Jak zadbać o zdrowy sen dziecka w każdym wieku?

lut 25, 2021 | Dziecko, Edukacja, Psychologia, Rodzina, Slajder, Wychowanie, Zakupy | 0 komentarzy

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka w każdym wieku?

Zdrowy sen dla dziecka to niekoniecznie długi sen – znacznie ważniejsza jest jego jakość. Prawdopodobnie nie trzeba wcale cię przekonywać, że sen ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój malucha, jego samopoczucie, a nawet – na sprawność fizyczną czy zdolność koncentracji i zapamiętywania. Co jako rodzic możesz zrobić, by zadbać o jak najlepszą jakość snu swojego dziecka?

Stwórz odpowiednie warunki do zaśnięcia

Zdrowy sen dziecka, niezależnie od jego wieku, nie jest możliwy, jeśli nie zadbasz o warunki, które będą mu sprzyjały. Po pierwsze – pamiętaj o regularnym wietrzeniu pokoju. Wskazane jest, by tuż przed snem temperatura w pomieszczeniu była nieco niższa (co można osiągnąć m.in. właśnie dzięki wietrzeniu). Niższa temperatura, najlepiej w granicach 18-21 stopni Celsjusza, sprzyja łatwiejszemu zasypianiu. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe, możesz mu również włączyć przed snem relaksacyjną muzykę, która nie tylko pozwoli mu szybciej zasnąć, ale także – może sprawić, że sen będzie głębszy i spokojniejszy.

Niemowlę leżące w pościeli w granatowej bluzie z misiem.

Pamiętaj o doborze komfortowych ubrań

Na jakość snu dziecka może wpłynąć także ubranie, w którym zasypia. Dobrze, jeśli nie jest zbyt przylegające do ciała – twoje dziecko może wtedy czuć się w nim mało komfortowo. Piżama dla dziecka (pełen przegląd oferty Endo na https://endo.pl/pizamy) powinna być też wykonana z delikatnego, przyjemnego w dotyku materiału.

W ofercie Endo.pl znajdują się zarówno piżamy dla chłopca jak i dla dziewczynek w różnym wieku. Przed zakupem zwróć też uwagę na długość rękawów i nogawek. Twoją uwagę zwrócą też z pewnością fantazyjne nadruki z ulubionymi dziecięcymi motywami – wbrew pozorom to istotne szczegóły, bo dziecko powinno spać w piżamie, którą lubi i w której czuje się komfortowo. 

Piżama endo dla dziewczynki.
Piżama endo dla chłopca.

Zadbaj o odłożenie telefonu przed snem

Na jakość snu oraz łatwość zasypiania wpływa także światło emitowane przez różnego rodzaju ekrany – telewizora, laptopa czy smartfona. Korzystanie z tych urządzeń przed snem nie jest wskazane. Niebieskie światło, które emitują, wprowadza mózg w stan ciągłej aktywności i zaburza wydzielanie melatoniny. Jeżeli zatem twoje dziecko jest na tyle duże, by korzystać z elektroniki, postaraj się z nim wypracować wieczorny nawyk odkładania telefonu i odcinania się od wszystkich ekranów na co najmniej pół godziny przed snem.

Zachęć swoje dziecko do większej dawki ruchu w ciągu dnia

Na jakość snu twojego dziecka może mieć też wpływ… aktywność fizyczna podczas dnia. Im więcej ruchu, tym większa szansa na to, że dziecko nie będzie miało kłopotów z uśnięciem, a także – że jego sen będzie znacznie głębszy. Pamiętaj, że ruch wiąże się bezpośrednio z dotlenieniem organizmu, a ponadto – że wpływa na rozluźnienie mięśni. Badania naukowe wykazały, że regularna aktywność skutkuje lepszym objętościowo i jakościowo snem.

 

Niemowlak siedzący na łóżku w czerwonym body i granatowych spodenkach.
Siedzący niemowlak w niebieskim pajacyku z pieskiem.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie na sen zmienia się razem z wiekiem

Na koniec – zdrowy sen to także sen o odpowiedniej, optymalnej dla twojego dziecka długości. Musisz pamiętać, że dobowe zapotrzebowanie na sen różni się w zależności od wieku. Na przykład dzieci w wieku 6-12 lat mogą potrzebować aż do 12 godzin snu dziennie, podczas gdy młodzież w wieku 13-18 lat – już między 8 a 10 godzin. Sprawdź, jakie zapotrzebowanie na sen jest typowe dla dzieci w wieku twojego malucha, a następnie obserwuj, czy pokrywa się to z długością snu u twojego dziecka. Jeśli różnice są znaczące, a dziecko narzeka na niewyspanie czy ciągłe przemęczenie zastanów się, jakie mogą być przyczyny takiego stanu. W sytuacji gdy stosujesz już wszystkie powyższe rady, ale mimo to nie przynoszą one efektów, być może konieczna będzie konsultacja z lekarzem – problemy ze snem warto jak najszybciej eliminować, niezależnie od wieku.

Chłopiec w piżamie w misie.