Jak wybrać buciki dla przedszkolaka – rodzaje i najważniejsze cechy butów dla małego dziecka

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak dobrać rozmiar buta do stopy dziecka

Rozmiar stopy dziecka to nie lada zagadka. Źle dobrane buciki mogą nie tylko powodować bóle i problemy np. z wrastającymi paznokciami, ale być też powodem późniejszych deformacji i innych nieprawidłowości w obrębie stopy. W artykule podpowiadamy jak wybrać dobre buty dla dziecka

Aby odpowiedzieć na pytanie – jak wybrać dobre buty dla dziecka, musimy zacząć od rozmiaru stopy malucha. Ustalenie odpowiedniego rozmiaru bucików wraz z dzieckiem jest bardzo trudne. Dzieci przede wszystkim są tym mało zainteresowanie w momencie zakupów, ale też często same nie potrafią ocenić czy but ma odpowiedni rozmiar.

Na pomoc przychodzi kilka sprawdzonych metod mierzenia obuwia:

Zasada jednego palca

Zakładamy dziecku bucik na stopę i prosimy o maksymalne przesunięcie stopy do przodu. Buciki mają odpowiedni rozmiar jeśli możemy wsadzić palec między piętę dziecka o tylną krawędź buta.

Mierzymy linijką

Odrysowujemy stopę malca na kartce, a następnie mierzymy odległość od końca dużego palca, do środka pięty.

Skanujemy nóżkę

Nóżkę malca możemy zeskanować w specjalnych aplikacjach w niektórych sklepach. Takie nowoczesne rozwiązanie ułatwi zakupy w sklepach online, do których zostanie przesłany skan.

Bucik bucikowy nierówny – kontroluj aktualny rozmiar stopy dziecka

Rozmiary między poszczególnymi markami obuwia a nawet jego rodzajami mogą się różnić. Rozmiar 25, dobry w jednym sklepie, w kolejnym może okazać się za mały lub za duży. Za każdym razem dokładnie sprawdzaj dopasowanie bucika do stopy Twojej pociechy. 

Pamiętaj, że u dzieci często zdarza się, że stopy różnią się długością, jest to w tym wieku naturalne. W związku z tym zawsze należy mierzyć oba buciki podczas kupowania. Parę dobieramy wg rozmiaru dłuższej stopy.

Stopy przedszkolaka zmieniają rozmiar bardzo szybko, dlatego ważne, aby regularnie sprawdzać ich rozmiar, np. co 3 miesiące i reagować na skargi dziecka dotyczące niewygodnego obuwia.

Wybieramy rodzaj obuwia dla przedszkolaka

Dzień w przedszkolu, to czas pełen zabawy i ruchu. Przedszkolne kapcie nie mogą być uroczymi papuciami, ale bucikami, które sprawią, że zabawa będzie bezpieczna i przyjemna.

Spośród bucików na zmianę, które sprawdzą się podczas pobytu w przedszkolu mamy najczęściej wybierają kapcie na rzepy, trampki, nieco większe buty sportowe oraz kapcie w formie sandałów.

Producenci prześcigają się w produktach, które coraz lepiej odpowiadają na potrzeby dzieci. Ciekawym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci, które nadal doskonalą technikę chodzenia są skarpetobuty Attipas. Wyglądem przypominają kolorową skarpetkę z podeszwą a dzięki swojej niezwykłej budowie wspomagają umiejętności ruchowe malca.

Jakie jest najlepsze obuwie dla przedszkolaka

Zakup obuwia może przytłoczyć, dlatego spieszymy z pomocą. Poniżej znajdziesz listę wskazówek, która pomoże Ci ustalić jakie buciki będą dla Twojego dziecka zdrowe, wygodne i bezpieczne.

Cechy dobrego obuwia dla dzieci:

Lekkie buciki dla dziecka

Dziecko przy zbyt ciężkich lub zbyt dużych butach zaczyna przekrzywiać nogi podczas chodzenia, co może doprowadzić do stałych zmian. Wybierz lekkie obuwie i nie kupuj bucików na zapas, większych o kilka rozmiarów.

Elastyczne i bezpieczne podeszwy

Dziecko powinno bez problemu móc zginać w buciku paluszki i wykręcać stópki w różnych kierunkach. W przypadku maluchów pediatrzy zalecają jak najwięcej chodzenia na bosaka, dlatego też jeśli już założymy bucik nie powinien on ograniczać naturalnych ruchów. 

Myśląc o wszystkich zabawach jakie czekają malucha w przedszkolu warto zdecydować się również na podeszwę antypoślizgową. Dobry rozwiązaniem będą np. sandały Bartek, w których podeszwa zrobiona została z termokauczuku. Twoje dziecko nie tylko nie będzie ślizgać się po przedszkolnej podłodze, ale dzięki elastycznej i giętkiej podeszwie będzie miało również gwarancję wygody i zdrowego rozwoju stopy.

Regulowane zapięcie

Wybierajmy buciki ze sznurówkami lub rzepami – dzięki nim dziecko lepiej dopasuje obuwie do stopy. Rzepy sprawdzą się u młodszych pociech, które mają jeszcze problem z samodzielnym sznurowaniem butów. Rzepy jak i sznurówki powinny sięgać daleko w stronę palców, dzięki temu łatwo dopasujemy obuwie do każdej stopy oraz ułatwimy maluchom zakładanie.

Dużo miejsca na paluszki

Palce powinny mieć miejsca na 05mm-1,2 mm. Wybieraj buty z szeroką podeszwą typu barefoot, np. buciki MagicalShoes. Maluszek musi mieć możliwość poruszania paluszkami również o góry, sprawdź czy czubek buta nie za bardzo dociska stopy o podeszw.

Stabilizujący, ale tylko w napiętku

Buty małego dziecka nie muszą kończyć się za kostką, możemy jak najbardziej wybrać niskie trampki, np. zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka buciki LaMillou. Od wysokości buta znacznie ważniejsza jest stabilizacja pięty, czyli sztywny, dobrze dopasowany napiętek.

Pozwalające oddychać nodze

W zależności od pory roku możesz wybrać, sandały z wycięciami, buty sportowe z membranami lub trzewiki z naturalnej skóry, np. ekoTuptusie. Przewiewne buty zapewnią komfort i zapobiegają przepoceniu stóp, które prowadzi do rozwoju chorób skórnych.

Buty na spacer dopasowane do pogody

Wiosną i jesienią sprawdzą się przejściowe trzewiki lub półbuty np. polecanej przez Instytut Matki i Dziecka polskiej firmy Emel. Na chłodniejsze dni wybierz wyższe buciki ze skóry, z dociepleniem, np. ocieplane trzewiki firmy Bartek. Latem idealne będą lekkie buty sportowe i trampki, a także sandały i sandały trekkingowe.