Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły

Jaki prezent dla niemowlaka? Pomysły co kupić dziecku w prezencie

Chcesz być najlepszą ciocią lub wujkiem? A może życie Twojego wnuczka albo wnuczki pochłonęło Cię do reszty? Zakup prezentu dla dziecka 18-miesięcznego to spore wyzwanie, bo w końcu maluch sam nie powie Ci, o czym marzy. W przypadku starszych dzieciaków również nie jest łatwo, bo wybór właściwie się nie kończy. Co zrobić, żeby się nie zdublować i wywołać szczery uśmiech na twarzy najmłodszych?

Sprawdź nasze pomysły na prezent dla dziecka w różnym przedziale wiekowym

Z tego artykułu dowiesz się:

Idealny prezent na specjalną okazję – Miś Endo

Rodzice to najbliższe osoby dla niemowlaka, a prawdziwe przyjaźnie z rówieśnikami zawierane są dopiero później. Jeśli jednak chcesz, aby malec miał swojego pierwszego kompana, który nigdy go nie opuści, dobrym pomysłem na prezent dla dziecka 1,5 rocznego lub młodszego będzie miś Endo. Pluszak będzie jednocześnie towarzyszem pierwszych spacerów, podróży oraz nocnym obrońcom, gdy maluszka nawiedzą złe sny. W późniejszych latach rodzic będzie mógł również użyć zabawki do pokazywania dziecku, jak prawidłowo wykonywać pewne czynności. Taki pluszowy przyjaciel może się np. przydać podczas nauki korzystania z nocnika.

Misia Endo najlepiej kupić na powitanie maluszka w rodzinie np. przy okazji chrztu. Zabawka będzie również idealna przy innych ważnych wydarzeniach, np. pierwszych urodzinach dziecka, Dniu Dziecka czy Mikołajkach i Świętach Bożego Narodzenia.

Mebelki dla misia – prezent dla starszego dziecka

Jeśli maluszek dorósł już do aktywnej zabawy, warto dokupić misiowi piękne, ekologiczne, drewniane mebelki i domek. Zabawa w dom z misiem lub lalkami uczy małe dzieci bardzo ważnych umiejętności społecznych. Przekładając na zabawki zachowania zaobserwowane u dorosłych maluch modeluje swoje własne, przyszłe zachowania i emocje.

Drewniany domek jest idealnym „placem zabaw” do tego typu nauki przez zabawę. Miś może nie tylko być już na tyle duży, aby zamieszkać w swoim domu, ale również aby zaplanować jego wygląd, kupić odpowiednie meble i dbać o ich czystość. Warto poza zwykłymi mebelkami kupić również te bardziej specjalistyczne, np. pralkę czy kuchenkę Miś, a wraz z nim maluszek, „nauczą się” odpowiedzialności za codzienne sprawunki i porządek.

Jak kupować ubranka dla dzieci na prezent

Oprócz zabawek uniwersalnym prezentem dla dziecka 2-letniego oraz młodszego będą ubranka. Tego świeżo upieczonym rodzicom nie może zabraknąć. Niemowlaka trzeba często przebierać szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Chodzi nie tylko o ulewanie się pokarmu, czy częste pocenie się maluszka, ale również dynamiczny rozwój.

Warto jednak zastanowić się czy ubranka to dobry pomysł na prezent. Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że jest to prezent raczej dla mamy i taty niż dla samego dziecka. Maluch raczej nie ucieszy się z ubranka, chyba, że będzie widniała na nim ilustracja z ulubionej bajki lub jeśli będzie to przebranie. Dlatego też upewnij się, że poza ubrankiem masz przynajmniej jakąś drobną zabawkę dla dziecka, aby nie było mu smutno. W przypadku najmłodszych smyków może być to prezent zabawka do łóżeczka lub wózka, np. karuzela nad łóżeczko z miękkimi zwierzątkami. 

Aby ubraniowy zakup był trafny upewnij się również:

  • Czy rodzice nie mają za dużo ubrań, np. po starszych dzieciach, w tym przypadku dodatkowa odzież może być kłopotem,
  • Jaki jest rozmiar maluszka, jeśli mama nie poda Ci konkretnego rozmiaru, kup ubranko kilka rozmiarów większe, dziecko szybko do niego dorośnie,
  • W jakim stylu mama ubiera dziecko, liczy się nie tylko kolorystyka, ale i krój ubranek – jeśli rodzice ubierają maluszka praktycznie w wygodne, bawełnianie ubrania, strojna sukienka czy sztywne spodnie po prostu nie będą przez nich używane.

Jakie ubrania można kupić niemowlakowi

Myśląc o prezencie dla dziecka 1-rocznego, możesz kupić:

  • body,
  • pajacyki,
  • bluzki,
  • bawełnianą czapeczkę,
  • szalik,
  • chustkę na wietrzne dni.

Jakie ubrania kupić niemowlakowi w prezencie na zimę

W okresie zimowym rodzicom maluszka z pewnością przyda się ciepła kurtka lub kombinezon dla pociechy. Z takiego podarunku rodzice na pewno będą zadowoleni. Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość materiału, sposób zapięcia oraz funkcjonalność. Nie bój się również zapytać wcześniej o rozmiar. Jeśli jednak wolisz samodzielnie podjąć decyzję, lepiej kup coś większego – w któryś momencie ubranko na pewno zacznie pasować.

Dobrą praktyką jest pytanie rodziców jakie mają potrzeby. Jeśli maluszek ma już odpowiednią kurtkę możesz mu sprawić kombinezon lub na odwrót. Rodzice mogą też poinformować Cię, że dziecko ma już odzież wierzchnią.  W tym przypadku możesz kupić kurteczkę lub kombinezon z lżejszego futerkowego materiału. Takie ubranko będzie przydatne na początku i pod koniec zimy oraz w zimniejszych pomieszczeniach.

Olbrzymią zaletą ubranek z pluszu, futerka lub polaru jest to, że często ich kroje są bardzo urocze. Dzięki ozdobnym uszom i ogonkom dzieci przypominają w nich puszyste misie i króliki. Takie ubranko sprawi rodzicom i starszym maluchom olbrzymią radość.