Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak ważna jest aktywność fizyczna dziecka i jak ją wspierać?

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu dziecka i jak duży wpływ ma na jakość naszego życia. Dzięki sportowi jesteśmy zdrowi fizycznie i mentalnie oraz uczymy się wielu przydatnych umiejętności społecznych i życiowych.

Jako rodzice pragniemy, aby nasze dzieci miały kontakt ze sportem już od najmłodszych lat. Jak sprawić, aby dziecko pokochało ćwiczenia i treningi a miłość do sportu stała się zdrowym nawykiem przez resztę życia.

W tym artykule dowiesz się:

  • jakie korzyści płyną z uprawiania sportu,
  • jak wybrać najlepszy sport dla swojego dziecka,
  • w jaki sposób dobrać dyscyplinę sportową do wieku dziecka,
  • jak zachęcić dziecko do sportu.

Nikt mi nie zabrania codziennego trenowania

Jakie korzyści płyną z uprawiania sportu

Zdrowy tryb życia

Pierwsza korzyść, która przychodzi nam do głowy, gdy mówimy o sporcie to oczywiście zdrowie. Doskonale wiemy, że sport obok zdrowej diety pozwala utrzymać doskonałą kondycję fizyczną, która przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia wielu chorób i otyłości. Osoby uprawiające sport mają więcej energii, co wpływa na ich codzienne życie oraz wyniki w nauce i pracy, dłużej też mogą cieszyć się młodością i sprawnością. Dobre nawyki ukształtowane w dzieciństwie są więc niezbędne do szczęśliwego i zdrowego życia.

Umiejętność społeczne

Podczas treningu czy zawodów umiejętności społeczne dziecka niejednokrotnie zostaną wystawione na próbę. Dziecko będzie stawało w sytuacji konfliktowej, w której będzie musiało nauczyć się bronić swoich racji lub pogodzić się z przegraną. Młody sportowiec nauczy się przestrzegania zasad, odpowiedzialności, a także szacunku do swoich kolegów, przeciwników, trenerów.

Rozwój pozytywnych cech osobowości

Trenując z myślą o osiągnięciu coraz lepszych wyników młody człowiek rozwinie w sobie szereg pozytywnych cech charakteru takich jak: determinacja, skupienie na celu, cierpliwość, wytrwałość czy pewność siebie.

Gra według zasad Fair Play

Nauka zasad fair play pomoże ukształtować kręgosłup moralny Twojego dziecka. Maluch nauczy się uczciwości oraz sprawiedliwego traktowania kolegów bez względu na swoje korzyści. Będzie to po prostu fantastycznie spędzony czas na zabawie.

Nauka współpracy

Przynależność do zespołu pozwoli dziecku zobaczyć, że aby osiągnąć wyniki musi współpracować z resztą drużyny i podążać za trenerem. Praca w grupie pozwala na odnalezienie swoich mocnych stron. Dzieci, które niekoniecznie mają umiejętności przywódcze odkryją, że każda rola w zespole jest istotna do osiągnięcia wspólnego sukcesu dzięki czemu zyskają pewność siebie i zbudują poczucie własnej wartości.

Lepsze wyniki w nauce

Wiele badań wykazało, że dzieci które uprawiają sport mają również lepsze wyniki w nauce. Dzieci uprawiające sport, wiedzą, że aby osiągnąć wyniki muszą trenować regularnie. Ta sama wytrwałość i determinacja w naturalny sposób przekłada się na naukę w szkole.

Dobra zabawa

Nie zapominajmy, że sport zwłaszcza w młodym wieku powinien być przede wszystkim dobrą zabawą. Aktywność fizyczna dziecka, zwłaszcza na powietrzu pozwala na nawiązanie nowych przyjaźni, redukcję stresu i po prostu fantastycznie spędzony czas na zabawie.

Aktywność fizyczna dziecka – Jak wybrać najlepszy sport?

Wybierając sport dla swojego dziecka kieruj się przede wszystkim preferencjami dziecka. Nawet jeśli Twoja księżniczka wygląda bajecznie w tiulowym stroju baletnicy być może jej energiczna osobowość i towarzyskość lepiej sprawdzą się na boisku do piłki nożnej.

