Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jak zrobić rakietę z kartonu w domu? Pomysły na zabawy dla miłośników kosmosu.

Gwiazda sportu, strażak, lekarz i nauczyciel to najbardziej popularne zawody wśród chłopców i dziewczynek. Zastanawiałaś się kiedyś, kim chce zostać Twoja pociecha, gdy rośnie? Okazuje się, że naukowcy oraz astronauci również są częścią dziecięcych marzeń. Kosmos jest nam odległy, ale wyobraźnia to czarna dziura bez końca. A może czas odstawić klocki Lego oraz lalki Barbie? Wyruszcie we wspólną podróż! Stwórzcie rakietę z kartonu DIY. Gotowi do startu? Zaczynamy odliczanie!

Rakieta z kartonu – DIY dla każdej mamy

Pluszowe przytulanki, gry planszowe, zabawki interaktywne… naprawdę jest w czym wybierać, a producenci co rusz bombardują nas jakimiś nowinkami. Mimo wszystko pewnie zdarza Ci się usłyszeć: „Mamo, nudzi mi się, poróbmy coś!”. No właśnie, tylko czym może być to mistyczne coś?

Jaka jest nasza rada? Podejdź do sprawy kreatywnie! Przecież w każdej chwili możecie wyruszyć w daleką podróż do świata wyobraźni. Proponujemy wyprawę do odległej i zagadkowej otchłani kosmicznej. Potrzebny będzie jednak nowoczesny pojazd, który odróżni Was nawet od najjaśniejszych gwiazd. Jak zrobić rakietę z kartonu? Spokojnie, obędzie się bez ciężkiej stali, śrub i spawania elementów. Zapewniamy, że większość potrzebnych przedmiotów masz już w domu.

Czego potrzeba do zrobienia rakiety z kartonu DIY?

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko ucieszy się tylko z nowoczesnej zabawki prosto ze sklepu? Nic bardziej mylnego – większość i tak zacznie się w końcu kurzyć w kącie. Własnoręcznie wykonana rakieta to niepowtarzalny model nie z tej ziemi! W końcu nikt nie ozdobi jej ani nie zaprojektuje w identyczny sposób, jak Wy.

Do wspólnej zabawy będziecie potrzebować:

 • kartonu – wielkość zależy od planowanej załogi,
 • kleju na gorąco – pomoże Ci trwale zespolić rusztowanie,
 • kleju do papieru – do dekoracji i prac wykończeniowych,
 • ostrych nożyczek i ołówka,
 • kolorowego papieru – samoprzylepnego lub tradycyjnego,
 • bibuły lub kolorowych tasiemek – aby każdy wystrzał był naprawdę ognisty,
 • opcjonalnie farb i kredek.

Jak duża powinna być rakieta z kartonu DIY? Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Pamiętajcie jednak, że w kosmosie warto mierzyć wysoko. Dobrze przygotujcie się do startu. Poza zapasami i planem podróży nie zapomnijcie o kosmicznych ubraniach. Porządny uniform to podstawa każdego szanującego się astronauty!

Jak zrobić rakietę z kartonu? Razem dacie radę!

Ile potrzeba czasu na przygotowania przed rozpoczęciem odliczania do startu? Rakietę z kartonu DIY wspólnymi siłami stworzycie w maksymalnie 30 minut. Wszystko zależy od wielkości, wyglądu oraz funkcji statku. Nie zapomnijcie o ubraniach z motywem kosmosu – na pewno zainspirują Was w trakcie przyozdabiania rakiety. Strach przed długim lotem paraliżuje Twoją wyobraźnie? W kilku punktach podpowiemy Ci, jak się za to zabrać.

 1. Zacznijcie od przygotowania bazy, czyli głównego rusztowania. Wytnijcie z kartonu prostokąt – zróbcie to wspólnie, jeśli dziecko potrafi się posługiwać nożyczkami. Nie musicie się obawiać żadnych nierówności, ponieważ przygotowany już karton trzeba i tak skleić. Do tego użyj kleju na gorąco, ale już bez pomocy swojej pociechy. Nie pokrywaj nim całej powierzchni – na środku potrzebne są jeszcze drzwiczki dla załogi. Zabezpiecz lepiej podłogę lub dywan przed ewentualnym zabrudzeniem.
 2. Teraz wytnijcie kokpit w górnej części rakiety. Dzięki temu pilot oraz pozostali pasażerowie będą mogli zobaczyć otaczające ich planety i gwiazdozbiory.
 3. Z pozostałości po kartonie wytnijcie jeszcze koło. Zwińcie je w stożek tak, aby utworzył się dziób rakiety. Przyklejcie go do górnej części kadłuba nad kokpitem.
 4. Przed wylotem statek musi stabilnie stać, dlatego potrzebne będą nóżki. W tym przypadku karton również się przyda.
 5. W momencie startu u dołu rakiety zawsze są widoczne płomienie. Użyjcie kolorowej bibuły lub wstążek i zamocujcie paski blisko nóżek.
 6. Szkielet macie już przygotowany! Teraz pozostało tylko dobranie kolorów i elementów ozdobnych. Pamiętajcie, że to Wasz statek kosmiczny – nie musi wyglądać, jak te, które znacie z telewizji lub internetu. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa, nawet jeśli pomysł wydaje się z innej galaktyki.

Z tak przygotowanym statkiem możecie zacząć odliczanie i rozpocząć swoją przygodę do nieznanych części galaktyki. Przekaż ten patent innym mamom i opowiedz im, jak zrobić rakietę z kartonu. Kto wie, może wspólnie przyczynicie się do rozwoju przyszłych astronautów?

Ubrania z motywem kosmosu, czyli jak powinien wyglądać mały kosmonauta

Rakieta z kartonu DIY przygotowana do lotu! Ale zaraz, co z pilotem statku? Jeśli misja się powiedzie, trzeba będzie podzielić się odkryciami z całym światem! Kapitan musi wyglądać nienagannie. Stwórz kosmiczny komplet, w którym Twoja pociecha podbije niejedną galaktykę. Dla chłopca wybierz wygodny T-shirt i bluzę z motywem gwiazd oraz planet. Zestaw mogą uzupełnić spodnie lub grube getry.

T-shirt chłopięcy z motywem planet

W przypadku dziewczynek dobierz modele z brokatowym pyłem – swoim blaskiem przypomina drogę mleczną. Krótkim wyprawom sprzyjają sukienki. Na dłuższe przeprawy wybierz legginsy, tunikę lub bluzę z gwiazdami lub planetami.

Bluzka dla dziewczynki z planetami

Teraz już wszystko przygotowane do startu. Można zacząć odliczanie: 9,8,7… Lecimy w kosmos!