jak ubrać dziecko na dwór

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

Nie tak łatwo stwierdzić, czy dziecku jest za ciepło, czy za zimno – szczególnie w przypadku najmłodszych pociech, które jeszcze nie mówią. Ubieranie dziecka odpowiednio do temperatury jest ważne, bo pozwala uniknąć przegrzania organizmu lub odwrotnie – wyziębienia. Poniżej, przedstawiamy 5 zasad jak ubrać dziecko na dwór w zależności od temperatury i warunków pogodowych.

jak ubrać dziecko na dwór - Mała dziewczynka trzymająca się za głowę, stojąca wśród liści w parku

Ubieranie dzieci – cenne porady

Jak ubrać dziecko, by dostosować jego strój do temperatury panującej na zewnątrz? Zebraliśmy dla was 5 rad, które mogą okazać się przydatne podczas wyboru stroju.

Określenie temperatury ciała dziecka bez termometru

O tym, czy należy założyć kolejną warstwę ubrań, czy wręcz przeciwnie, z czegoś zrezygnować, najprościej dowiedzieć się, sprawdzając temperaturę ciała malca. Jak to zrobić bez użycia termometru? Dotykając karku i pleców dziecka. Skóra powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest chłodna, należy założyć maluchowi dodatkowe ubrania, jeśli spocona – warto z jednej warstwy zrezygnować.

Jak ubrać dziecko na dwór – Na cebulkę!

Wychodząc na dwór, szczególnie w chłodny dzień, dziecko najlepiej jest ubrać „na cebulkę”. Zdecydowanie lepiej zdjąć jedną warstwę, gdy zajdzie taka potrzeba niż doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji – przeziębienia.

Mała dziewczynka na dworze ubrana w różową kurtkę, naciągająca czapkę na uszy

Dobór ubrań do pory roku

Ubierając dziecko latem, należy zakładać mu tę samą ilość warstw co sobie. Jednak w sezonie zimowym dobrze jest ubierać je nieco cieplej niż siebie. Dobrą zasadą jest „tyle co dorosły plus jeden”, czyli tyle samo warstw, co osoba dorosła plus jedna dodatkowa. Może być to kolejna koszulka z krótkim lub długim rękawem, bluza lub w przypadku dzieci jeżdżących w wózkach kocyk.

Jak ubrać dziecko na dwór jeśli jest aktywnym maluchem

Im dziecko jest aktywniejsze na zewnątrz, tym lżejsze powinno mieć ubranie. Maluch, który leży w wózku podczas spaceru, powinien być ubrany znacznie cieplej niż mama, która wyszła z nim na spacer. Wszystko dlatego, że dziecku, które się nie porusza będzie znacznie chłodniej niż rodzicielce. Z kolei dziecko, które biega z rówieśnikami po placu zabaw, powinno być ubrane zdecydowanie lżej, żeby się nie spociło.

jak ubrać dziecko na dwór - Mała dziewczynka w różowej bluzie na placu zabaw

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury? O tym warto pamiętać

W ubieraniu dzieci ogromne znaczenie ma dobór odpowiednich ubranek. Najlepiej wybierać te z naturalnych materiałów, które będą przewiewne. W naszych kolekcjach można znaleźć wysokiej jakości ubranka dla dziewczynek oraz ubranka dla chłopców. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza, przez co dzieci dużo szybciej mogą się w nich pocić.

Ostatecznie, w kwestii ubierania dzieci najlepiej postawić na warstwy, do których można – adekwatnie do panującej na zewnątrz temperatury – dołożyć lub zdjąć kolejną. Nadrzędną zasadą jest, by nie dopuścić do wychłodzenia lub przegrzania organizmu. Oprócz odpowiedniej garderoby, przyda się również spora dawka rodzicielskiego zdrowego rozsądku i uważne obserwowanie swojego dziecka.

jak ubrać dziecko na dwór - Dziewczynka w jasnej czapce