W drużynie czy solo

Obserwuj dziecko na podwórku. Czy częściej wybiera zabawy z innymi dziećmi czy woli samotnie sprawdzać swoją siłę i wytrzymałość na drabinkach. Jeśli Twoje dziecko jest towarzyskie a przy tym potrafi współpracować z rówieśnikami łatwiej odnajdzie się w sportach zespołowych. Z kolei dla introwertycznych dzieci trening w dużej grupie lub w bardzo kontaktowych sportach może okazać się zbyt dużą presją i zniechęcić do sportu w ogóle. Nieśmiałe dzieci mogą czuć się lepiej w mniejszym gronie, stojąc na przeciwko jednego przeciwnika jak np. w tenisie lub trenując w pojedynkę np. gimnastykę sportową czy bieganie.

Odpowiedni sport do wieku

Maluchy do 6 roku życia

Do szóstego roku życia skup się na zajęciach sportowych, które rozwijają ogólne umiejętności takie jak: koordynacja, równowaga, zwinność czy szybkość. Aby dziecko zakochało się w sporcie na całe życie powinno kojarzyć go z dobrą zabawą. Nie wymagaj od maluszka precyzji w ruchach czy rozumienia skomplikowanych zasad. Te umiejętności dopiero się kształtują. W tym okresie to właśnie Twoja cierpliwość i wyrozumiałość może mieć kluczowy wpływ na to czy dziecko polubi sport na stałę.

Jeśli małe dziecko przejawia już zainteresowanie konkretną dyscypliną sportową to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby jej spróbowało. Nie zdziw się jednak jeśli mała balerina chodząca na co dzień w tiulach po jednych zajęciach zniechęci się do baletu. Dzieci w tym wieku mogą charakteryzować się słomianym zapałem gdyż nie znają jeszcze dobrze swoich atutów i preferencji.

Dzieci w wieku 6-10 lat

Dziecko w tym wieku ma już wystarczające umiejętności motoryczne, aby z sukcesem zacząć uprawiać sport, a zdolności intelektualne bez problemu pozwolą mu zrozumieć zasady danej dyscypliny sportowej.

Bardziej wrażliwe dzieci mogą jednak odczuwać dyskomfort w sferze emocjonalnej. Uczestnictwo w zorganizowanych treningach, gdzie będą narażone na konkurowanie i porównanie ze swoimi rówieśnikami może okazać się dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Jeśli Twoje dziecko źle znosi taką atmosferę odłóż zajęcia sportowe na kilka miesięcy lub nawet na kilka lat. W wieku 8-10 lat dziecko będzie miało odpowiednie umiejętności społeczne aby dać sobie radę z presją. Lepiej poczekać niż narażać je na frustrację i rozczarowanie które mogą zniechęcić je do sportu na dobre.

W wieku szkolnym duży wpływ na preferencje dziecka będą miały zainteresowania ich kolegów. W tym wieku przyjaźń i poczucie przynależności do grupy jest bardzo ważne. Dziecko może zacząć interesować się takimi dyscyplinami jak np. piłka nożna. Kibicowanie ulubionej drużynie czy sportowcowi również wpłynie na wybór ulubionego sportu. Daj dziecku możliwość wypróbowania wielu dyscyplin sportowych, aby mogło odnaleźć tę, która najbardziej pasuje do jego temperamentu.

Aktywność fizyczna dziecka w wieku 10 – 12 lat

Starsze dziecko może mieć już sprecyzowane preferencje i doskonale wiedzieć jaki sport chce uprawiać regularnie. Zdaj się na jego intuicję i zainteresowania. Dla niektórych dzieci będzie to również okres pożegnania się ze sportem. Nie ma w tym nic złego. Twoje dziecko może potrzebować więcej czasu na rozwój innych pasji, naukę lub po prostu spotkania z rówieśnikami. W takim przypadku pozostaje Ci przekonać dziecko, że nawet jeśli nie chce uprawiać sportu regularnie, nadal potrzebuje go w swoim życiu. Pomóż mu wybrać aktywność, która będzie mniej zobowiązująca i będzie sprawiać mu frajdę.

Przeczytaj także: Czym kierować się przy wyborze zajęć dodatkowych? – poradnik rodzica

Jak zachęcić dziecko do sportu

Świeć przykładem

Regularna aktywność fizyczna naszego dziecka jest bardzo ważna. Najlepszą zachętą jaką możemy dać dziecku do uprawiania sportu jest własny przykład. Nawet kilkuletni maluszek stanie się zagorzałym fanem ćwiczeń jeśli będzie widział jak regularnie wykonuje je mama lub tata. Staraj się aby sport był stałym elementem życia waszej rodziny. Kilkuminutowe poranne ćwiczenia, aktywne wakacje czy wspólna gra w piłkę będzie dla dziecka najlepszą motywacją. Jeśli nie dasz dobrego przykładu swojemu maluchowi, ciężko będzie mu uwierzyć, że sport to fajna zabawa.

