Jak urządzić pokój ucznia?
Zaprojektowanie pokoju dziecka to nie bułka z masłem. Pomieszczenie musi połączyć w sobie trzy funkje: miejsca do zabawy, nauki i wypoczynku. Sprawdź jak urządzić pokój, który wspiera ucznia w nauce i inspiruje do poszerzania horyzontów.
Jak wybrać biurko dla dziecka
Centrum nauki w pokoju dziecka to oczywiście biurko. Jeśli Twój maluch dopiero zaczął przygodę ze szkołą dobrym pomysłem będzie wybranie biurka, które rośnie wraz z dzieckiem, dzięki temu nie będziecie musieli zmieniać mebla po zaledwie kilku klasach.
fot. Zdjęcie producenta Konsimo
Blat powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy. Małe dzieci nie korzystają zazwyczaj z wielu podręczników na raz, ale już prace plastyczne na wielkich arkuszach mogą wymagać większej przestrzeni.
Szuflady, dodatkowa nadstawka lub półeczka nad biurkiem zapewnią dodatkowe miejsce na akcesoria piśmiennicze. Unikaj mocno zabudowanych biurek pod blatem. Niewielka przestrzeń na nogi, będzie bardzo niewygodna, zwłaszcza dla ruchliwego dziecka.
Podpowiedź:
Jeśli Twoje dziecko ma problemy z koncentracją, spróbujcie odrabiania lekcji poza pokojem dziecka. Pusty stół w kuchni czy salonie może sprawdzić się lepiej. Dziecko nie będzie rozpraszane przez otaczające je zabawki. W tym wypadku musimy również zadbać o spokojną atmosferą i wyłączyć wszystkie rozpraszacze, np. telewizor.
fot. Zdjęcie producenta – ekran oddzielający Ikea
Wspólny stół zamiast kilku biurek sprawdzi się również w przypadku wielu dzieci, które dzielą jeden pokój. Przydatne akcesoria takie jak ekran oddzielający na biurko znajdziesz w popularnych sklepach, np. Ikea.
Jak zorganizować przestrzeń w pokoju dziecka
Zaplanujcie miejsce na wszystkie szkolne rzeczy w pobliżu biurka, np. jedną półkę w regale lub szufladę. Nie mieszajcie ich z innymi przedmiotami dziecka nawet jeśli na półce nadal będzie miejsce. Dzięki temu nadacie nie tylko należytą rangę szkolnym pomocom, ale i uniknięcie bałaganu i gorączkowego szukania zaginionych zeszytów czy książek.
fot. Zdjęcie producenta, tablica wielofunkcyjna – IKEA SKÅDIS
Artykuły szkolne i plastyczne, możecie włożyć do szuflad biurka lub w specjalne pojemniki na kredki i ołówki. Jeśli macie wyjątkowo dużo pomocy plastycznych możecie przechowywać je na niewielkim regale z kółkami. Jest to wygodne i estetyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli dziecko pracuje w różnych miejscach. Po lekcjach wózek można schować w szafie lub pod biurkiem.
fot. Zdjęcie producenta, wózek na akcesoria – IKEA RÅSKOG
Takie wyeksponowanie materiałów kreatywnych sprawi, że dziecko chętniej po nie sięgnie niż gdyby miało przeszukiwać szafki w poszukiwaniu papieru i farb.
Wygodne krzesło dla dziecka
Krzesło to kolejny niezbędny element wyposażenia podczas pracy ucznia. Najważniejszą cechą dobrego krzesła jest wsparcie dziecka w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas długiego czasu nauki. Ciekawym rozwiązaniem są krzesła gamingowe zaprojektowane specjalnie do tego typu zadań. Łączą one wiele sprzyjających dziecku funkcjonalności. Dają dobre podparcie dla głowy, pleców i rąk a specjalna poduszka lędźwiowa i wyprofilowany kształt oparcia dbają, aby kręgosłup był zawsze w prawidłowej pozycji.
fot. Zdjęcie producenta – fotele gamingowe Hells
Takie krzesło jest nie tylko zdrowe, ale i modne wśród szkolnych dzieci. Dziecko może wybrać krzesło spośród różnych wzorów, najlepiej pasujące do jego pokoju lub pasji.
Wygodne miejsce do czytania
Czytanie to podstawa każdego wykształconego człowieka. Warto zachęcać dzieci do czytania już od najmłodszych lat. Aby maluch chętnie sięgał po lekturę musimy zapewnić mu wygodne miejsce do czytania oraz umieścić książki w dostępnym miejscu, do którego bez problemu dosięgnie.
fot. Zdjęcie producenta – Hingi
Młodsze dzieci zainteresują się kolorowymi książeczkami jeśli ułożymy je na specjalnych regałach na książki, które eksponują okładki.
Nauka to nie tylko podręczniki szkolne. Wybieraj książki, które w niebanalny sposób zachęcają do poszerzania horyzontów. Ciekawe pozycje rozbudzą wyobraźnię dziecka i zachęcą do zgłębiania tematu.
Jeśli macie dość miejsca w pokoju zaaranżujcie kącik czytelniczy. Wygodny fotel z poduchami i dobrym oświetleniem pod ręką będzie idealny, ale łóżko lub puchaty dywan też świetnie się sprawdzą. Nie przesadzajcie z liczbą książek. Wielka biblioteczka, może być zbyt przytłaczająca dla dziecka, niewielka półeczka z kilkoma ulubionymi pozycjami na widoku, szybciej skłoni malca do sięgnięcia po nie.
Pamiętaj, że rola rodzica w rozbudzeniu miłości do książek jest bardzo ważna. Wspólne czytanie będzie dla dziecka inspiracją do samodzielnego zatopienia się w lekturze.