprawka do szkoły

Wpływ aktywności fizycznej dzieci na funkcjonowanie mózgu

Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu i wspieraniu podstawowych funkcji umysłowych. Regularne ćwiczenia prowadzą do poprawy zdolności motorycznych (takich jak koordynacja ręka-oko), sprawniejszego myślenia, kształtują uważność i ulepszają procesy zapamiętywania. Dlatego dzieci, które ruszają się systematycznie mogą liczyć na lepsze wyniki w szkole. Nawet zwykła zabawa na zewnątrz z przyjaciółmi sprawia, że najmłodsi lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem zadań i testów.

Ruch a zdrowie psychiczne dzieci

Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego dzieci. Substancje chemiczne odpowiedzialne za „dobrego samopoczucie” w mózgu, znane jako endorfiny, są uwalniane właśnie podczas wysiłku fizycznego. Wpływają pozytywnie na nasz nastrój, poziom energii, a także jakość snu.

Wyprawka do szkoły

Zaburzenia lękowe

Dzieci, które miewają stany lękowe, zwykle skupiają się na rzeczach, które ten lęk wywołują, co z kolei sprawia, że ​​doświadczają uczucia niepokoju i tworzy się tzw. „błędne koło”. Aktywność fizyczna zwiększa szansę na przerwanie tego błędnego cyklu. Dziecko musi wówczas przenieść swoją uwagę na czynności ruchowe, które wykonuje. Dzięki temu rozwija też swoje nowe umiejętności i zdobywa doświadczenie, które daje poczucie spełnienia i satysfakcji.

Wyprawka do szkoły

Lepsze relacje

Jeśli dziecko czuje się samotne i nie może nawiązać przyjaźni, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się grupowe zajęcia sportowe. Wspólne gry i zabawy ruchowe sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i dają poczucie przynależności. Z biegiem czasu dzielenie się doświadczeniami z innymi, rozwijanie relacji i praca nad wspólnymi celami może pomóc dziecku skupić się i poprawić pewność siebie.

Ekspert Fabryki Wyobraźni Endo.pl

Dr n. med. Tomasz Chomiuk

Dr n. med. Tomasz Chomiuk

fizjoterapeuta

Ekspert w zakresie fizjoterapii oraz regeneracji, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szkoleniowiec zajmujący się odnową biologiczną, współwłaściciel Mobilemed, autor podkastu „Recepta na ruch”.