Zachęcając nie zniechęcaj

Nie każda zaproponowana Twojemu dziecku aktywność fizyczna spotka się z jego zachwytem. Bardzo ważne, aby zwłaszcza u małych dzieci nie forsować zajęć sportowych i nie zniechęcić dziecka do sportu na dobre. Obserwuj jaka aktywność przychodzi dziecku z większą łatwością i z czego czerpie najwięcej radości.

Uczestnictwo ważniejsze od wygranej

Zwracaj większą uwagę na pozytywne aspekty sportu takie jak zabawa czy zdrowie. Zamiast pytania “Ile goli strzeliła/eś?” spytaj “Czy dobrze się bawiła/eś?”. Nie krytykuj porażek dziecka lecz skup się na staraniach. Jeśli pochwalisz dobrą grę przegranej drużyny dziecko zobaczy, że to nie wynik jest najważniejszy, ale włożony w grę wysiłek. Nie bój się, że dziecko nie będzie miało przez takie podejście ambicji. Jeśli zacznie o sporcie myśleć na poważnie, samo postara się o coraz lepsze wyniki. Jeśli jednak sport pozostanie dla niego zabawą i hobby, pozytywne doświadczenie zaowocuje i sport na pewno będzie stałym elementem jego życia.Takie domowe “korepetycje” na pewno i nam wyjdą na zdrowie.

Pozwól na testowanie wielu aktywności

Odnalezienie ulubionej dyscypliny może być trudnym i długotrwałym procesem. Pozwól dziecku na próby i błędy. Chodźcie na dni otwarte do klubów sportowych, podczas których można spróbować wielu zajęć. Wiele klubów oferuje również darmowe zajęcia próbne.

Traktuj treningi poważnie

Jeśli wraz ze swoim dzieckiem podjęliście decyzję o uczestnictwie w zajęciach sportowych miej świadomość, że również Ciebie będą one kosztowały niemało wysiłku i zdolności organizacyjnych. Transport dziecka nie będzie aż tak dużym wyzwaniem jeśli znajdziesz zajęcia w lokalnych klubach sportowych. Staraj się, aby malec nie spóźniał się na treningi i był do nich przygotowany. Nie opuszczajcie treningów z błahych powodów. Dziecku może być bardzo trudno nadrobić stracone zajęcia i wyrobić w sobie wytrwałość.

Kibicuj i uczestnicz w sportowej “karierze”

Dla najmłodszych dzieci rodzic jest całym ich światem. Bierz aktywny udział w aktywnościach i zabawie. Kibicuj na treningach i zawodach. Chodźcie razem na mecze ulubionej drużyny. Jako pierwszy trener swojego malca masz wpływ na jego odbiór sportu a wspólne pokonywanie kolejnych “sportowych” kroków milowych zacieśni waszą więź i stworzy piękne wspomnienia na całe życie.

Aktywność fizyczna dziecka – Projektuj pozytywne doświadczenia

Częste porażki w sporcie mogą odbić się negatywnie na poczuciu własnej wartości. Zaaranżuj sytuacje podczas których dziecko będzie miało możliwość wygrania i podbudowania swojej pewności siebie. Maluszkom oczywiście możemy dać wygrać. Starszym dzieciom możemy zaproponować uproszczony wariant gry lub poćwiczyć z nimi elementy, z którymi mają problem. Takie domowe “korepetycje” na pewno i nam wyjdą na zdrowie.

Kiedy Twoje dziecko za nic w świecie nie chce uprawiać sportu

Twoje dziecko może mieć typ osobowości, który nie współgra z regularnym uczęszczaniem na treningi lub może mieć zupełnie inne zainteresowania. W tym przypadku postaw na rodzinne aktywności takie jak dłuższe spacery lub wycieczki rowerowe. Jeśli masz wyjątkowo niechętnego do wysiłku malca zorganizuj sport w formie zabawy. Dobrym pomysłem będzie wizyta na basenie gdzie dużą część czasu możecie spędzić zjeżdżając ze zjeżdżalni lub zabawa w parku trampolin gdzie dziecku nigdy nie przyjdzie do głowy, że właśnie uprawia sport.