Jak zbudować prawdziwą i szczerą relację ze swoimi wnukami
Babcia i dziadek to skarby dla dzieci, a wnuczęta dla dziadków. Co zrobić jednak żeby nie wpaść w schematyczne postrzeganie tej relacji przez obie strony, czyli aby babcia nie kojarzyła się tylko z wciskaniem dokładki zupy a dziadek z majsterkowaniem. Jak znaleźć wspólny język i ciekawe zajęcia dla dwóch różnych pokoleń i zbudować prawdziwą relację. Podpowiadamy!
Jak zbudować prawdziwą i szczerą relację ze swoimi wnukami
Aby zbudować relację z dzieckiem trzeba zacząć od obustronnego szacunku. Warto też pamiętać, że model wychowania i opieki zmienił się mocno od czasu gdy to dziadkowie mieli własne maluchy. Dziadkowie powinni wspólnie z rodzicami ustalić ogólne zasady postępowania z dziećmi np. podczas ich pobytu w domu babci i dziadka.
Poznaj najciekawsze sposoby na spędzanie czasu z wnukami
Najprostszą zasadą jest jednak zaakceptowanie faktu, że dziadkowie są przede wszystkim do rozpieszczania a nie wychowywania.
W poszukiwaniu wspólnych zainteresowań
Najłatwiejszym sposobem w nawiązaniu relacji z dzieckiem jest podążanie za jego zainteresowaniami. Nie chodzi o to, aby być na bieżąco z nowymi trendami. Można jednak zainteresować się np. co takiego słucha non stop wnuczka lub wnuczek.
Poproś dziecko, aby puściło Ci swój ulubiony utwór. Wysłuchaj z zainteresowaniem i zastanów się czy znasz artystów, którzy mogliby spodobać się Twoim wnukom. Zaproponuj, że i Ty puścisz im swój ulubiony utwór. Dziecko na pewno doceni Twoje zainteresowanie tym co lubi i na pewno chętnie pozna Twój gust, kto wie może okaże się, że zaczniecie polecać sobie muzykę.
Takie polecajki można przenieść również na inny grunt. Malcowi kochającemu sport opowiedz o wyczynach Twoich ulubionych sportowców lub obejrzyjcie razem mecz. Molowi książkowemu pożycz ulubioną książkę z własnego dzieciństwa i przeczytaj komiks, który pożyczysz od dziecka.
Bądź największym fanem dziecka
Jeśli zainteresowania malca zupełnie wykraczają poza Twoje możliwości np. taniec lub gry komputerowe zostać po prostu wiernym kibicem i fanem wnuczka lub wnuczki. Uczestnicz w przedstawieniach i meczach malca lub kibicuj nawet podczas rozgrywki w grze online.
Słuchaj uważnie co dziecko opowiada o swoim hobby a przy następnym spotkaniu spytaj o daną rzecz, np. czy dziecko zdobyło kolejny poziom w ulubionej grze, lub jak się skończył sezon jego ulubionego serialu. Maluch na pewno doceni Wasze zainteresowanie jego życiem, nawet jeśli sami nie będziecie podzielali jego hobby.
Porada
Pamiętaj, aby nie krytykować hobby i gustu dziecka, gdyż spowoduje to jedynie wycofanie się i niechęć do dalszego dzielenia się swoimi zainteresowaniami. Bądźcie otwarci – nawet jeśli dziecięce hobby wyda Wam się dziwne czy niepotrzebne, np. jeśli maluch pokaże Wam śmieszne filmiki w internecie, zareagujcie uprzejmym zainteresowaniem.
Uważny czas razem
Starajcie się, aby znaleźć czas, który poświęcicie wyłącznie wnukom. W miarę możliwości nie ograniczajcie się do rozmowy z dziećmi przy okazji wykonywania domowych obowiązków lub oglądania telewizji. Dziecko zdecydowanie bardziej doceni wspólną zabawę niż perfekcyjny obiad.
Jeśli nie macie siły na aktywną zabawę z dzieckiem wybierzcie takie zajęcie, które dla obu stron będzie rozrywką, ale nie będzie wymagało od Was wysiłku, np. wspólne oglądanie filmu dla dzieci. Brak takiej wspólnej aktywności (bez względu na Wasze dobre intencje) sprawi, że dziecko będzie myślało o domu dziadków jako o poczekalni na rodziców, a nie miejscu w którym ma osoby aktywnie nim zainteresowane.
Wspólny czas nie powinien być rozpatrywany przez pryzmat obowiązku opieki i pomocy rodzicom. Dzieci powinny czuć, że dziadkowie chcą po prostu spędzić z nimi czas. Ważne jest również, aby czasami zorganizować wspólny czas bez uczestnictwa rodziców, np. zakupy z babcią, czy kino tylko z dziadkiem.
Aktywne zajęcia dla dziadków i wnuków
W miarę możliwości i zdrowia starajcie się, aby Wasze spotkania z dziećmi były jak najbardziej aktywne. Maluchy wyrażają się głównie przez ruch. Możecie pójść z nimi na plac zabaw lub do parku rozrywki, ale nie musicie oczywiście uczestniczyć we wszystkich aktywnościach. Chodzi przede wszystkim o to, aby spotkanie z dziadkami nie kojarzyło się maluchom np. z nudnymi (dla nich) zasiadówkami za stołem.
Jeśli jednak zdrowie nie pozwala Wam na większy wysiłek, spróbujcie innych atrakcyjnych, ale bardziej statycznych aktywności, np. wspólnego muzykowania czy grania w planszówki.
Dziadek i babcia to mądrość i umiejętności
Maluchy poznające dopiero świat bardzo docenią Waszą mądrość życiową i pomoc w nauce nowych umiejętności. Starajcie się być dla dzieci mądrymi nauczycielami, którzy nie krytykują a pomagają w codziennych trudach. Nauczcie maluchy naprawy roweru czy łapania piłki albo pomóżcie w rozwiązaniu zadania z matematyki.
Opowieści ze swojego życia i dzieciństwa również mogą być dla maluchów cenną lekcją. Historie pełne dobrych ludzi, przyjaźni i wspaniałych momentów będą dla pociech inspiracją do dobrego życia.
Wychowywanie dzieci zostawiamy rodzicom
Mądrzy dziadkowie to tacy, którzy wiedzą, że wychowywanie dziecka to sprawa rodziców. Ograniczcie się do upominania maluchów w razie ich nieodpowiedniego zachowania. Nie kwestionujcie decyzji rodziców przy dzieciach a wszelkie problemy omówcie w gronie dorosłych.
Bądźcie także asertywni i transparentni względem swoich możliwości. Komunikujcie rodzicom wnuków jeśli nie możecie lub nie chcecie w danym terminie zająć się dzieckiem lub jeśli zachowanie maluchów jest dla Was niedopuszczalne.
Wspólnie ustalcie zasady opieki nad dziećmi w Waszym domu a później przekażcie je maluchom.